piok  Dołączył: 17 Sty 2007
[lampa] Lampa wbudowana->swiatlo odbite od sufitu->nie
ostatnio robilem kilka zdjec k100S ze szklem manualnym na m42, gdzie swiatlo z lampy wbudowanej bylo odbite od sufitu (poprzez bialy kartonik) i zdjecia wychodzily bardzo dobre rowno oswietlone i doswietlone....

...ale jak chcialem zrobic takie zdjecia np kitem to sie zdziwilem bo zdjecia niedopalone... proby zwiekszenia czasu naswietlania zdjecia za duzo nie daja , tak samo flash exp. comp.

jest na to jakis patent ?? czy pozostaje kupic lampe na sanki ??
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Przy obiektywie M42 wbudowana lampa walila pelna moca, i dltego zdjecia byly dobrze naswietlone - mimo odbicia.

Przy kicie, aprat dobiera automatycznie sile blysku i nie uwzglednia odbicia od sufitu - stad niedoswietlenie. Daj korekcje lampy na max +, powinno byc dobrze.

[ Dodano: 2007-11-27, 17:54 ]
Nie doczytalem - skoro kompensacja sily blysku nie pomaga, to moze byc wina zbyt duzej przyslony albo za malego ISO. Na jakich parametrach robiles zdjecia manualem m42?
 
piok  Dołączył: 17 Sty 2007
z m42 to roznie robilem iso od 200 do 800, czas 1/60s, przyslona od 1,8 do 4 i wszystko bylo ok...
...a z kitem zeby bylo dobrze to kompensacja flasha musiala by byc conajmniej +3 ... ale producent zamiescil tylko +1
 
szopen71  Dołączył: 20 Lis 2007
Witam!
To ja się podepnę pod wątek.
Czy to jest normalne że gdy robię zdjęcie K100d z użyciem wbudowanej lampy połowa kadru jest niedoświetlona. Używam obiektywu kitowego 18-55. Problem występuje przy ogniskowej >40.
 

zaroowka  Dołączył: 06 Mar 2007
Hmmm... A nie masz tulipanka przypadkiem? Bo przy wbudowanej lampie tulipanek na kicie powoduje cień... ;-)
 
szopen71  Dołączył: 20 Lis 2007
Nie. Tulipanek leży w torbie.
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
...a wiecie, że ja też tak miałem? Tulipanek schowany, zdjęcia w ścianę z lampą wbudowaną i dół ciemny. Na cień obiektywu to nie wyglądało, bo proste jakieś.... Normalnie mam lampę zewnętrzną, ale tak dla testu strzeliłem i.... jak wyżej.
Olałem to, ale teraz wiem, że rzecz wymaga sprawdzenia ;-)
Pozdro
 
szopen71  Dołączył: 20 Lis 2007
No właśnie mam to samo. Dlatego mam pytanie: czy jest to "normalna" sprawa i muszę się do tego przyzwyczaić? Czy jest to defekt sprzętu i oddać go naprawy w ramach gwarancji?
Pozdrawiam
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Nie potwierdzam. Zrobiłem zdjęcie na ogniskowej 55mm bez i z tulipankiem i oba dobrze i równomiernie naświetlone. :-/
 

Effendi  Dołączył: 20 Kwi 2006
A może jakieś sample wrzucicie?
 
piok  Dołączył: 17 Sty 2007
w mojej k100s lampa rownomiernie doswietla caly kadr na kazdej ogniskowej
 
szopen71  Dołączył: 20 Lis 2007
Oto przykłady:
http://picasaweb.google.pl/szopen71/PENTAX

Pierwsze - ogniskowa 45mm
Drugie - ogniskowa 35mm
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
szopen71 - nie wycinaj exif-u, bo czasem dane w nim zawarte mogą pomóc w ocenie sytuacji. Ja stawiam na zbyt krótki (ciekawe dlaczego...) czas migawki lub złą synchronizację.

Pozdrówka
Marucha
 
szopen71  Dołączył: 20 Lis 2007
marucha - Tu masz dane zdjęcia :

Zdjęcie 1 z 2
pENTAX
29-11-2007
1600×1064 pikseli – 125 KB
Nazwa pliku: IMGP3770.JPG
Aparat fotograficzny: PENTAX Corporation
Model: PENTAX K100D
ISO: 1600
Ekspozycja: 1/60 sec
Przesłona: f/5.6
Ogniskowa: 45mm
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
szopen71, mam jeszcze pytanie - czy jak zrobisz parę zdjęć po kolei, to wszystkie mają ten czarny pas? Jeżeli tak, to spróbuj na M ustawić dłuższy czas - wtedy będzie wiadomo, czy chodzi o jakiś problem z synchronizacją.

Pozdrówka
Marucha
 

Effendi  Dołączył: 20 Kwi 2006
Bez serwisu raczej się nie obędzie... 1/60s to chyba nawet Zenit dał radę obsłużyć.

Czy czas ekspozycji ma wpływ na wielkość zaczernionego pola?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Effendi napisał/a:
1/60s to chyba nawet Zenit dał radę obsłużyć.

O nie - ta cudowna maszyna wydalała z lampą tylko przy 1/30sek. 1/60 to mieli tylko burżuje z practicami. O synchro przy 1/180 czytało się w Młodym Techniku przy okazji relacji z Photokiny ;-) Ech, słit ejtis.

Co do foty - to na 100% uwalone sychro. Jeśli to wbudowana lampa, to nie powinno się zdarzać. Tylko dlaczego akurat przy ogniskowych >40 mm? :shock:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W moim zenicie 1/60s daje naświetloną połówkę klatki ale o tyle ciekawie, że jest to prawie dokładnie na środku.
 
szopen71  Dołączył: 20 Lis 2007
Sprawdziłem. I zrobiłem dwa zdjęcia

1. 55mm; 1/60s; F5.6 - zdjęcie w połowie niedoświetlone
2. 55mm; 1/45s; F5.6 - zdjęcie OK

Poprzednie zdjęcia robiłem przy ustawieniach AUTO (wg. mnie TAKI sprzęt powinien sobie radzić z doborem parametrów). Co z tym robić? Czy zmiana softu na nowszy (obecnie jest 1.00) może pomóc?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
1. 55mm; 1/60s; F5.6 - zdjęcie w połowie niedoświetlone
2. 55mm; 1/45s; F5.6 - zdjęcie OK


Obawiam sie ze w takim przypadku to tylko serwis...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach