Stojąc przed wyborem lampy, wybrał[a]bym ???
Metz 58AF-1P
36% Complete
165 (36%)
Pentax FGZ 540
63% Complete
281 (63%)
 
szatek0000  Dołączył: 23 Gru 2008
romeoad napisał/a:
Kup obie
to moze byloby switne rozwiazane lecz funduszy brak - a w polaczeniu lapion metz+pentax plus cos tam to k5 by mogl sie ,,urodzic,, :-P

a ps posiadm pentax 360 ,ale brak mozliwosci obracania w poziomie srawia czasami dosc duze ograniczenia

 

BAN gucio-59  Dołączył: 24 Lut 2007
romeoad napisał/a:
Kup obie
to jest najlepsze wyjście z sytuacji... :-D
 
Pawelzqx  Dołączył: 22 Mar 2009
Dodam, że 540'tka także ma własną automatykę która działa bardzo dobrze, identycznie jak ta Metzowska(piszę z własnych doświadczeń z testowania). Jedyna różnica jest taka, że w Pentaxie przysłonę i ISO trzeba podać ręcznie.
 
szatek0000  Dołączył: 23 Gru 2008
witam chcialem podziekowac za wypowiedzi :-B - wybor padl na 540 :mrgreen: pozdrawiam
 

BAN gucio-59  Dołączył: 24 Lut 2007
szatek0000, Gratulacje, a potem żal że nie M-58... ale tym się nie przejmuj...Powodzenia w błyskaniu.
 

Hermes  Dołączył: 04 Lut 2008
gucio-59 napisał/a:
żal że nie M-58
:?:
Używałeś 540-stki, że bez jakichś konkretnych uwag uważasz ją za mniej interesującą od M?
 

BAN gucio-59  Dołączył: 24 Lut 2007
Hermes napisał/a:
że bez jakichś konkretnych uwag uważasz ją za mniej interesującą od M?
Gdzie napisałem, że jest mniej interesująca od M :?: :?: :?: :evilsmile:

[ Dodano: 2010-12-20, 21:28 ]
Wyjmij tą głowęHermes,
 
szatek0000  Dołączył: 23 Gru 2008
gucio-59 napisał/a:
szatek0000, Gratulacje
- dzieki
 
Pawelzqx  Dołączył: 22 Mar 2009
Żal zawsze będzie, drugi wybór zawsze wydaje się lepszy ;-)
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
Witajcie,

odświeżę temat - czy są nowe opinie (nowi użytkownicy) Metz 58 AF-2 ??

Przymierzam się do niej, przeczytałem od deski do deski całe 49 stron tego tasiemca :-D , ale o tej nowej wersji jest bardzo mało ....

Pozdrówka,

J.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
ja mam od 3 miesięcy. wcześniej uzytkowałem FGZ-360
 

brenio  Dołączył: 07 Mar 2011
Mam pytanko, mam (K200D) 2 obiektywy od zenita oraz kit 18-55
równie często używam ich 3, chciałbym ich używac z lampą, myślę o metzu 58 oraz pentaxie 540.
Czytam to forum, czytam i wyciągam wnioski, ale nadal nie jestem pewien:
która lampa lepiej zachowuje się z obiektywami manualnymi?

Jedna i druga oferuje własną automatykę i z nią można pracować również na manualnych obiektywach? tak to rozumiem.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
brenio napisał/a:
Jedna i druga oferuje własną automatykę i z nią można pracować również na manualnych obiektywach? tak to rozumiem.

Tak. Również obie mają podział mocy do pracy manualnej.
 

brenio  Dołączył: 07 Mar 2011
Tak tylko wspomnę, że zdecydowałem się na Metz 58 AF-2 ;)
 

andremobile  Dołączył: 27 Maj 2008
Ja zamieniłem lampę pentaxa 540FGZ na metza 58 AF-2, bo lampa pentaxa źle mi współpracowała z moją k5 (z k5 bardzo prześwietlała natomiast z kx naświetlała dobrze).
 

python28  Dołączył: 09 Lis 2009
I co teraz zdjęcia naświetlone są prawidłowo?
 

andremobile  Dołączył: 27 Maj 2008
Tak, w normalnym trybie, zupełnie prawidłowo i powtarzalnie, natomiast w hss już nie tak powtarzalnie. (Stwierdzone po ok. 2 godz. zabawy, w tej dziedzinie jestem amatorem).
 

python28  Dołączył: 09 Lis 2009
Myślę że w następnej poprawce softu uwzględnia przepalanie lampy i z lampami pentaxa też będzie w porządku.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
RiddlerPL napisał/a:
Gwiazdor napisał/a:
RiddlerPL napisał/a:
Jako Lampa Master/Control dla trybu wirless moim zdaniem Metz 58AF-1 nie sprawdzi się zupełnie. Czemuż tak uważam? Ponieważ w tym trybie do sterowania innymi lampami używa tylko dodatkowego palnika.
Mój Metz błyska obydwoma w takim ustawieniu.


Tak, ale główny palnik błyska jedynie światłem "ekspozycyjnym". Zrobiłem prosty eksperyment przed chwilą: Zasłaniałem (czarnym portfelem) mały palnik. Ustawiłem 540 w tryb slave i połozyłem pół metra przedemną (sensor wirless celujący we mnie). łatwiejszego ustawienia dla lampy nie ma.
Próba pierwsza: Metz w trybie control, odsłoniete oba palniki. Metz błyska tylko małym palnikiem, 540 błyska do ekspozycji (czyli wirless działa)
Próba druga, mały palnik zasłoniety. 540 nie błyska - błysk potrzebny jej do wyzwolenia ekspozycji jak widac pochodził z małego palnika (który zasłoniłem).
Próba trzecia: Metz w trybie Master, odsłoniete oba palniki. Metz błyska oboma palnikami, 540 błyska (widzi błysk i się dołącza)
Próba czwarta: Zasłaniam mały palnik. Metz błyska głównym (mały zasłoniety), 540 nie błyska wcale (nie widzi sygnału ja odpalającego)

Wninosek - w trybie wirless (Master/Control) Metz błysk sterujacy emituje tylko z małego palnika. Ewentualny błysk dużego palnika (tryb Master) jest czysto ekspozycyjny i nie powoduje wyzwolenia innej lampy w trybie wirless slave.


w 58 AF-2 jest podobnie.

[ Dodano: 2011-06-19, 09:36 ]
RiddlerPL napisał/a:
Gwiazdor napisał/a:
RiddlerPL napisał/a:
Jako Lampa Master/Control dla trybu wirless moim zdaniem Metz 58AF-1 nie sprawdzi się zupełnie. Czemuż tak uważam? Ponieważ w tym trybie do sterowania innymi lampami używa tylko dodatkowego palnika.
Mój Metz błyska obydwoma w takim ustawieniu.


Tak, ale główny palnik błyska jedynie światłem "ekspozycyjnym". Zrobiłem prosty eksperyment przed chwilą: Zasłaniałem (czarnym portfelem) mały palnik. Ustawiłem 540 w tryb slave i połozyłem pół metra przedemną (sensor wirless celujący we mnie). łatwiejszego ustawienia dla lampy nie ma.
Próba pierwsza: Metz w trybie control, odsłoniete oba palniki. Metz błyska tylko małym palnikiem, 540 błyska do ekspozycji (czyli wirless działa)
Próba druga, mały palnik zasłoniety. 540 nie błyska - błysk potrzebny jej do wyzwolenia ekspozycji jak widac pochodził z małego palnika (który zasłoniłem).
Próba trzecia: Metz w trybie Master, odsłoniete oba palniki. Metz błyska oboma palnikami, 540 błyska (widzi błysk i się dołącza)
Próba czwarta: Zasłaniam mały palnik. Metz błyska głównym (mały zasłoniety), 540 nie błyska wcale (nie widzi sygnału ja odpalającego)

Wninosek - w trybie wirless (Master/Control) Metz błysk sterujacy emituje tylko z małego palnika. Ewentualny błysk dużego palnika (tryb Master) jest czysto ekspozycyjny i nie powoduje wyzwolenia innej lampy w trybie wirless slave.


w 58 AF-2 jest podobnie (z nowym firmware).

[ Dodano: 2011-06-21, 14:06 ]
No to się będę bawił :-)

Do mojego Metza 58-AF2 doszła dziś FGZ540, jako że mam jeszcze "dyzurnego Metza 44-af1) bedę się teraz zastanawiał, która u mnie zostanie ( 58AF-2 czy FGZ540). Każda ma swoje wady i zalety - opisane wspaniale przez RiddlerPL , na chwilę obecną w FGZ540 denerwuje mnie trochę to "zapięcie" - w Metzu jest docisk, IMHO pewniejszy.

Natomiast sterowanie w porównaniu z 58 AF-2 - bajka - duży panel, dużo przycisków, choć w Metzu mimo wszystko z ergonomia jest nieźle. Co mi się z kolei w Metzu nie podoba - to tryb Master/Control - realizowany jedynie błyskiem z "kukułki" a nie z głównego falasha.

Tyle na gorąco.

[ Dodano: 2011-07-15, 00:03 ]
Ja potestowałem sobie w/w lampy + Metza 44-af1 i dochodzę do wniosku, że zostawię sobie chyba oba Metze. Jakkolwiek FGZ-540 jest fają lampą, znakomicie wykonaną, to jednak dla mnie - podkreslam - dla mnie - sterowanie barziej intuicyjne jest w 58AF-2....
 
piotrox  Dołączył: 30 Sty 2010
Pawelzqx napisał/a:
Dodam, że 540'tka także ma własną automatykę która działa bardzo dobrze, identycznie jak ta Metzowska(piszę z własnych doświadczeń z testowania). Jedyna różnica jest taka, że w Pentaxie przysłonę i ISO trzeba podać ręcznie.

czy ja dobrze zrozumiałem Ustawiają pentaxa 540 na tryb automatyczny to muszę ręcznie wprowadzić iso i przysłonę?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach