Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
plwk napisał/a:
W moim zenicie 1/60s daje naświetloną połówkę klatki ale o tyle ciekawie, że jest to prawie dokładnie na środku.


Nie dziwota, jeśli on ma synchro na 1/30s...
A ja miałem prakticę super TL i ona miała dwa gniazda synchronizacji flasha (gorąca stopka? nie te czasy...), oznaczone X i F. Normalnie robiłem na X i było cacy. Jednak na mojej osiemnastce ktoś tam się tym bawił (nie miał kiedy :-< ) i przełożył kabelek...i wszystkie slajdy były w połowie czarne *#@!
Okazało się, że to F jest do lamp spaleniowych, a te są wyzwalane wcześniej. Nawiasem mówiąc wygląda to tak, jakby szopen71 miał ten sam problem. Ale czemu ma to zależeć od ogniskowej???
Acha: ja też zgłaszałem ten problem, ale jak zacząłem testować, to problem nie chciał wystąpić - nie wiem, co wcześniej namieszałem, sorry...

[ Dodano: 2007-11-30, 08:57 ]
szopen71, pisaliśmy razem, Ty byłeś szybszy...
Wygląda na to, że Twój aparat ma synchro na 1/45s :shock:
Tak sobie myślę: prawie na pewno ten cień jest od migawki; w takim razie jak ustawisz mniejszą dziurę, to granica OK/cień będzie ostrzejsza. To chyba będzie potwierdzało ostatecznie, że to migawka. Ale to jak: lampa jest wyzwalana za wcześnie, czy druga kurtyna się za wcześnie zamyka? A zdjęcia bez lampy są prawidłowo naświetlone na podobnych czasach?
Hmmm, a może masz slow synchro włączone i lampie już ładunku nie starcza w kondensatorze?
Kurczę przy tym czasie to migawka pozostaje otwarta przez bodaj 3/180s czyli lampa ma duuużo czasu, żeby zdążyć. Może jeszcze taki teścik z wyzwalaniem na 1 i na 2 kurtynę? Ale szczerze mówiąc nie wiem, co to miałoby dać. :-(
Serwis? :-/
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
bEEf napisał/a:
Effendi napisał/a:
1/60s to chyba nawet Zenit dał radę obsłużyć.

O nie - ta cudowna maszyna wydalała z lampą tylko przy 1/30sek. 1/60 to mieli tylko burżuje z practicami. O synchro przy 1/180 czytało się w Młodym Techniku przy okazji relacji z Photokiny ;-) Ech, słit ejtis.


Kiev 19 miał synchro przy 1/60 :)
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
Tylko dlaczego akurat przy ogniskowych >40 mm?

Bo automat dobiera najdłuzsze czasy do ogniskowej, przy 40mm przechodzi "magiczną granicę" synchronizacji i daje krótszymi czasami niz 1/45.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Arti, to ma sens, po prostu założyłem, że czasy były mimo wszystko takie same w teście.
 
CLE  Dołączył: 24 Paź 2007
piok napisał/a:
..ale jak chcialem zrobic takie zdjecia np kitem to sie zdziwilem bo zdjecia niedopalone... proby zwiekszenia czasu naswietlania zdjecia za duzo nie daja , tak samo flash exp. comp.

Jest całkiem możliwe, że lampie po prostu brakuje mocy
Kit ma f5,6, (no 4,5 gdzieś na środku) lampka LP 12, odbłyśnik - jeśli nie jest z lusterka - odbija ze 30% światła, do sufitu masz ze 2 metry i ... koniec. Dupa. Nie doświetlisz zabrakie właśnie jakichś 2 działek.
Z kapiszona dzika nie ustrzelisz.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach