Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
SMC Takumar m42 85/1.8 - przestrzelany
Zakładam nowy wątek, bo jak sam sobie odpowiadam w poprzednim, w któym pytałem o to szkło, to tylko dokleja mi to co piszę teraz do starej wiadomości i chyba to nie jest widoczne w "wiadomościach nieprzeczytanych", a nie po to człowiek się produkuje, żeby nikt tego nie czytał.

Do rzeczy. Szkło już na pierwszy rzut oka sprawia świetne wrażenie - jak chyba wszystkie gwintowe SMC Takumary. Manualne ostrzenie to bajka.

Wykorzystałem wczoraj jedyne wolne popołudnie w ostatnich tygodniach, założyłem staruszka (30-latka!) na deesa - i przestrzalałem w parku, wykorzystując niecnie m.in. moją małżonkę.
Mała galeryjka jest tu: http://www.jarekdabrowski.net/takumar85/
Zdjęcia 3366 i dalsze - na pełnej dziurze. Wcześniejsze przeważnie na f<=4.
Jestem pod wrażeniem - naprawde miła portetówka. Z pobieżnych ogledzin plików przy 100% - całkowicie otwarta jest jak jasne Pentaksowskie pięćdziesiątki - "miękko-baśnowa". Efekt ten znika przy 2.8, 4, a powyżej 5.6 jest już naprawdę ostro.

Bokeh sami oceńcie, mi się bardzo podoba. Jedyny problem, to front- lub back-focus zaobserwowany za wizjerem:-) Przydałaby się matówka z klinem i/lub mikrorastrem. Przy gładkiej matówce i głebi ostrości rzędu 1-3 cm myliłem się dość często.

 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Jedyny problem, to front- lub back-focus zaobserwowany za wizjerem:-)
-jezeli korzystales z "podpowiedzi" AF aparatu to nic dziwnego ze miales nietrafione ostrzenie - AF pentaksa jest tak do dupy ze ciezko na nim polegac przy otworach wiekszych niz 2.8
Ja ze swoja 35mm 2.0 mam wielokrotnie podobne problemy - zwykle wole przymknac do 2.8 / 4 / 5.6
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Czy przy zdjeciu nr 3372, robiles to na wprost tej siatki? Hmm, ostro jest posrodku, a po bokach juz nie, dlaczego?
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
obiektyw ma duze mozliwości, bardzo ładdny bokeh

czy mozna zapytać wiela takie cuda kosztują??
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
Jarek Dabrowski napisał/a:
Jedyny problem, to front- lub back-focus zaobserwowany za wizjerem:-)
-jezeli korzystales z "podpowiedzi" AF aparatu to nic dziwnego ze miales nietrafione ostrzenie - AF pentaksa jest tak do dupy ze ciezko na nim polegac przy otworach wiekszych niz 2.8
Ja ze swoja 35mm 2.0 mam wielokrotnie podobne problemy - zwykle wole przymknac do 2.8 / 4 / 5.6


Nie korzystalem. Przy 1.8 i minimalnej odleglosci ostrzenia GO wynosi ~1cm. No i ciezko mi bylo dobrze zlapac ostrosc na twarzy ustawionej "en face" - czasami ostry wychodzil nos, czasami oczy, a czasami jeszcze cos innego. Przy zdjeciach "z ukosa" bylo sporo lepiej.

[ Dodano: 2006-07-24, 08:08 ]
PiotrB. napisał/a:
Czy przy zdjeciu nr 3372, robiles to na wprost tej siatki? Hmm, ostro jest posrodku, a po bokach juz nie, dlaczego?


Zauwaz, ze nieostre sa rowniez fragmenty siatki w srodku, lezace dalej (taka siatka, w przekroju, mysle, ze bedzie miala grubosc ok. centymetra, ona nie jest plaska).

To zdjecie bylo tez z f=1.8. Najprawdobodobniej zaszly jednoczesnie dwa przypadki - siatka byla powyginana, a ja nie stalem do niej idealnie rownolegle. Przy malutkiej GO, efekt jest taki a nie inny.

[ Dodano: 2006-07-24, 08:13 ]
Gringo napisał/a:
obiektyw ma duze mozliwości, bardzo ładdny bokeh

czy mozna zapytać wiela takie cuda kosztują??


W Polsce? - nie wiem. Na ebay.com, od $200 do $300 i wiecej, w zaleznosci od stanu. Ja w sumie nie wiem, czy tego bede chcial na 100% zatrzymac, tylko ze wzgledu na upierdliwosc pracy z przejsciowka. Bo praca na roboczej w Av calkiem, calkiem mi odpowiada. Zwlaszcza, ze tego szkla raczej sie mocno nie przymyka :-) .
Zobaczymy za ile bedzie DA 70/2.4 nalesnik.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Jarek, czy ten obiektyw ma przelacznik na pozycje "A" przeslony (razem z gwint M42, nie bagnet)? Jezeli tak, to jak to w praktyce dziala - tak jak SMC-A czy w ogole nie dziala?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Nie, w naturze nie bardzo jest jak przymykać szkła m42 (bolec) puszką K (wajcha). Ten Takumar (tak jak wiele innych szkieł m42) ma przełącznik A/M, ale do pracy na pełnej dziurze z filmowymi puszkami na gwint, które to obsłużą.

Z DSLR pracujesz z nim tak, jak z innymi gwintowcami, w Av, na roboczej.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Jest teraz taki na ebayu - pewnie dlatego Bronek pyta... :->

Pzdr
Spinner
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
w angli po 130funtów w komisach stały, stan idealny. do dziś żałuję , że kupiłem głupiego ipoda, teraz w tej cholernej polsce poza tym, że 1k ciężko zarobić , a napewno nie w 1.5dnia, to do tego nie ma czego ani gdzie kupić :(
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
guerilla napisał/a:
cholernej polsce
trochę szacunku do Ojczyzny-
Polsce z wielkiej się pisze
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Guerilla oprócz iPoda kupił klawiaturę bez shifta.

 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Guerilla opróćz iPoda kupił klawiaturę bez shifta.
No to perspektywy nie skoryguje...
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Niezapomnij, że perpsektywę można wódką korygować.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Niezapomnij, że perpsektywę można wódką korygować.


Albo na naszym forum :mrgreen:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Fotonyf, przyznaj się, gdyby to nie był temat o kultowym Takumarze, to byś nawet tu nie zajrzał. ;-)
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Jasne!

Ale prawdziwy powód jest trochę bardziej prozaiczny: jeżeli się odzywam po południu lub w weekend, to znaczy, że dorwałem służbowego notebooka z internetem (teoretycznym) 53kB/s, a od ostatniej wizyty nabazgraliście ładnie ponad 200 postów i nie mam fizycznie możliwości tego przejrzeć.
Więc wybieram to co wybieram...

Ot co!
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
200 postów to nic :mrgreen: ja po powrocie z Sylwestra musiałem grubo ponad 1000 nadrobić!
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Tyle nie przetrawiam, system mi odcina nadmiar :-)

Dziś przeczytałem już ze 20 w dwie godzny i muszę sięgnąc po :-B bo już jestem zmęczony.
Taki szybki internet :-(

Ale dobrze, że jest.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
mi tez obcina nadmiar po tysiącu, ale wyszukuję wtedy po działach... a szybkość netu - fakt ma duzy wpływ na szybkość czytania, jak czasem na dial-up czytałem to myślałem, że mnie trafi.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
tref napisał/a:
guerilla napisał/a:
cholernej polsce
trochę szacunku do Ojczyzny-
Polsce z wielkiej się pisze


g.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach