Stojąc przed wyborem lampy, wybrał[a]bym ???
Metz 58AF-1P
36% Complete
165 (36%)
Pentax FGZ 540
63% Complete
281 (63%)
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
Jeżeli aparat ma możliwość (np jest zapięty na sankach a obiektywy są ze stykami) to lampie je podpowie. Jeżeli nie (odpalasz lampe za pośrednictwem radiówki np) - musisz ty to ustawić ręcznie...
 

newcastle26  Dołączył: 24 Mar 2010
squonk napisał/a:
Natomiast sterowanie w porównaniu z 58 AF-2 - bajka - duży panel, dużo przycisków

squonk napisał/a:
dla mnie - sterowanie barziej intuicyjne jest w 58AF-2....


to w koncu jak to jest, bo sie troche pogubilem? ktore strowanie bardziej Ci lezy?
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Nie mam już 58-af2 a wciąż mam Af540-FGZ :-)
 

TOMGDY  Dołączył: 24 Cze 2012
Witam,
odgrzeję trochę temat w obszarze automatyki własnej (A) obydwu tytułowych lamp.
Przeczytałem właśnie cały wątek ( 50 str. ) i można wysnuć wniosek, że:
1) tryb P-TTL bywa czasami kapryśny i warto mieć pod ręką korekcję błysku EV,
2) wszyscy chwalą automatykę własną obydwu lamp jako najbardziej przewidywalny ( nie mylący się ) tryb pracy.

I tu nasuwa się różnica pomiędzy tymi lampami. Jak wyjaśnia to na 34 stronie Alyjen Pentax 540 pomimo, że zapięty z body Pentaxa musi dostać ręcznie zdefiniowane ISO, f i ogniskową a Metz jest sprytniejszy i pobiera sobie te dane z puszki identycznie jak w P-TTL.

Natomiast pod koniec 49 st pojawia się ponownie pytanie o ręczne wprowadzanie do Pentaxa w trybie (A) ISO, f i ogniskowej i odpowiedź Kolegi RiddlerPL sugerująca, że w przypadku lampy w sankach i obiektywu ze stykami Pentax 540 zaciągnie dane z body.

Jak zatem jest naprawdę dla obiektywu ze stykami ? Czy Pentax 540 pobierze ISO, f i ogniskową czy też trzeba ją ręcznie wklepać ?

piotrox napisał/a:
Pawelzqx napisał/a:
Dodam, że 540'tka także ma własną automatykę która działa bardzo dobrze, identycznie jak ta Metzowska(piszę z własnych doświadczeń z testowania). Jedyna różnica jest taka, że w Pentaxie przysłonę i ISO trzeba podać ręcznie.

czy ja dobrze zrozumiałem Ustawiają Pentaxa 540 na tryb automatyczny to muszę ręcznie wprowadzić iso i przysłonę?


RiddlerPL
"Jeżeli aparat ma możliwość (np jest zapięty na sankach a obiektywy są ze stykami) to lampie je podpowie. Jeżeli nie (odpalasz lampe za pośrednictwem radiówki np) - musisz ty to ustawić ręcznie..."
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
Zaintrygowany pytaniem kolegi przeprowadziłem mały test.

Obiekt badania - K-5 z 540 (nieco leciwa i wymęczona niestety już) w sankach. Szkło to DA 35/2.4.

Wyszło mi, że lampa potrafi czytać parametry z body w momencie włączenia lub/i przełączenia w tryb A. Potem, jednak kiedy zmieniałem któryś parametr (nieważne ISO czy przysłonę), lampa sdawała się tego nie zauważać. Trzeba było ją wyłaczyć, właczyć, ponownie zmienić tryb z PTTL na A - wtedy łaskawie zauważała nowe parametry. Włączanie i wyłączanie samego aparatu nic nie zmieniało.
 

TOMGDY  Dołączył: 24 Cze 2012
Dzięki RiddlerPL,
Twój opis wyjaśnia już chyba wszystko. Szkoda, że Pentax tego nie dopatrzył w swoim systemie a może zrobił to celowo skupiony na P-TTL-u :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tak samo współpracuje z Metzem 48. Odczytuje dane tylko przy włączeniu lampy.
 
Roso  Dołączył: 25 Kwi 2012
Ale Metz 48 chyba nie ma automatyki własnej ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wyraziłem się niepoprawnie. Nie ma, ale koryguje parametry aparatu do współpracy z PTTL.
 

TOMGDY  Dołączył: 24 Cze 2012
plwk napisał/a:
Tak samo współpracuje z Metzem 48. Odczytuje dane tylko przy włączeniu lampy.


To też trochę lipa z tym Metz 48 skoro trzeba mu w PTTL-u zapodać dane ręcznie jeżeli podczas focenia zmienimy parametry w body :-(

Rozumiem, że M50 / M52 i M58 jak również Pentax 540 dla trybu PTTL pobierają sobie same z body zmianę nastawów ekspozycji ?

[ Dodano: 2014-09-19, 20:27 ]
No i decyzja padła na AF540.

W P-TTL-u korekta się przydaje, tryb [A] stabilny aż miło. Potwierdzam, że dla [A] trzeba wpisać ISO, f oraz ogniskową jeżeli już po włączeniu lampy dokonujemy w body korekt tych 3 parametrów. Co ciekawe jak jest ciemno to dla P-TTL i trybu [M] AF mojego K-5 wspomaga się czerwoną diodą z lampy a w trybie [A] funkcja ta nie jest aktywna i do roboty zabiera się zielona dioda z K-5. Jest to o tyle ważna informacja, że podobno czerwona dioda AF 540 dla palnika ustawionego w sufit może nie spełniać swojej funkcji poprawnie ale póki co nie mam własnych wniosków w tym zakresie.

Pozdrawiam

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach