Stojąc przed wyborem lampy, wybrał[a]bym ???
Metz 58AF-1P
36% Complete
165 (36%)
Pentax FGZ 540
63% Complete
281 (63%)
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Metz 58AF-1P vs. Pentax FGZ 540 płacąc w PL kupiłbym Metz mogąc kupić w USA wybieram Pentaxa ;)
 

4d3  Dołączył: 29 Lis 2007
a ja mam pytanie odnosnie lampki AF w metzie i pentaxie
ktos napisal ze pentax lepiej swieci
czy mial ktos obie lampy i to przetestowal?
czy rzeczywiscie lepiej dziala wspomaganie AF z 540?
i jako ze na ta chwile mam tylko DA 18-55 - czy AF wspomagany z 540 lub 58 duzo szybciej dziala w pomieszczeniach oswietlonych tylko np. swiatlem zarowym - chodzi mi o zwykle warunki domowe?
kusi mnie ten metz ze wzgledu na 2 palniki...
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
4d3 napisał/a:
...kusi mnie ten metz ze wzgledu na 2 palniki...

A mnie zastanawia jaka jest korzyść z drugiego palnika - jakoś nie bardzo wierzę w dobre efekty z takim rozwiązaniem (chętnie zobaczę przykłady)... Jeżeli ktoś by się uparł, to może też użyć wbudowanej lampy jako drugiego palnika, a 540 w wirelessie trzymać np. w wyciągniętej ręce...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jaad75 napisał/a:
A mnie zastanawia jaka jest korzyść z drugiego palnika - jakoś nie bardzo wierzę w dobre efekty z takim rozwiązaniem (chętnie zobaczę przykłady)...
- mialem przez lata metza 40mz-2 wedlug mnie 2 gi palnik to taki fjuczer ktory jest bardziej marketingowy jezeli ktos wie jak rozpraszac swiatlo z duzego palnika...
 

Chmarski  Dołączył: 28 Mar 2007
Fafniak napisał/a:
wedlug mnie 2 gi palnik to taki fjuczer ktory jest bardziej marketingowy jezeli ktos wie jak rozpraszac swiatlo z duzego palnika...

A jak ktoś nie wie, to przestaje byc fjuczerem marketingowym?
Jeśli tak, to jest takim samym fjuczerem, jak podgląd DOF...
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
Metz 58 AF-1 odpalony z całą mocą. Niby przez kilka minut nie mógł otworzyć oczu :-)

http://flickr.com/photos/saydirect/2094929407/
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Chmarski napisał/a:
A jak ktoś nie wie, to przestaje byc fjuczerem marketingowym?
Jeśli tak, to jest takim samym fjuczerem, jak podgląd DOF...
- niestety nie rozumiem

Wedlug mnie do momentu gdy nie moge dokladnie okreslic (osobno) mocy tego dodatkowego palnika (np. na - 1.3EV) to takie cos mi tylko przeskadza....
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ależ można ustalić - na pełną moc, 1/2 lub 1/4 mocy. Nie zdążyłem tylko jeszcze rozgryźć, czy jest to podział błysku (czyli pzry ustawieniu 1/2 moc dostarczona do drugiego palnika to połowa mocy dostarczonej do pierwszego - wyznaczanej za pomocą przedbłysku) czy drugi palnik chodzi zawsze w manualu.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Marek Wyszomirski, - ale mi chodzi o cos innego.... tak zeby ten maly palnik mozna bylo ustawic wedlug EV ekspozycji a nie wedlug tego co daje duzy palnik podzielone przez 2 lub 4....
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
A moc dużego palnika ustawia Ci automatyka - P-TTL lub własna lampy. Zatem jeśli ten współczynnik ustawiany dla drugiego palnika oznacza podział mocy - uzyskujesz również możliwość ustawienia go w/g EV.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Marek Wyszomirski, - nie sadzisz ze latwiej byloby ustawiac sobie niezaleznie od korekcji glownego palnika ?
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Właśnie nie zdążyłem jeszcze (mam tego Metza od kilku dni) rozgryźć, czy jest to ustawienie zależne od nastaw głównego palnika. Muszę któregoś dnia zrobić parę zdjęć testowych i to wyjaśnić - tyle, że na razie czasu brak...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Marek Wyszomirski napisał/a:
Właśnie nie zdążyłem jeszcze (mam tego Metza od kilku dni) rozgryźć, czy jest to ustawienie zależne od nastaw głównego palnika.
- jezeli czegos nie zmienili to jest to zalezne od nastaw glownego palnika
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
jest port usb więc jeśli taki ficzer będzie potrzebny to ktoś go zaimplementuje.
 

Chmarski  Dołączył: 28 Mar 2007
Fafniak napisał/a:
Chmarski napisał/a:
A jak ktoś nie wie, to przestaje byc fjuczerem marketingowym?
Jeśli tak, to jest takim samym fjuczerem, jak podgląd DOF...
- niestety nie rozumiem


Piszesz, że jak ktoś wie jak rozpraszać światło z dużego palnika, to ten dodatkowy palnik jest fjuczerem marketingowym.
W związku z powyższym pytam, czy jeżeli ktoś nie wie jak rozpraszać światło z dużego palnika, to mały palnik jest nadal fjuczerem marketingowym, czy moze robi się z niego funkcja przydatna?
Jeśli robi sie z niego funkcja przydatna, to jest to sytuacja podobna do podglądu DOF (głębi ostrości). Bo niby jak ktoś wie jaka powinna być, to taka możliwość w body staje sie fjuczerem marketingowym. A jak ktos nie wie, to jest to przydatna funkcja.


Mam nadzieję, że nie namieszałem jeszcze bardziej :-B
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której miniaturowy, goły palnik, skierowany bezpośrednio na obiekt da dobre efekty... Nawet najprostszy odbłyśnik będzie lepszy, a do tego nie będzie dawał niepożądanego, drugiego bliku.
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
bez VATu Metz 58 AF-1 kosztowałby poniżej 1k zł.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ten drugi palnik jest m. innymi właśnie po to, by dawał dodatkowy blik - np. w oku. Główny palnik kierujesz na sufit aby uzyskać łądne, rozproszone światło. Światło odbite od sufitu dochodzi głównie z góry - ubocznym skutkiem jest często powstawanie brzydkich cieni - np. pod oczami. Dodatkowy (słąbszy od głównego) błysk rozświetla te cienie i powoduje dodatkowe bliki - np. w oku, brylantach na szyi modelki itp. Oczywiście nie jest to jedyna metoda doświetlenia tych cieni - można np. umieścic za skierowanym do góry palnikiem małą karteczkę by odbijała do pzrodu część światła (lub kawałek białego plastiku - jest zresztą taki do wysunięcia zarówno w AF360FGZ jak i w Metzu 58CT-1 - podejrzewam, zę w AF540FGZ też jest), ale efekt jest wtedy nieco inny - dlatego zawsze lepiej jest mieć możliwość wyboru kilku różnych możliwości.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
No właśnie. Umiejętnie odbity błysk daje jeden dość duży i ładny blik. To samo w przypadku używania dyfuzorów typu Lightsphere, czy Whale Tail. Drugi palnik psuje sprawę, podobnie jak błysk kontrolny z wbudowaniej lampy błyskowej, przy użyciu wirelessa... Dodatkowo, błysk z drugiego palnika jest bezpośredni, a zastosowanie odbłyśnika daje doświetlenie światłem odbitym, a więc, jak by nie było, bardziej miękkim i rozproszonym...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
kazdy z was ma racje - sprawa rozbija sie wlasnie o proporcje.... bark mozliwosci szceg. kontroli nad iloscia swiatla an wprost - to minus...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach