Stojąc przed wyborem lampy, wybrał[a]bym ???
Metz 58AF-1P
36% Complete
165 (36%)
Pentax FGZ 540
63% Complete
281 (63%)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
mati77 napisał/a:
lampa sie wypala(przepala) po okolo 800 zdjeciach, a najsmieszniejsze jest to, ze metz nie obejmuje tego gwarancja.


Jak moze nie obejmowac tego gwarancja? Dla mnie jakas bzdura.
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
alkos napisał/a:
mati77 napisał/a:
lampa sie wypala(przepala) po okolo 800 zdjeciach, a najsmieszniejsze jest to, ze metz nie obejmuje tego gwarancja.


Jak moze nie obejmowac tego gwarancja? Dla mnie jakas bzdura.


Dokładnie... poza tym po 800 klapnięciach, jakby mi lampa się spaliła to nie chciałbym jej naprawy tylko wymiany na nową ;-)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
armar napisał/a:
O więc właśnie!
W instrukcji do 540 piszą, że wbudowana lampa w K10D nie będzie błyskać, gdy 540 pracuje bezprzewodowo!
Prawda to?
Bo instrukcja odnosi sie do wersji firmware 1.0 w korpusie. Pentax dołożył w K10D sterowanie bezprzewodowe z lampy wbudowanej od wersji 1.10.
Było o tym trochę na forum. Czasami warto poszukać. To nie boli.
 
icelander  Dołączył: 03 Cze 2007
dla mnie lepsze dwie 360-tki pentaksa -sterowanie lampa z korpusu lub miedzy soba.a zastosowan mnogo-cena jak za jedna 540-stke bajer full
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
icelander napisał/a:
dla mnie lepsze dwie 360-tki pentaksa -sterowanie lampa z korpusu lub miedzy soba.a zastosowan mnogo-cena jak za jedna 540-stke bajer full

Widzę, że nie bierzesz pod uwagę, że "bajer full" ma większy palnik (to akurat nie zawsze się przydaje) i kondensator i że jeszcze można sobie pykać seryjnie z Power Packiem. :)
Druga sprawa to mocowanie dwóch lamp 360...
Zdajesz sobie sprawę z tego, że one nie kręcą palnikiem?
Według mnie lepsza jedna mocniejsza, a kręcąca, niż dwie niekręcące.

Chętnie się spotkam z kimś z Krakowa, kto też ma 540 i potrafi ustawić dwie lampy, by nie świeciły z jednakową mocą przy bezprzewodowym sterowaniu.
Chciałem dokupić 360 do kompletu, a tu kicha... :(

argawen napisał/a:
armar napisał/a:
O więc właśnie!
W instrukcji do 540 piszą, że wbudowana lampa w K10D nie będzie błyskać, gdy 540 pracuje bezprzewodowo!
Prawda to?
Bo instrukcja odnosi sie do wersji firmware 1.0 w korpusie. Pentax dołożył w K10D sterowanie bezprzewodowe z lampy wbudowanej od wersji 1.10.
Było o tym trochę na forum. Czasami warto poszukać. To nie boli.


Stawiam komuś pół pizzy, kto nauczy mnie jak sprawić, by K10D nie świecił wbudowaną lampą przy sterowaniu wireless, bo mnie szukanie boli. :D
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Jak kupiłem Metza i teraz już nie zamieniłbym go na nic innego...
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Marcinicus napisał/a:
Jak kupiłem Metza i teraz już nie zamieniłbym go na nic innego...

Kupilem Smiene i nie zamienilbym jej na nic innego.

Marcinicus, niewatpliwie Twoja wypowiedz bardzo pomoze komus, kto sie zastanawia nad wyborem jeden z tych dwoch lamp :-P
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
Marcinicus napisał/a:
Jak kupiłem Metza i teraz już nie zamieniłbym go na nic innego...

To mam kilka pytań: :D

1. Czy doświetla jak należy w P-TTL (znaczy czy musisz używać korekcji?)
2. Czy czyta informacje w trybie A z aparatu (ogniskowa, czułość, przesłona)?
3. Czy w trybie A jest możliwość korekcji siły błysku?
4. Czy daje się włączyć w tryb M podczas fotografowania w trybie półautomatycznym (priorytet przysłony)?
5. Czy w trybie wireless jest możliwość wyłączenia błysku lampy na aparacie (Custom -> Flash in Wireless Mode -> 2 Off)? To trzeba sprawdzać na błyszczącej powierzchni.
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Odpowiem na pare pytan Armara odnosnie Metza
W trybie A lampa odczytuje dane z aparatu i ma korekcje blysku.W trybie priorytetu przyslony mozna wlaczyc funckje "manual" w lampe, lampa i tak oczytuje wszystko z aparatu ale mozna to przy pomocy przyciskow zmienic(te przyciski to nienajlepsze medium sterownicze)
Czy w p-ttl lampa dobrze doswietla ?Trudno powiedziec ( przynajmniej mi)
ale pokaze Wam fotke ktora ktora zrobilem "przed chwila" i wg mnie jest w miare ok:
Metz 58+K100D +Tamron 28-75


Pozdrawiam
Blesso[
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
ja ma dziwne wrazenie ze k10D ma bardzo mocno powiazanypunkt AF z punktem pomiaru swiatla.....
a wiara w automagiczne naswietlanie przez aparat "dobija" uzytkownika....
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
Fafniak napisał/a:
ja ma dziwne wrazenie ze k10D ma bardzo mocno powiazany punkt AF z punktem pomiaru swiatla.....
a wiara w automagiczne naswietlanie przez aparat "dobija" uzytkownika....

Nie wiem jaki masz aparat, ale K10D posiada wajchę trybu pomiaru światła z lewej strony, a wybór punktu ostrzenia z prawej strony (patrząc z pozycji fotografującego). :)

Blesso - dzięki za info, choć bardzo mnie zasmuciło. :(
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
armar napisał/a:
Nie wiem jaki masz aparat, ale K10D posiada wajchę trybu pomiaru światła z lewej strony, a wybór punktu ostrzenia z prawej strony (patrząc z pozycji fotografującego). :)
i o ile pamietam pewna opcje w menu powaiazania pomiaru swiatla z aktywnym punktem AF.....
ale nie jestem dobrym doradca.... bo zwykle ustawiam manual jesli chodzi o ekspozycje ciagla i korekcje blysku....
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Fafniak napisał/a:
i o ile pamietam pewna opcje w menu powaiazania pomiaru swiatla z aktywnym punktem AF.....
To w trybie matrycowym. Ale nie używam. ;-)
 
icelander  Dołączył: 03 Cze 2007
armar, a makro -a doswietlenie tla, kontrola kontrastu ,zamocowac !
nie takie lampeczki sie dzwigalo na szynach bocznych - a od czego statywy- te najtansze wystarcza
zastosowan mnogoooo
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
icelander napisał/a:
armar, a makro -a doswietlenie tla, kontrola kontrastu ,zamocowac !
nie takie lampeczki sie dzwigalo na szynach bocznych - a od czego statywy- te najtansze wystarcza

Heh :)
Mam w domku sporo innych lampek, ale miałem nadzieję, że 540 FGZ załatwi mi kilka problemów - między innymi świecenie w trybie A, gdyż inne lampy pracują na fotoceli MIF i świecą po drugim planie.
Można zostawić ogniskową 24 mm na lampie 540 i walić na wprost ile potrzeba (bo podniesienie palnika do zazwyczaj konieczność dokupienia power pack'a), ale przestawianie czułości i przysłony za każdym razem to trochę... !&%$#@!
Przy P-TTL lampa błyska 2 razy, więc jeszcze mniej energii zostaje w kondensatorach. Wiadomo co się myśli, gdy lampa mruga że nie może, a trzeba błyskać akurat w tym momencie... :(

Statywy w świątyni?
No w sumie można kupić 4 komplety lamp, zamieścić na statywach gdzie się da i później tylko wybierać kanał w aparacie... hm - przepraszam - wydaje mi się, że nie da się zmienić kanału w aparacie (nic o tym w instrukcji nie ma), więc potrzebna jest kolejna lampa. :(
Tak czy siak drogo to wychodzi, a i tak te lampy nie działają tak jak w Creative Light System Nikona... albo działają, tylko nie wiem jak to ustawić. :/
Wiem - użyć opcji "szukaj" ;)

Dźwiganie szyn bocznych? Mam jedną i mi dźwigania wystarcza. Jeszcze nie widziałem szyn mocowanych na plecach, choć spodobały mi się takie statywy z systemu nagłośnień pielgrzymkowych, tylko może być problem z przejściem w niskich drzwiach. ;)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
armar, - wiesz ja nie lubie lamp blyskowych "aparatowych" ale mialem przyjemnosc uzywania tej 540stki....
i jakos ustawilismy wbudowana lampe jako sterujaca - bez blysku
540 wykrywala zmiany przeslony....
i jakos to wszystko dzialalo.....
nie mam w tej chwili lampy blyskowej ale po rozmowie z argawenem na spotkaniu wynika jedno - raczej nie umiesz tego wszystkiego obslugiwac.....
moze nalezy przeczytac instrukcje? (to nie zlosliwie pisze)
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
Fafniak napisał/a:
armar, - wiesz ja nie lubie lamp blyskowych "aparatowych" ale mialem przyjemnosc uzywania tej 540stki....
i jakos ustawilismy wbudowana lampe jako sterujaca - bez blysku

Cóż - muszę wierzyć, że się da, tylko z moją nie wychodzi. :(

Fafniak napisał/a:
540 wykrywala zmiany przeslony....

W trybie A (własna automatyka - o tym trybie piszę)?
W trybie P-TTL u mnie też wykrywa, ale chciałbym z A korzystać - więcej razy można błysnąć pod rząd, ludziom się oczy nie przymykają itd...

Fafniak napisał/a:
po rozmowie z argawenem na spotkaniu wynika jedno - raczej nie umiesz tego wszystkiego obslugiwac.....
moze nalezy przeczytac instrukcje? (to nie zlosliwie pisze)



Marek Wyszomirski pisze ( link ) :

> Ja mam wersję 1.10 i w trybie A nie ściąga. Mam wrażenie, że tryb A jest
> projektowany tak, by lampa mogła działać z dowolnymi aparatami bez
> pobierania z nich informacji przez styki informacyjne.

Marek ma lampę 360, ja mam 540. Najwyraźniej argawen ma inną lampę, albo z innym oprogramowaniem. Ewentualnie mamy inne instrukcje (korzystam nadal z polskiej wersji - ciekawe dlaczego linki są w prawie takim samym kolorze? ).
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
armar napisał/a:
Marek Wyszomirski pisze ( link ) : Kod:

> Ja mam wersję 1.10 i w trybie A nie ściąga. Mam wrażenie, że tryb A jest
> projektowany tak, by lampa mogła działać z dowolnymi aparatami bez
> pobierania z nich informacji przez styki informacyjne.


Marek ma lampę 360, ja mam 540. Najwyraźniej argawen ma inną lampę, albo z innym oprogramowaniem. Ewentualnie mamy inne instrukcje (korzystam nadal z polskiej wersji - ciekawe dlaczego linki są w prawie takim samym kolorze? ).




hmmm na to pytanie ci nie odpowiem...... bo nie mam tej lampy :-P natomiast biorac pod uwage jak dzialal moj metz mz40 - to w trybie A powinien sciagac dane z aparatu....
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
armar, a na jakim jedziesz firmware... bo ja na 1.30 i mam podobnie jeśli idzie o tryb A (znaczy nie czyta, ogniskowej jak i innych danych z aparatu).
Podobnie z wiralessem wbudowana błyska obojętnie czy jest ustawione on/off w menu Custom -> Flash in Wireless Mode.

Podobne odczucia mam jeśli idzie o doświetlanie sceny, właściwie niedoświetlanie... ale to mam skorygowane na stałe w menu fn korekcja +0.5.

Może to firmware jest przyczyną takiego stanu... Skoro u Argawena było OK jak pisze Fafniak a z tego co pamiętam On jedize na fw. 1.10 ze względu na menu serwisowe.

[ Dodano: 2007-11-27, 16:48 ]
Co do automatyki "A" to nie wiem jak jest na innych trybach pracy aparatu, bo focę praktycznie w 100% na Av i teraz sobie przypomniałem, że na aparacie jest pokrętło do zmiany trybów :lol: ale jestem w pracy więc sprawdzę dopiero wieczorem jak jest na innych trybach.
 
icelander  Dołączył: 03 Cze 2007
tryby,tryby,tryby-z nostalgia wspominam lata 70-te aparat mieszkowy i lampka na wymienne zaroweczki -ile to kasy zarobilo-czlowiek najpierw myslal potem pstrykal.teraz pstryka i mysli ze lampka wymysli co mial na mysli-elektronika rzecz super :shock: myslenia jednak nie zastapi :-P trening czyni mistrza :-B mistrz czyni foty :evilsmile:

[ Dodano: 2007-11-27, 18:51 ]
armar, walic na wprost mozna i z armaty - :roll: to reporterka :-P imieniny u cioci kloci ,bobasek w lozeczku itd :evilsmile: lecz jak sie to ma do ;FOTOGRAFIA: czyli malowanie-rysowanie SWIATLEM :!: oswiec mnie panie pozdro

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach