Stojąc przed wyborem lampy, wybrał[a]bym ???
Metz 58AF-1P
36% Complete
165 (36%)
Pentax FGZ 540
63% Complete
281 (63%)
 
pietiag  Dołączył: 22 Lis 2008
Właśnie zakupiłem nową lampę 540 FGZ. Jest to moja pierwsza lampa błyskowa na DSLR.


Zauważam, że lampa ma bardzo mocną tendencję do przelania. Przy trybie P świecąc na wprost prawie zawsze przepala. Bardzo podobną obserwację mam stosując błyski odbite np od sufitu. Mam wrażenie, że jedyne działanie automatyki ogranicza się do dostosowania mocy błysku do zmienianego ISO. A mianowicie przy np. kombinacji F4/100 na ISO 200 przepali tak samo jak na F4/100 i ISO 1000.


Wszystko oczywiście w błysku P-TTL. Niestety zrobienie prawidłowego zdjęcia zawsze się wiąże z x próbami, a nie zawsze na to jest czas.


W sobotę znajoma miała wesele i próbowałem zrobić parę próbnych fotek. I to była w zasadzie największa bolączka.


Czy to jest cecha błysku P-TTL? Czy może ja coś źle robię?

W lustrzankach Pentaxa siedzę 5 lat, dużo fotografuję i ostatnim laikiem nie jestem.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Sprawdź czy w lampie nie jest wprowadzona korekcja na +, jakie ustawiłeś ISO i przysłonę?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
pietiag napisał/a:
Zauważam, że lampa ma bardzo mocną tendencję do przelania.
Z jakim szkłem przepala?
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
plwk napisał/a:
Sprawdź czy w lampie nie jest wprowadzona korekcja na +, jakie ustawiłeś ISO i przysłonę?
Jaki tryb pomiaru światła ?

Byłby to chyba pierwszy przypadek że PTTL prześwietla - zwykle wymagana jest korekta na plus :shock:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
JackDeJack napisał/a:
Byłby to chyba pierwszy przypadek że PTTL prześwietla

Wczoraj też była taka informacja odnośnie K-5.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
plwk, nie mówię o nowościach z softem wczesna beta ;-) - a o stałych punktach do narzekania.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
JackDeJack napisał/a:
nie mówię o nowościach z softem wczesna beta

To dotyczyło zakupionego body a nie testów.
 
pietiag  Dołączył: 22 Lis 2008
plwk napisał/a:
Sprawdź czy w lampie nie jest wprowadzona korekcja na +, jakie ustawiłeś ISO i przysłonę?


Korekcja jest ustawiona o 0, ISO i przysłonami bawiłem się bardzo wielu kombinacjach, z reguły ISO 100 albo 200, przesłona 2,8 do 11.

[ Dodano: 2010-10-26, 09:36 ]
Jarek Dabrowski napisał/a:
pietiag napisał/a:
Zauważam, że lampa ma bardzo mocną tendencję do przelania.
Z jakim szkłem przepala?


Ostatnio używam głównie sigmy 17-70 OS

[ Dodano: 2010-10-26, 09:37 ]
Jarek Dabrowski napisał/a:
pietiag napisał/a:
Zauważam, że lampa ma bardzo mocną tendencję do przelania.
Z jakim szkłem przepala?


Ostatnio używam głównie sigmy 17-70 OS

[ Dodano: 2010-10-26, 10:11 ]
JackDeJack napisał/a:
plwk napisał/a:
Sprawdź czy w lampie nie jest wprowadzona korekcja na +, jakie ustawiłeś ISO i przysłonę?
Jaki tryb pomiaru światła ?

Byłby to chyba pierwszy przypadek że PTTL prześwietla - zwykle wymagana jest korekta na plus :shock:


Oto moje poranne obserwacje. Robiłem zdjęcia tej samej sceny dwoma SIGMAMI, najpierw 10-20 i zdjęcie wychodziło dobre. Później dałem SIGMĘ 17-70 i wyszło przepalone.

Obydwa zdjęcia robione w trybie P na 20 mm, automatyka od razu daje czas 50 dla obu obiektywów i maksymalną przesłonę. Czyli dla 10-20 5,6, a dla 17-70 3,5. Czyli zawsze to idzie na "łatwiznę" dając pełny otwór.

Stąd mój wniosek, że nie mogę liczyć na automata tylko trzeba zrobić parę fotek próbnych :(. Bo mając obiektyw jeszcze ciemniejszy to by wyszło niedoświetlone.

Odpowiadając na wcześniejsze pytanie co do pomiaru to używam matrycowego.
Czy to normalne w stosowaniu flesza?
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
Też mam taki problem właśnie z 17-70. Body to k10D więc widać, że przez tyle lat nic nie poprawili.
Dla mnie to nie jest jakiś wielki problem, bo i tak w większości robię na manualu żeby wyeliminować przedbłysk pomiarowy ale w końcu po to się płaci za lampę z własną automatyką żeby z niej korzystać czasami.
 
woj  Dołączył: 02 Sie 2008
Nie posiadam lamy Pentax FGZ 540 ale:

jak są takie z nią problemy to dlaczego ta lampa wygrywa w sondzie z lampą
Metz 58AF-1P, skoro jedna z podstawowych jej funkcji nie działa.
Czy nikt tego wcześniej nie zauważył.
Sam zastanawiam się na kupnem lampy, ale skoro topowa lampa nie działa prawidłowo i firma przez lata tego nie naprawia to źle świadczy o Pentaxie.

Co jest grane: czy to jednostkowa usterka sprzętu, czy system i firma w ogóle jest do bani i gdzieś na swoich użytkowników, czy to jest zwykłe sianie defektyzmu na tym forum....
 
Pawelzqx  Dołączył: 22 Mar 2009
woj, mi 540'tka doświetla bez problemu, czy to na własnej automatyki czy pTTLu. Sama lampa w pTTLu zostawia sobie zapas, żeby nie przepalić, więc wystarczy dać w body na stałe korekcję błysku 0,3-0,7 EV i mamy idealnie naświetlone w punkt.
Może powodem jest właśnie używanie niefirmowych szkieł - w tym przypadku Sigmy.
Pozdrawiam
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
Tak system jest do bani, firma ma gdzieś swoich użytkowników. Najlepiej sprzedaj go i kup Canona jak masz problem z czytaniem ze zrozumieniem :roll:
 

BAN gucio-59  Dołączył: 24 Lut 2007
woj napisał/a:
jak są takie z nią problemy to dlaczego ta lampa wygrywa w sondzie z lampą
Metz 58AF-1P, skoro jedna z podstawowych jej funkcji nie działa.
bo to nie Pentax... :lol: Nie miewam takich problemów... :mrgreen:
 
woj  Dołączył: 02 Sie 2008
schwefel napisał:

Cytat
Też mam taki problem właśnie z 17-70. Body to k10D więc widać, że przez tyle lat nic nie poprawili.


Cytat
Tak system jest do bani, firma ma gdzieś swoich użytkowników. Najlepiej sprzedaj go i kup Canona jak masz problem z czytaniem ze zrozumieniem :roll:


Dlaczego tak się denerwujesz, opanuj się .
Ja tylko zacytowałem Twoje słowa i była to tylko jedna z opcji do wyboru, gdyż zastanawiałem się i nadal zastanawiam na co mogę liczyć po zakupie 540 FGZ.
Nie widzę sensu kupowania takiej lampy i robienia zdjęć w manualu. Dla mnie poprawnie działający PTTL to podstawowa sprawa.

Mówisz by sprzedać Pentaxa i kupić Canona.
Zawsze wydawało mi się że to jest forum Pentaxa i według mnie, gdzie jak gdzie, ale to tutaj powinno być jak najwięcej ludzi którzy są fanami tego systemu. Ale takich ludzi, którzy znają doskonale ten system i potrafią podać rzeczową odpowiedź, a nie nerwowe rzucanie sprzedaj i kup Canona, bo nie rozumiesz tekstu.

Wątpić jest rzeczą ludzką, nawet Jezus miał momenty zwątpienia. A my rozmawiamy teraz o rzeczach bez znaczenia.

 

sculptor  Dołączył: 20 Maj 2008
Dla uspokojenia. :-B :-B
540 to dosyć dobra lampa, ale sam system P-TTL nie jest doskonały. W małych pomieszczeniach typu pokój czy mniejsze sale konferencyjne daje spokojnie rady i nie ma co biadolić. Gubi się jednak w ciemniejszych kościołach i dużych salach. Zazwyczaj objawia się to niedoświetlaniem.
Też zauważyłem ostatnio tendencję do przepalania na szerokich kątach (np. 16mm) przy odchylonym palniku. Wkurza to niesamowicie. Jeżeli ktoś często ma potrzebę focenia w takich warunkach no to niestety, albo musi mocno uważać, albo... wiadomo co. ;-)
 

BAN gucio-59  Dołączył: 24 Lut 2007
sculptor napisał/a:
albo... wiadomo co.
i dla tego wybrałem, wiadomo co... :lol:
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
woj napisał/a:
zastanawiałem się i nadal zastanawiam na co mogę liczyć po zakupie 540 FGZ.

Mniej więcej na to samo co po zakupie SB-900 oprócz robienia piiiip gdy lampa naładuje się znów w pełni.
 

sculptor  Dołączył: 20 Maj 2008
sculptor napisał/a:
Też zauważyłem ostatnio tendencję do przepalania na szerokich kątach (np. 16mm) przy odchylonym palniku. Wkurza to niesamowicie. Jeżeli ktoś często ma potrzebę focenia w takich warunkach no to niestety, albo musi mocno uważać, albo... wiadomo co.

gucio-59 napisał/a:
i dla tego wybrałem, wiadomo co...

gucio-59, wybrałeś zmianę ogniskowej...?? :-P
 
Pawelzqx  Dołączył: 22 Mar 2009
Ja u siebie takich problemów nie widzę - na 16mm naświetla mi ładnie - to samo na każdej innej. pTTL naświetla mi identycznie co własna automatyka lampy - czyli można zmieścić jeszcze 0,3-0,7 EV.
Szkoda tylko, że w automatyce nie działa wspomaganie AFu i pobieranie danych z korpusu(głównie zależy mi na ogniskowej). Wtedy pTTL byłby chyba bezużyteczny ;-) .
Mam pytanie co do 540'tki. Czy to normalne, że mogę zmieniać ISO w trybie A co 1/3 EV? Z tego co mi się wydawało zawsze mogłem zmieniać co 1 EV.
Pozdrawiam
 
pietiag  Dołączył: 22 Lis 2008
sculptor napisał/a:
sculptor napisał/a:
Też zauważyłem ostatnio tendencję do przepalania na szerokich kątach (np. 16mm) przy odchylonym palniku. Wkurza to niesamowicie. Jeżeli ktoś często ma potrzebę focenia w takich warunkach no to niestety, albo musi mocno uważać, albo... wiadomo co.

gucio-59 napisał/a:
i dla tego wybrałem, wiadomo co...

gucio-59, wybrałeś zmianę ogniskowej...?? :-P


Chcę potwierdzić te informację. Problem przepalania znika razem z większą ogniskową. Na szerokim kącie używając zewnętrznego dyfuzora i koretkę błysku z poziomu aparatu -0,7 jest dobrze.

Czy ktoś inny ma takie obserwacje jak to wygląda na metzu?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach