Stojąc przed wyborem lampy, wybrał[a]bym ???
Metz 58AF-1P
36% Complete
165 (36%)
Pentax FGZ 540
63% Complete
281 (63%)
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
Pawelzqx napisał/a:
Czy to normalne, że mogę zmieniać ISO w trybie A co 1/3 EV?
tak ma być ;-)
 

rfi  Dołączył: 29 Mar 2008
heh, własnie zbieram się z zakupem "normalnej" lampy zewnętrznej
i pomocne są dla mnie Wasze rozterki, wiec dzięki za nie..
i chyba rozsądne wydaje się posiadanie jak pierwszej lampki 360
jeśli budżet nie umożliwia zakup 540ki, chyba poza kręceniem palnikiem i nieco
wiekszej siły błysku lepsze to niż jakiś Metz.. ?

pozdrawiam
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
jeżeli chcesz błyskać także ze szkłami bez styków, to rzeczywiście z tańszych lamp z pTTLem 360tka jest dobrym wyborem

natomiast jeżeli niekoniecznie, to może jednak lepiej Metza 48 albo 50 :?:
 
opit  Dołączył: 27 Gru 2008
Mnie dopadło przepalanie Metza 58 :(
Posiadam go już prawie rok i nigdy nie było problemów z przepalaniem. Teraz gdy tylko ustawię lampę pionowo do góry to 75% zdjęć jest przepalonych, bo lampa strzela pełną mocą (niezależnie od wielkości pomieszczenia i potrzeby).
Wystarczy, że opuszczę lampę o jeden stopień w dół, by zdjęcie wyszło poprawnie.
Nie mam pojęcia co się porobiło. Nic kompletnie nie zmieniałem, ani firmware, ani sprzętowo. Nie ma też różnicy czy używam gołej lampy czy z dyfuzorem.
Kilka dni temu robiłem zdjęcia na balu Mikołajkowym dla dzieci. Pomieszczenie duże, ale z niskim sufitem. Lampa na wprost - zdjęcia ok, ale wiadomo płaskie i nieciekawe, lampa pionowo w sufit - większość zdjęć przepalonych.
Niestety dopiero kilka minut temu doszłem do tego, że przestawienie palnika na 75* powoduje poprawne naświetlenie sceny.
Strzelam 3 letnim K20D przeważnie z kitowym szkiełkiem 18-55mm

EDIT:
Właśnie odkryłem, że lampa przepala tylko jeśli w aparacie mam ustawione ISO AUTO. Ustawienie ISO na stałe naprawia usterkę.
Chyba czas już na K-5 :mrgreen:
 

Lord  Dołączył: 19 Mar 2008
Nie wiem czy to będzie dobre miejsce, ale może ktoś pomoże mi w zestawieniu dwóch lamp Metza. Przejrzałem (na raty, ale jednak) te 48 (!) stron wątku i chyba będę przymierzał się jednak ku "Niemcowi", chociaż jeszcze momentami waham się, bo bardzo podoba mi się sterowanie Pentaksem FGZ 540.
Ok, ale do rzeczy. Metz 58 AF-1 vs. Metz 58 AF-2

Jakie są znaczące (i te mniej znaczące) różnice pomiędzy najnowszym modelem "pięćdziesiątki ósemki" a poprzednim?
• W nowy modeli (AF-2) pojawiła si metalowa stopka zamiast plastikowej - nie wiem czy to ma aż takie znaczenie, bo nie słyszałem, żeby komuś uszkodziła się ta z wcześniejszego modelu (mowa o plastiku)
• Mniejsza obudowa (węższa) w AF-2

Coś jeszcze?
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Lord napisał/a:
Coś jeszcze?
Przeniesiono czujnik błysku (ten, używany w trybie bezprzewodowym) z boku na przód, co powinno znacznie poprawić współpracę z aparatem.

Jesli władasz angielskim to tutaj jest informacja dla prasy odnośnie 58-AF2
 

Lord  Dołączył: 19 Mar 2008
Dzięki Gwiazdor :) Z angielskim trochę już zapomnieliśmy się, ale to, czego nie wiedziałem to powiedział mi Translator Google.

Trochę tych różnic jest, ale zastanowiło mnie zdjęcie na podanej przez Ciebie stronie, a mianowicie to (klik!). Fajne rozwiązanie, ale chyba nie od tego modelu.

Edit: Już wiem co to za model - Metz 44 af-1. Sterowanie fajnie, ale pozbawione wyświetlacza.
 
szatek0000  Dołączył: 23 Gru 2008
Witam stoje przed wyborem kupna lampy-Pentax FGZ 540 czy Metz 58-2P- ale mam dylemt i zarazem prosze o wypowiedz ludzi ktorzy posiadaja jedna lub druga z wymienionych lamp...
Dzieki wielkie za wszelka pomoc....... :-B
 

BAN gucio-59  Dołączył: 24 Lut 2007
szatek0000 napisał/a:
Witam stoje przed wyborem kupna lampy-Pentax FGZ 540 czy Metz 58-2P- ale mam dylemt i zarazem prosze o wypowiedz ludzi ktorzy posiadaja jedna lub druga z wymienionych lamp...
Nikt Ci konkretnej pomocy nie udzieli, decyzja należy do Ciebie. Bo tu są zwolennicy obu lamp jak i przeciwnicy... Ja ze swojej jestem bardzo zadowolony...
 
szatek0000  Dołączył: 23 Gru 2008
gucio-59 napisał/a:
Ja ze swojej jestem bardzo zadowolony...
- dzieki :-B , czy miałeś jakiekolwiek problemy z P-TTl-em ?? niedoswietlenie-przeswietlenie?
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
szatek0000 napisał/a:
problemy z P-TTl-em ?? niedoswietlenie-przeswietlenie?
Tego typu problemy występują niezależnie od marki lampy. P-TTL taki po prostu jest.
 
Pawelzqx  Dołączył: 22 Mar 2009
Ja mam 540'tke i też jestem zadowolony ;-) .
Wybór pewnie będzie ciężki, bo obydwie lampy są podobne. W moim przypadku te dwie lampy naświetlały bardzo podobnie, prawie że identycznie. Zaletą Metza jest trochę szybszy czas ładowania, oraz sama budowa sprawia wrażenie trochę bardziej solidnej. Wersja 1 trochę gorzej pracowała w trybie bezprzewodowym od Pentaksa, nie wiem jak dwójka. Jeszcze w trybie własnej automatyki Metz pobiera dane z aparatu(w przeciwieństwie do Pentaksa)
Zaletą Pentaksa jest zdecydowanie lepsze sterowanie, trochę większa moc(ale za sprawą mniejszego zakresu zoomu w lampie może być słabsza od Metza przy dłuższych ogniskowych).
Ja zdecydowałem się na Pentaksa, głównie za sprawą sterowania. No i może się też trochę skusiłem na znaczek ;-)
Pozdrawiam
 
MCsubi  Dołączył: 27 Paź 2009
szatek0000, za to Metz 58 dobrze sobie radzi w trybie automatyki własnej (A). Ja w k200d wogóle nie używam już PTTL.
 
szatek0000  Dołączył: 23 Gru 2008
Pawelzqx ,MCsubi - a to du.....zy plus ;-) dzieki
 

BAN gucio-59  Dołączył: 24 Lut 2007
szatek0000, I jaki wybór?
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
pTTL potrafi zaskoczyć. Dopóki nie miałem wyzwalaczy, odpalałem lampę w pTTLu zdalnie i nic nie zmieniając potrafiła raz na jakiś czas błysnąć inaczej, ale ogólnie jest ok z 540FGZ oraz K-7 i K-5. Chociaż wygodniej mi się pracowało z DS2 i starą Sigmą EF-430ST w zwykłym TTL.
 
szatek0000  Dołączył: 23 Gru 2008
gucio-59 napisał/a:
I jaki wybór?
ciezko powiedziec ale powaznie mysle jednak nad metzem .......pozycja A dziala tam podobnie do ttl takze ...... musze rozwazyc wszystkie za i przeciw ;-) pozdro Panowie
 

BAN gucio-59  Dołączył: 24 Lut 2007
szatek0000, Jaką kupisz będziesz zadowolony, lub będziesz żałował, że nie kupiłeś tej drugiej... dylemat jest zawsze... :-D
 
szatek0000  Dołączył: 23 Gru 2008
gucio-59 napisał/a:
Jaką kupisz będziesz zadowolony, lub będziesz żałował, że nie kupiłeś tej drugiej...
kurna to jest ,,swieta,, prawda.......-niestety
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Kup obie :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach