Stojąc przed wyborem lampy, wybrał[a]bym ???
Metz 58AF-1P
36% Complete
165 (36%)
Pentax FGZ 540
63% Complete
281 (63%)
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
Sprawdziłem tryb b/prewodowy, jednak wbudowana nie błyska z pełną mocą a tylko robi błysk pomiarowy...
armar ustaw sobie w aparacie małą dziurke np f16 540-tke ustaw by nie oświetlała planu, zrób fote z ustawienaimi na on i off oczywiście fotografowany przedmiot powinien być blisko do 1m, coby słaba wbudowana dała rade ;-)
Na on mam niedoświetlony plan, na off mam czarną dziure :-)

W trybie automatycznym nie czyta nic z aparatu :-/ ale też nie ma o tym w instrukcji... :-?
Coś mi się nie wydaje by z 540 było to możliwe.
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
icelander napisał/a:
tryby,tryby,tryby-z nostalgia wspominam lata 70-te aparat mieszkowy i lampka na wymienne zaroweczki -ile to kasy zarobilo-czlowiek najpierw myslal potem pstrykal.

Do takich zdjęć, gdzie mam czas pomyśleć nad kadrem i jego oświetleniem nie potrzebuję lampy 540 FGZ... bo takich zdjęć nie robię. ;-)

icelander napisał/a:
armar, walic na wprost mozna i z armaty - :roll: to reporterka :-P imieniny u cioci kloci

No i po to właśnie potrzebuję dobrej lampy błyskowej. Rozmawiamy na temat tego, czy 540 FGZ jest dobra. Wszystko wskazuje na to, że jeśli się używa trybu P-TTL, to lampa ta po wprowadzeniu korekcji błysku będzie w miarę dobrze naświetlać - zarówno przy błysku na wprost, czy z odbicia, jak i w trybie bezprzewodowym.

icelander napisał/a:
jak sie to ma do ;FOTOGRAFIA: czyli malowanie-rysowanie SWIATLEM :!: oswiec mnie panie pozdro

No właśnie przy próbach czegoś innego niż walenie na wprost w P-TTL napotyka się na problemy - lampa się nie komunikuje z aparatem w trybie A (będąc włożoną w stopkę!), tryb manualny nie działa, itp.

siwyyy77 napisał/a:
armar ustaw sobie w aparacie małą dziurke np f16 540-tke ustaw by nie oświetlała planu, zrób fote z ustawienaimi na on i off oczywiście fotografowany przedmiot powinien być blisko do 1m, coby słaba wbudowana dała rade ;-)
Na on mam niedoświetlony plan, na off mam czarną dziure :-)

Dzięki za pomysł, ale nie robię reporterki przy f/16 i ISO 100, bo lampa o LP 54 ma wówczas zasięg max 3 m, a ta na aparacie raptem pół metra. :-)
No, chyba, że to reporterka w świecie makro. ;-)
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
błysk odbity ma sens tylko w niewielkich pomieszczeniach. Na dworze lub hali pozostaje walenie na wprost.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
wkt napisał/a:
Na dworze lub hali pozostaje walenie na wprost.
najlepiej z dyfuzorem
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
piotr_luk napisał/a:
wkt napisał/a:
Na dworze lub hali pozostaje walenie na wprost.
najlepiej z dyfuzorem

Zależy jaka odległość, bo dyfuzor mocno tnie efektywny zasięg lampy.
Na zewnątrz i w hali w odległości większej niż 5 m, to raczej bez dyfuzora, prawda?
No, chyba, że dyfuzor ma te kilkaset cm2.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Chyba, że dyfuzor to Lightsphere z kickerem, albo WhaleTail z założoną srebrną klapą... :-)
Ja nie rozumiem Waszych problemów z 540-tką. Poza szczególnymi przypadkami z blinkerami, P-TTL działa ok i jego działanie można dość dokładnie przewidywać. Wiadomo kiedy się zgubi i w jakich przypadkach niedoświetli. Używam Sto-fena przez cały czas, zarówno przy odbijaniu jak i błysku na wprost i mimo, że lampa z dyfuzorem ma więcej problemów pomiarowych, to jakoś nie sprawia mi to szczególnego kłopotu.
Co do błyskania wbudowanego flasha w wirelessie, to wystarczy ustawić opcję w aparacie - błysk kontrolny będzie zawsze, ale jest on na tyle słaby, że nie liczy się do całości ekspozycji (będzie widoczny drugi, słabszy blik w oczach lub wyraźny błysk, jeśli zrobisz np. zdjęcie do lustra)
Błyski seryjne - w dość ciemnym pokoju bez Omnibounce'a pierwsza seria to 11 błysków, 2 przerwy, 8 błysków itd. Z założonym dyfuzorem 9 błysków, 2 przerwy, 7 itd. Przy czym akumulatory nie były świeże. Wydaje mi się, że to jest ok - nie zdarza mi się robić aż tak długich serii.
Jeszcze jedna ważna rzecz - w trybie Av lampa podobno jest liczona do ekspozycji przez aparat. W trybie M lampa nie jest liczona do ekspozycji i w P-TTL-u dostosowuje siłę błysku tak, by nie prześwietlić pierwszego planu przy danych ustawieniach aparatu (oczywiście kurtynę można ustawić). To daje dość duże możliwości kreatywnego wykorzystania lampy i jej udziału w naświetleniu sceny.

Do tego polecam zaopatrzenie się w nowy wynalazek Gary'ego Fonga zwany Whale Tail - oryginalny jest masakrycznie drogi jak na kawałek plastiku ($109 za komplet), ale chińskie podróbki można kupić już za ~$30... Naprawdę, możliwości tego brzydactwa są ogromne i prawdopodobnie zastąpi u mnie całkowicie poczciwego Sto-fena...
http://store.garyfonginc.com/wt.html
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
sie ze smiechu wywalilem :mrgreen:
wersja STUDIO :mrgreen: :mrgreen: :-P :roll:
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Wygląda nienajlepiej... :->
Ale efekty są naprawdę niezłe - lepsze niż z Lightsphere, a poza tym nie jest aż tak ciężki... Po kilku próbach postanowiłem zamówić... chińską podróbę... :mrgreen:
Jeszcze nie zwariowałem, żeby płacić za coś takiego ponad $100...
 
KR  Dołączył: 25 Sie 2006
jaad75, a możesz zdradzić gdzie zamówiłeś ?

Też szukam jakiego dyfuzora i myślałem cały czas o Sto-fen'ie.
A Ty jakiś nowy wynalazek odkryłeś. Cena podobna i może warto się tym zainteresować.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
TUTAJ
Sto-fen jest niezły, ale Whale Tail, czy nawet Lightsphere dają znacznie więcej możliwości...
 
KR  Dołączył: 25 Sie 2006
Dzięki.
Niestety aukcja się już zakończyła.

Jestem ciekawy Twoich doświadczeń z tym nowym cudem.
Jak już dostaniesz, to był bym wdzięczny jak byś opisał swoje doświadczenia i spostrzeżenia.

Na razie kupie sobie Sto-Fen'a i sam zobaczę jak to jest. Może będzie dla mnie wystarczający. :-)
 
gleam  Dołączył: 25 Cze 2007
Witam
A ja mam pytanie co do 540-tki, już wiem, że ją kupie jak tylko dozbieram pieniędzy, jednak zastanawiałem się nad dokupieniem do niej "przedłużacza", a tu czytam że ona jest wireless, czy to oznacza, że nie muszę jej zakładać na widełki i mogę trzymać w drugiej ręce żeby np: oświetlić przedmiot z innej strony ?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Pozdrawiam
P.
 
KR  Dołączył: 25 Sie 2006
W skrócie TAK.
Działa bardzo dobrze. Zresztą temat był juz poruszany na forum.
 
tidus art  Dołączył: 09 Paź 2006
Witam, jakis miesiac temu jak sie pojawil Metz 58 wybralbym bez wachania ta lampe, jedak jak czlowiek poczyta troche negatywnych opinii nt danego produktu to woli doplacic 300 zl i miec chociaz lampe pentaxa ktorej serwis wg mozna lepiej przewidziec niz metza. Osobiscie mimo wszystko przemawia za tym takze sam napis Pentax... jakos lepiej to wyglada i uspokaja oko i ducha...Szkoda tylko ze tak malo sie mowi jak te lampy pracuja, jak sie sprawuja na slubach itd bo takie komentarze bylyby najmilej widziane. Ja np poszukuje wlasnie lampy na ptrzeby slubow, studniowek itd itp. Mam nadzieje ze w styczniu pojawi sie jaka promocja i Pentaxa bedzie mozna zlapac za jakies 1400 zl.
Na zakonczenie chcialem sie spytac czy w woj. lodzkim znacie jakis sklep ktory sprzedaje 540 pentaxa?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
tidus art napisał/a:
Szkoda tylko ze tak malo sie mowi jak te lampy pracuja, jak sie sprawuja na slubach itd bo takie komentarze bylyby najmilej widziane.
Zapytaj Sylwiusza, pstrykał Pentaxem 540 na ślubach.
 
.dave
[Usunięty]
tidus art napisał/a:
Mam nadzieje ze w styczniu pojawi sie jaka promocja i Pentaxa bedzie mozna zlapac za jakies 1400 zl.
?

Juz kilka 540 widzialem w tej cenie > klik
 

PT  Dołączył: 13 Wrz 2006
tidus art napisał/a:
Mam nadzieje ze w styczniu pojawi sie jaka promocja i Pentaxa bedzie mozna zlapac za jakies 1400 zl.

Jeśli masz możliwość zorganizowania importu i nie straszny Ci brak EU-gwarancji, to "za wielką wodą" 540 idzie kupić za +/- 850 zł. Ja swoją ściągnąłem właśnie z tego źródła.
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
tidus, jakie wady konkretnie?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
tidus art napisał/a:
Witam, jakis miesiac temu jak sie pojawil Metz 58 wybralbym bez wachania ta lampe, jedak jak czlowiek poczyta troche negatywnych opinii nt danego produktu to woli doplacic 300 zl i miec chociaz lampe pentaxa ktorej serwis wg mozna lepiej przewidziec niz metza

jakie opinie ?
serwis metza - calkiem dobry.... :roll:
 
tidus art  Dołączył: 09 Paź 2006
znajomy ze sklepu z artykulami foto mowil mi ze metz jest ciezki w realizowaniu zwrotow i gwarancji. poza tym byly opinie o blokowaniu sie zooma, ciezko dzialajacemu sesorowi wirelesa z tego co pamietam..ale nic nie jest idealne

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach