Kilroy  Dołączył: 12 Lis 2006
Problem z instrukcją do lampy AF360FGZ
Ano problem mam taki - instrukcja do lampy pobrana ze strony Pentaksa nie wspomina ani słowem o istnieniu korpusów serii K, z kolei, instrukcja do K10D odwołuje się w kwestii szczegółów do instrukcji AF360FGZ :evil:
Czy istnieje zaktualizowana instrukcja do lampy?
Jeżeli tak, to gdzie jej szukać?
Jeżeli nie, to czy K10D współpracuje z lampą tak jak *ist?
 
olq  Dołączył: 11 Wrz 2007
GX-10, tak jak K10D współpracuje bezproblemowo z AF360FGZ.
 

Kilroy  Dołączył: 12 Lis 2006
Olq - rozumiem, że przetestowałeś wszystkie możliwe tryby :?:
:mrgreen:
 
olq  Dołączył: 11 Wrz 2007
Wszystkie może nie (np. nie jestem w stanie przetestować zwykłego TTL bez "p" :mrgreen: )...
Ale pomyślmy - Bawiłem się pTTL w Av, Tv i M:
- Jeśli chodzi o kompensację siły błysku (czy jak tam się to nazywa) to działa zarówno ta na lampie, jak i ta z menu Fn i się sumują - dzięki temu można ustawić +2EV (+1 na aparacie i +1 na lampie).
- HSS działa,
- wireless: 360 jako slave, wbudowana jako master (z FW 1.20 i 1.30) działa - mogą palić obydwie albo tylko trzystasześćdziesiątka,
- synchronizacja na drugą kurtynę działa,

W trybie auto (lampy)bardzo dobrze współpracuje z obiektywami bez styków (używam z SMC-M 1,7).
Jest też tryb całkowicie manualny (ustawianie siły błysku od 1/1 do 1/32).

Uff!
Więcej trybów nie testowałem/nie używam/nie pamiętam :-P .

Wady:
1. Nie ma głowicy obracanej w 2 płaszczyznach
2. W trybie auto potrafi tylko częściowo zczytać parametry z aparatu, chodzi o ISO, jak zmienię tryb na auto to sobie zczyta ISO z puszki, ale jak zmienię na puszce to na lampie się nie zmieni (no chyba że jak z windowsem wyłączę i włącze).

I przyznam się bez bicia że jakoś nie testowałem redukcji czerwonych oczu :oops:

pozdrawiam,
Olek
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Redukcja czerwonych oczu to w tak naprawdę redukcja przymrużonych oczu.

(Podobno... bo się nie znam) Efekt czerwonych oczu nie występuje przy odsunięciu palnika od obiektywu.

360fgz stoi wystarczająco wysoko nad obiektywem że nigdy nie zauważyłem czerwonych oczu. Ale zauważyłem coś innego:

W P-TTLu przedbłysk potrafi spłoszyć oczy niektórych osób - tzn będą miały zamknięte na czas błysku finalnego. Włączenie funkcji redukcji czerwonych oczu powoduje wyzwolenie na samym początku dodatkowego błysku. Wówczas oczy fotografowanych są niejako przygotowane na serię błysków P-TTLa. Wadą jest bardzo duże opóźnienie między naciśnięciem spustu migawki a zrobieniem zdjęcia, gdzieś między 0,5...1s.
 

Kilroy  Dołączył: 12 Lis 2006
Olq napisał/a:
wireless: 360 jako slave, wbudowana jako master (z FW 1.20 i 1.30) działa - mogą palić obydwie albo tylko trzystasześćdziesiątka

Między innymi, właśnie ta kwestia mnie interesuje.
Twoja wypowiedź sugeruje, że korpus GX-10 jest w stanie samodzielnie komunikować się bezprzewodowo z lampą.
Instrukcja K10D nie wspomina o takiej możliwości, natomiast możliwa jest taka komunikacja między dwiema lampami (zewnętrznymi).
Instrukcja 360 opisuje taką pracę, ale w przypadku *ist.
Czytając dokładnie obie instrukcje doszedłem do wniosku, że K10D nie pracuje w takim trybie. Próby też mi się nie powiodły.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Kilroy napisał/a:
Instrukcja K10D nie wspomina o takiej możliwości, natomiast możliwa jest taka komunikacja między dwiema lampami (zewnętrznymi).
Ale czytając zmiany dokonane w nowszych firmware można to wywnioskować, bo jest to tam napisane.

[ Dodano: 2007-11-13, 19:27 ]
Oto link
 
olq  Dołączył: 11 Wrz 2007
Kilroy napisał/a:
Twoja wypowiedź sugeruje, że korpus GX-10 jest w stanie samodzielnie komunikować się bezprzewodowo z lampą.


Może nie całkiem samodzielnie - GX-10 (tak jak K10D) używa do tego wbudowanej lampy, jakoś kodując informację w błysku. Wprowadzili to w FW1.20, wcześniej tylko jedna FGZ360/540 w trybie master mogła sterować jedną lub więcej lamp w trybie slave.

Przy czym może to działać tak że podczas zdjęcia scenę oświetla tylko lampa dodatkowa (FGZ360) albo oświetlają obydwie: Custom Menu 1 - Flash in wireless Mode jak jest On to błyskają obydwie.

W nawiasach numerki z instrukcji, str 7 (do pobrania z http://www.pentaxslr.com/...EV2_120903.pdf)

Aby odpalić zdalnie FZG360 trzeba:
1. Przełączyć przełącznik (16) w dół i ustawić kanał 1, potem z powrotem.
2. Ustawić przełącznik (18) na S
1 i 2 robisz jednorazowo
3. Włącznik (17) ustawić na wireless (środek).
4. W aparacie ustawić Wireless (Fn+dół i wybrać błyskawicę z W)
5. PODNIEŚĆ wbudowaną lampę (nawet jeśli Flash in wireless Mode ustawiasz na Off)
6 . Przód lampy (ten czerwony) musi "widzieć" błysk sterujący z zbudowanej.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
olq napisał/a:
Wprowadzili to w FW1.20, wcześniej tylko jedna FGZ360/540 w trybie master mogła sterować jedną lub więcej lamp w trybie slave.
W 1.10 już to było.
 

jack  Dołączył: 25 Mar 2007
Kilroy napisał/a:
Czytając dokładnie obie instrukcje doszedłem do wniosku, że K10D nie pracuje w takim trybie.


K10D pracuje w trybie bezprzewodowym, zrobiłem kiedyś takie testowe zdjęcie, wbudowana lampa wyzwoliła 540 ustawioną na podstawce i razem oświetliły scenę.
 

Kilroy  Dołączył: 12 Lis 2006
Dzięki za podpowiedzi :-B
Nie zdążyłem jeszcze przeczytać materiałów pod linkami, ale zrobiłem kolejny eksperyment.
Dla mnie "wireless" oznacza komunikację radiową, wnioskuję to z faktu, że należy ustawić "channel".
Po odpięciu lampy od korpusu i ustawieniu "wireless" w korpusie i lampie, rzeczywiście lampa odpala ... ale przy separacji optycznej (zakrycie sensorów) lampa nie odpala :?:
Jak dla mnie znaczy to tyle, że błysk lampy zewnętrznej wyzwalany jest błyskiem lampy wbudowanej, a nie radiowo :?:
Poczytam dodatkowe lektury, poeksperymentuję :mrgreen:
Problemu by nie było, gdybym mógł nabyć stosowne kostki i kabelek, ale chwilowo to jest niewykonalne :evil:
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Kilroy napisał/a:
"wireless" oznacza komunikację radiową
W dosłownym tłumaczeniu - bezprzewodowo - to wcale nie znaczy radiowo. :-P
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
jack napisał/a:
wbudowana lampa wyzwoliła 540

Każda dowalna lampa wyzwoli błysk w 540.
 

Kilroy  Dołączył: 12 Lis 2006
Dada napisał/a:
W dosłownym tłumaczeniu - bezprzewodowo - to wcale nie znaczy radiowo.

Znam angielski :mrgreen:
a nawet bardziej ;-)
w "brytyjskim" angielskim "wireless" oznaczało kiedyś "radio" :mrgreen:
natomiast w komunikacji optycznej wybór "kanału" nie ma sensu (w tej technologii).

Argawen napisał/a:
[ Dodano: 2007-11-13, 19:27 ]
Oto link

Boszzzz, czy to jest po angielsku, jak dla mnie to "pigeon english" :mrgreen:
 
olq  Dołączył: 11 Wrz 2007
Cytat
W 1.10 już to było.

Całkiem możliwe, ja upgradowałem F.W. z 1.00 do 1.20 i pewnie się tym zasugerowałem. :-B

Cytat
Jak dla mnie znaczy to tyle, że błysk lampy zewnętrznej wyzwalany jest błyskiem lampy wbudowanej,


Z tego co wyczytałem to dokładnie tak to działa, tak ulepszona fotocela - ulepszona bo przekazuje parametry błysku (siłę z jaką ma błysnąć) i może pracować na jednym z czterech kanałów (wbudowana działa tylko na 1).
 

Kilroy  Dołączył: 12 Lis 2006
Zmyliły mnie słowa "wireless" i "channel" :mrgreen:
Wygląda, że rzeczywiście lampy komunikują się optycznie - to sporo wyjaśnia.
W końcu nie jest ważne jak to działa, byle pomiar światła był prawidłowy.

BTW - może ktoś wie gdzie można kupić jakąkolwiek mocowaną do statywu stopkę do lampy :?:
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Kilroy napisał/a:
gdzie można kupić jakąkolwiek mocowaną do statywu stopkę do lampy

http://www.allegro.pl/ite...aca_stopka.html
 

Kilroy  Dołączył: 12 Lis 2006
Dzięki :-B
Nie wiedziałem jak to sie po polsku nazywa.
... tylko, czy nie będzie problemu ze zwieraniem dodatkowych styków :?:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach