max shreck  Dołączył: 23 Wrz 2007
[max shreck] pierwsze zdjęcia do oceny
Witam,
z drżeniem serca wrzucam moje pierwsze nocne zdjęcia lustrzanką. Wcześniej cykałem takowe hybrydą Lumixa F7. Zdjęcia obiektywem kitowym, iso 200, czasy różne (długie), przesłona 11 i 4,5.
Przy okazji mam pytanie, który efekt świateł jest bardziej odpowiedni "artystycznie" - gwiazdki czy kulki? Ja wolę chyba gwiazdki. Pozdrawiam.
1.

2.

3.


Zdjęcia na razie robione jako jpg ale przynajmniej nie wyostrzane i nie kadrowane - prosto z KaSetki...

 

Ka_Seciak  Dołączył: 28 Cze 2007
Witam. Może numeruj zdjęcia - będzie łatwiej się do nich odnosić.
Pierwsze i drugie - robione na różnych przesłonach - drugie z racji większej ostrości - lepsze. Nie dlatego, że gwiazdki mi się bardziej podobają ;-) Tyle, że znowu w drugim "uciekło" niebo... W pierwszym dużo dzieje się w chmurach. Na drugim zdążyły się rozmazać.

Drugie - za dużo pustego po prawej i na dole.
 

max shreck  Dołączył: 23 Wrz 2007
Martwi mnie właśnie ta ostrość. Robię na nieskończoności, ale pod koniec jest tam jakby taki luzik na obiektywie, a przecież powinny być ostre, czasem muszę kręcić w obie strony aby potwierdzenie ostrości chwyciło i to mnie wkurza więc przekręcam po prostu do końca. czy to wada obiektywu czy normalna sprawa na manualu w kicie? Dzięki za uwagi Ka_Seciak.
 

Ka_Seciak  Dołączył: 28 Cze 2007
max shreck napisał/a:
pod koniec jest tam jakby taki luzik

Jaki to obiektyw?
 

max shreck  Dołączył: 23 Wrz 2007
DA 18-55 pentaxa, czyli sławna kitówka

 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
1 i 3 mi się podoba.
A z tego co słyszałam, to obiektywy do cyfrówek [???] często mają możliwość "przeostrzenia" - czyli ostrzenie na nieskończoność nie jest jak się da pierścień do końca, tylko ciut wcześniej.
 

max shreck  Dołączył: 23 Wrz 2007
Dzięki mygosia za oceny. Z tego wynika, że trzeba zaopatrzyć się w stałki jakieś. Mam petri 135 2,8 i z niego nocne fotki rzeczywiście wyszły bardziej ostre. Pozdrawiam.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Re: [max shreck] pierwsze zdjęcia do oceny
Witaj "max shreck"
Zdecydowanie 1 i 3 - 1 za chmurki i brak gwiazdek :-D , 3 za scenę. Ostrość w tych przypadkach nie jest aż tak pożądana. Co do barw obciął bym troszkę tej czerwieni spowodowanej z pewnością tymi paskudnymi sodowymi żarówami -
jak tu , albo tu .
 

max shreck  Dołączył: 23 Wrz 2007
Twoje "rychu" o wiele bardziej ostre. Czerwieni pozbyć się przez redukcję kontrastu czy ostudzić temperaturę barw? Dziękuje wszystkim za porady, zaraz zabiorę się za poprawki.
Kurcze, zauważyłem dziwną rzecz, jak otwieram oryginalne zdjęcie to wydaje się ostre, czy to możliwe, aby Picture Resizer zmieniając wielkość pogubił ostrość, bo z logicznego punktu widzenia nie :-o ?

 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
max shreck napisał/a:
DA 18-50 pentaxa
nie ma takiego obiektywu

:P
 

max shreck  Dołączył: 23 Wrz 2007
Oj, Perl, nie czepiaj się szczegółów: oczywiście SMC P DA 18-55mm F3.5-5.6 AL, co tam te 5 mm przy końcówce :oops: Pozdrawiam :lol:

[ Dodano: 2007-11-25, 13:26 ]
Rychu tą czerwień próbuje właśnie krzywą zmniejszyć, tylko tak się zastanawiam jak bardzo...
bo mi zaraz chmurki parowe znikają.
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Hej Max.

Mnie, odwrotnie jak większości bardziej niż pozostałe podoba się dwójka - przyjemna w odbiorze, fotka taka "czysta", ostrzejsza od 1. Niebo rozmazane, ale właśnie takie nie odwraca szczegółami uwagi od budynków. Ładna kolorystyka, mimo, że duzo tych czerwieni to jednak w tym wypadku nie przeszkadza mi to.
 

max shreck  Dołączył: 23 Wrz 2007
Poprawilem trochę kontrasty, jasność i podostrzyłem. Teraz to w sumie jednak zupełnie inne zdjęcia. Kurcze, ostatni raz robię jpg bo mi wielkość plików się niebezpiecznie zmniejszyła: 690 kb więc chyba nici z wywołania w jakimś normalnym rozmiarze. Dzięki za wszystkie komentarze, od razu widać, że nie jest to jakiś bałwochwalczy www.digart :mrgreen:

Oto poprawki 2 zdjęć:
1


2



Pozdrawiam przedobiednie
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Cytat
Poprawilem trochę kontrasty


Nie poprawiłeś tylko zmniejszyłeś - gorzej.
 

max shreck  Dołączył: 23 Wrz 2007
No właśnie, hmm, trzeba pójść na kurs obsługi photoshopa ;-) poza tym w 1. w górnym prawym rogu jakieś piksele mi wskoczyły paskudne...
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
max shreck napisał/a:
No właśnie, hmm, trzeba pójść na kurs obsługi photoshopa

Zeby skutecznie zabijac muchy, nie trzeba uzywac armaty :-P
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
max shreck napisał/a:
No właśnie, hmm, trzeba pójść na kurs obsługi photoshopa ;-)

ale masz przecież oczy i widzisz sam jak jest. Kontrast to ci zrobi każda darmowa przeglądarka (a w Picasie masz nawet "automat" ;-) tyle, że skłonny do przegięć)... Mam prostą radę - zaufaj sam sobie i rób tak, żeby tobie się podobało. Oceny zawsze są rozbieżne. Co nie znaczy, że nie warto słuchać rad - tylko nie ślepo. Brać z nich to, co kręci nas samych.
 

max shreck  Dołączył: 23 Wrz 2007
Kurcze, martwi mnie najbardziej te nieostrzenie na końcówce obiektywu. Tak się zastanawiam czy to norma w P-DA 18-55, czy może powinienem go reklamować, bo ma dopiero niecały miesiąc. Ktoś ma podobne doświadczenia z kitem na manualu?
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
max shreck napisał/a:
No właśnie, hmm, trzeba pójść na kurs obsługi photoshopa

Poprobuj swoich sił na RawChellenge - naprawdę dużo można się nauczyć :-)
 

Ka_Seciak  Dołączył: 28 Cze 2007
max shreck napisał/a:
piksele mi wskoczyły paskudne

To są artefakty pozostałe z kompresji JPG... Zmniejsz kompresję, przy tym samym rozmiarze. Nie będą się tworzyły.
Obmacałem swojego 18-55 - nie mam żadnego "luziku" przy nieskończoności... Może to wada twojego egzemplarza?
Kolory może lepiej by Ci wyszły, gdybyś zmienił WB. Jeśli robiłeś w rawie możesz się jeszcze tym pobawić teraz.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach