rzagiel  Dołączył: 25 Lis 2007
  [ analog] dźwignia od naciągu w me-f super została mi w dłon
witam wszystkich!
tak jak w temacie: wczoraj chciałem przewinąć film, napotkałem lekki opór lecz zamiast poprzestać kręciłem dalej, no i masz Ci babo placek - nagle luz. Myślałem, że to może koniec filmu. Okazało się, że coś przekręciłem w naciągu. Nie wiem czy coś stało się z gwintem, czy tam jakiś grzybek był blokujący i teraz został osamotniony wraz z dźwignią. Filmu oczywiście nie mogłem wymienić, został w środku do połowy przewinięty a klapy nie da sie otworzyć. Znając moje skłonności do psucia wszelakich sprzętów wolałbym nie zabierać sie za naprawę aparatu na własną rękę. Proszę o poradę.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
rzagiel napisał/a:
Okazało się, że coś przekręciłem w naciągu.
Zerwałeś sprężynkę albo wypadła ona z zaczepów.

Naprawa na własną rękę, tylko dużo uwagi i spora gazeta na podkładkę.

1) odkręcasz zaślepkę [delikatnie] i nie zdejmujesz jej
2) powodlutku zdjemujesz,
3) odkręcasz nakrętkę [nie wiem na 100% czy w MEF jest takowa, ale byc powinna]
4) zdejmujesz całość - uważaj, bo może wyskoczyć Ci sprężynka
5) przypatrz się jak powinna być umocowana sprężynka
6) włóż, umocuj, zakręć, zaślep

hmm, oczywiście nie pomogłem w 100%, ale masz zarys jak to zrobić.

Poglądowo wygląda tak: [nie ma tu sprężynki pokazanej]
 
rzagiel  Dołączył: 25 Lis 2007
dzięki tref.
sorry, może do końca niejasno się wyraziłem. chodziło mi o korbkę powrotnego przesuwu filmu. odizolowała sie wraz z pierścieniem, w którym jest osadzona (tam gdzie jest strzałka).masz może schemat tej części korpusu?
 

yourNIGHTMARE  Dołączył: 12 Maj 2007
Witam
Ponizej wklejam linka do instrukcji serwisowych plesniaczkow znajdziesz tam czesc, ktora Cie interesuje ;-)

http://www.robertstech.com/manuals.htm
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Wykręciła się Tobie ta część, która "chwyta" szpulkę z filmem. Tylną ściankę otworzysz przy pomocy czegoś cieńkiego i mocnego najlepiej z jakimś niewielkim zagięciem na końcu.
Patrząc z góry, zobaczysz w otworze- w którym była ośka- blaszkę. Trzeba ją pociągnąć do góry. Na pewno się uda. Ten "grzybek" z pewnością będzie w kasetce z filmem. Jeżeli film nie do końca się przewinął to musisz otwierać aparat "po ciemku". Póżniej solidnie nakręć grzybek na ośkę.
Dasz sobie radę. Pzdr.
Krzysztof
 
rzagiel  Dołączył: 25 Lis 2007
dzięki bardzo. może wieczorem uda mi się zasiąść do majsterkowania...
pozdrawiam
Jarek
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
rzagiel, skąd taki nick? Nie lepiej zagiel? Chyba byłoby poprawniej ortograficznie :roll:
 
rzagiel  Dołączył: 25 Lis 2007
m.in. po to aby ludzie zadawali tego typu pytania :evilsmile: . taka, nazwijmy to, przewrotność.
od wielu lat używam tego nicka...

[ Dodano: 2007-11-25, 18:46 ]
witam ponownie.
ufff. jakoś udało mi się (mam nadzieję, że nie będzie to doraźny zabieg) nakręcić tę nieszczęsną korbkę na gwint. patrząc na schemat korpusu (http://www.pentax-manuals.com/markroberts/superprog_man.pdf) nie jestem pewien czy czegokolwiek tam brakuje...która część to "grzybek"? :-> chyba wszystkie korpusy pentaxa z tego okresu nie różnią się od siebie w tym elemencie?
pozdrawiam
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
rzagiel napisał/a:

ufff. jakoś udało mi się (mam nadzieję, że nie będzie to doraźny zabieg) nakręcić tę nieszczęsną korbkę na gwint. patrząc na schemat korpusu (http://www.pentax-manuals.com/markroberts/superprog_man.pdf) nie jestem pewien czy czegokolwiek tam brakuje...która część to "grzybek"? :-> chyba wszystkie korpusy pentaxa z tego okresu nie różnią się od siebie w tym elemencie?
pozdrawiam


Wprawdzie w me super, ale chyba jest tak samo - ten mechanizm do zwijanie składa się z dwóch elementów - trzpienia, który na jednym końcu ma przecięcie na rolkę z filmem, a drugi koniec ma nagwintowany. Na ten nagwintowany koniec nakręca się krążek (grzybek) z korbką. Przy dokręcaniu korbki najlepiej zablokować trzpień przez wsunięcie w przecięcie śrubokręta i dosyć mocno zakręcić korbkę.
 
rzagiel  Dołączył: 25 Lis 2007
tak właśnie zrobiłem. dzięki

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach