Stojąc przed wyborem lampy, wybrał[a]bym ???
Metz 58AF-1P
36% Complete
165 (36%)
Pentax FGZ 540
63% Complete
281 (63%)
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
Metz 58AF-1P vs. Pentax FGZ 540
Sprzedałem właśnie sigme ST powód taka goła w funkcje, kupiłem dość pochopnie sądząc że wystarczy, apetyt jednak rośnie w miarę jedzenia...

Zastanawiam się nad nowym metzem. ew. flagową lampą pentaxa... cena zrobiła się podobna i nie ona jest decydująca ;-)
Jaki są większe między nimi poza mocą, drugim palnikiem u metza...
Co ma pentax czego nie ma metz i na odwrót :?:
A może ktoś się bawił obiema i może coś powiedzieć więcej poza specyfikacją na papierze/monitorze ;-)

Wątek 10 stronicowy o metzu przeczytałem ale więcej namieszał niż pomógł.
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
ja czekam na opinie o tej nowej sigmie ef 530 super. A Metz 58 pięknie się zapowiada tylko może ma jakieś przejściowe problemy. W razie czego dołoże 300 zeta do pentaxa 540.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Znaczy się ... jeżeli w demokratycznym głosowaniu zostanie wybrana jakaś lampa to taką kupisz? W takim razie ja głosuję za lampą Pentax AF 200 FG :-P ;-) .

Ja szukałbym lampy, która posiada łatwy dostęp do korekcji siły błysku i bez problemu współpracuje bezprzewodowo. Poza tym fajnie byłoby, gdyby lampa której szukam nie miała blokady przypadkowego obrotu głowicy. Taką blokadę ma Sigma EF-500 DG Super i czasem jest to denerwujące. Inne funkcje jak HSS, czy błysk na drugą lamelkę itd. i tak występują chyba we wszystkich lampach z górnej półki.
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
PiotruśP napisał/a:
Znaczy się ... jeżeli w demokratycznym głosowaniu zostanie wybrana jakaś lampa to taką kupisz? W takim razie ja głosuję za lampą Pentax AF 200 FG :-P ;-) .


No nie ;-) ankietę wstawiłem ot tak z ciekawości, poza tym Twojego typu nie ma w opcjach :-P :lol:
Cytat
Ja szukałbym lampy, która posiada łatwy dostęp do korekcji siły błysku

Chyba obie posiadają dostęp z poziomu lampy, a gdzie jest szybciej/łatwiej :?:

PiotruśP napisał/a:
bez problemu współpracuje bezprzewodowo


Chyba tu lepszy jest pentax, z tego co zrozumiałem w wątku metza ;-)

Wybór niestety nie jest łatwy, najlepiej by mieć obie na tydzień popstrykać foty i się zdecydować :mrgreen:
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
siwyyy77 napisał/a:
Chyba obie posiadają dostęp z poziomu lampy, a gdzie jest szybciej/łatwiej :?:
Nie wiem gdzie jest szybciej, mogę jedynie napisać jak jest w moim lampionie - trzeba wcisnąć jeden przycisk i później + i - ustawić korekcję (skok co 0,5). Korekcja siły błysku w aparacie oraz na lampie sumuje się.
 

StarskiPL  Dołączył: 23 Wrz 2007
Wybrałbym Metza pewnie dlatego, że miałem go przez tydzień i mi się podobał.
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
StarskiPL napisał/a:
Wybrałbym Metza pewnie dlatego, że miałem go przez tydzień i mi się podobał.


A czemu "miałeś przez tydzień" jakieś problemy :-/
Jak wyglądała spraw doświetlania, lepszy był w P-TTLu czy własnej automatyce :?:

[ Dodano: 2007-11-20, 09:11 ]
Głowica pentaxa jest wypukła od góry z tego co widzę, czy idzie dopasować do niej dyfuzor podróbe stofena z allegro
 
szadok  Dołączył: 12 Kwi 2007
Cytat
Co ma pentax czego nie ma metz i na odwrót :?:

Na odwrót, to pentax nie ma złącza USB i... w zasadzie to mnie przekonało najbardziej ;-)
Jeśli w przyszłości Pentax odejdzie od PTTL na coś innego (jeszczeSuperBardziejSkomplikowanegoIlepszego :mrgreen: ), to istnieje jakaśtam niezerowa :roll: szansa, że da się zrobić upgrade lampy metza...
 

StarskiPL  Dołączył: 23 Wrz 2007
Z lampą nie było żadnych problemów. Po prostu przeinwestowałem i stwierdziłem, że na razie nie stać mnie na taki bajer. Po drugie fociłem głównie z manualnym szkłem czyli tylko w manualu i automatyce lampy - 1200zł za lampę automatyczną to nie na moją kieszeń. Kupiłem Sunpaka Auto 383 Super.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
siwyyy77 napisał/a:
czy idzie dopasować do niej dyfuzor podróbe stofena z allegro
Na razie nie widziałem podróbek do lampy Pentaxa.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
podobnież do 540 FGZ pasuje Sto-fen od Metza 40 MZ1i/3i
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
emigrant napisał/a:
podobnież do 540 FGZ pasuje Sto-fen od Metza 40 MZ1i/3i
Pasuje, ale w podróbkach nie mają takiego modelu. Oryginalny Stofen jak najbardziej.
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
No a jak jest z tym wiraless w lampie metza, działa identycznie jak u pentaxa :?:
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
siwyyy77 napisał/a:
No a jak jest z tym wiraless w lampie metza, działa identycznie jak u pentaxa :?:

O więc właśnie!
W instrukcji do 540 piszą, że wbudowana lampa w K10D nie będzie błyskać, gdy 540 pracuje bezprzewodowo!
Prawda to?
W instrukcji 58AF-1 nie natknąłem się na informację o możliwości błyskania wbudowaną lampą. Jest pod tym względem lepsza od 540?

I jeszcze coś takiego - podają, że 58AF-1 ma nieco większą moc.
Ma dwa palniki, więc nic dziwnego, ale jeśli wyłączymy ten mniejszy, to 540 będzie mocniejsza?
 
olq  Dołączył: 11 Wrz 2007
armar napisał/a:

O więc właśnie!
W instrukcji do 540 piszą, że wbudowana lampa w K10D nie będzie błyskać, gdy 540 pracuje bezprzewodowo!
Prawda to?

Nie wiem jak w 540, ale z 360 w trybie wireless wbudowana może błyskać albo nie (ustawia się to w menu). Wydaje mi się że zależy to od ustawień w puszce a nie od lampy.
 
KR  Dołączył: 25 Sie 2006
Dokładnie jest tak samo w 540 jak pisze olq, .
Trochę się tym bawiłem. Fantastyczne rozwiązanie.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
olq napisał/a:
Nie wiem jak w 540, ale z 360 w trybie wireless wbudowana może błyskać albo nie
Błyska zawsze :-) . Ale można sobie ustawić, by błysk był tylko sterujący.
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
Wybrałem pentaxa... może dlatego, że to pentax ;-)
Biorę się za instrukcje, bo w porównaniu z poprzednią sigmą ST to cud techniki :mrgreen:
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
siwyyy77 napisał/a:
Biorę się za instrukcje

Nic w instrukcji nie piszą, że p-TTL nie działa... :-/
540 do przodu nie chce walić, ale po moich oczach to tak wali, że wszystko na zielono widzę :D
No dobra - p-TTL działa jakoś tak... hm... pouczająco dla posiadacza :mrgreen:

Przyzwyczajony do perfekcyjnego działania P-TTL w R1 (czy jak to się tam nazywa u Sonego?) zbyt wiele żądałem od P-TTL w K10D.
Idzie się przyzwyczaić do konieczności kręcenia kółkiem.
Szkoda jednak, że lampa nie pamięta ostatniego wybieranego trybu kółka - byłoby ciutkę szybciej (Olympus w najlepszych lampach daje nawet dwa kółka),
ale i tak lepiej niż w Metz 58 AF-1, który kółka nie ma w ogóle!

Tak czy siak - zdjęcia z lampą zewnętrzną lepsze niż z wbudowaną, a dokręcania palnikiem trzeba się nauczyć, bo inaczej wychodzą takie zdjęcia (pierwszy dzień z lampą):







Przyznaję, że głosowałem na 540 :mrgreen:
 
mati77  Dołączył: 10 Lip 2007
witam.taka iformacja ku przestrodze.
dzis zajrzałem do jednego z większych sklepów foto we wrocawiu(reklamy nie bede robil). i pytam o ta lampke metza. i co sie okazalo, ze dostali juz kilka zwrotów tej lampy poniewaz lampa sie wypala(przepala) po okolo 800 zdjeciach, a najsmieszniejsze jest to, ze metz nie obejmuje tego gwarancja.wiec mysle ze warto dolorzyc co nieco i kupic pentaxa

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach