Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
Projekt jako całość mi się bardzo podoba!
O szczegółach nie mam czas pisać, bo jadę do domu nareszcie!
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Odkopuje temat, zeby pokazac kilka zdjec z filmu.
Superia Xtra 400 (5 miesiecy po terminie) + F50/1.7
podpisy robila Ola, przekazuje fotki modelkom, bo tak na prawde to jej sesja a ja pstryknalem kilka zdjec na doczepke, sprawdzic film i w ogole. Nie wiedzialem jeszcze o 2 rzeczach: że Superie 400 dobrze jest naswietlac nominalnie na 320, i ze przy zarowkach mozna naswietlac na 200 a nawet 160.. wiec te przyklady (95% kadru, bo przycinalem do proporcji, te poziome mozna klikac bo maja 750pix)

155. pierwsza klatka na filmie


156.


157.


158.


159.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
dagio napisał/a:
i ze przy zarowkach mozna naswietlac na 200 a nawet 160..

Negatyw do swiatla dziennego, przy swietle zarowym trzeba przeswietlic o 1EV. W przeciwnym razie dostaniesz zamulone foty, tak jak te powyzej :-P
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
dan, tylko 2 ostatnie sa na zarowkach, nie marudz :-P
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
dan napisał/a:
Negatyw do swiatla dziennego, przy swietle zarowym trzeba przeswietlic o 1EV. W przeciwnym razie dostaniesz zamulone foty
Hmmm, a to ciekawe. Ja zawsze naświetlam tak, jak mi światłomierz pokazuje i ekspozycja jest ok. Ja mam raczej problem z balansem bieli. Czy z tym można jakoś zawalczyć na etapie robienia zdjęcia, czy tylko obróbka?

Dagio, mam nadzieję, że wybaczysz ten OT :->
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Iza napisał/a:
Czy z tym można jakoś zawalczyć na etapie robienia zdjęcia

Mozna, filtrem odpowiednim :-)
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
No tak, dzięki :-D
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Iza napisał/a:
Czy z tym można jakoś zawalczyć na etapie robienia zdjęcia, czy tylko obróbka?


Filtr niebieski, ale zabiera światło i oczywiście wszystko widzimy na niebiesko. Dla mnie zbyt irytujące.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Iza napisał/a:
Ja mam raczej problem z balansem bieli.
Na filmie to nie jest do konca balans bieli. Chodzi o to ze mierzysz swiatlomierzem i niby jest OK, ale tylko w zoltym pasmie. Siwatlomierz nie widzi kolorow. Dlatego zdjecie jest takie cieple. Natomiast niebieskie pasmo jest totalnie niedoswietlone. I teraz jesli chcesz przywrocic naturalne kolory, wyciagasz na maksa kanal niebieski i tam wylezie ziarno, syfy i inne potwory. Zakladajac niebieski filtr korekcyjny, podbijasz niebieski i blokujesz nadmiar zoltego i wszystko jest o wiele latwiejsze. Przeswietlenie dziala w ten sam sposob. Niebieski dostaje tyle ile powinien dostac, a zoltego i tak sie nie da przeswietlic, wiec na suwakach dochodzi sie do ladu. Pamietajcie, ze ta sama zasada dotyczny filmu czarno-bialego - on tez widzi kolory.
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Dzerry, wielkie dzięki. Z braku filtra popróbuję z prześwietleniem następnym razem.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
dzerry napisał/a:
Pamietajcie, ze ta sama zasada dotyczny filmu czarno-bialego - on tez widzi kolory.

No wlasnie. Kiedys o tym nie wiedzialem, i zawsze zastanawialo mnie, dlaczego zdjecia z knajp wychodza mi tak kiepsko (przede wszystkim przyblokowane swiatla). Odkad daje korekcje, jest lepiej.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
dan napisał/a:
zawsze zastanawialo mnie, dlaczego zdjecia z knajp wychodza mi tak kiepsko (przede wszystkim przyblokowane swiatla)


Hmm, czyli pamietajac o tym, ze swiatlomierz rowna do szarosci i uwzgledniajac koniecznosc przeswietlenia przy zoltym swietle, dochodzimy do wniosku ze sytuacjach nocnego zdjecia z dominacja czerni nie trzeba wprowadzac zadnej korekcji, bo ta na minus, ze wzgledu na chec uzyskania czerni zamiast szarosci, oraz ta na plus by jednak dostac w swietle co trzeba, znosza sie nawzajem? :-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
dagio napisał/a:
ze wzgledu na chec uzyskania czerni zamiast szarosci, oraz ta na plus by jednak dostac w swietle co trzeba, znosza sie nawzajem?

Jesli uzwasz spota, to moze tak. CW bedzie z nocnej sceny probowal zrobic szara kartke, kiedy tak naprawde jasno jest tylko w niektorych miejscach (w okolicach zrodel swiatla).
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
dagio, ja w nocy zawsze przeswietlam. Swiatlo uliczne jest bardzo zdradliwe - szczegolnie sodowe. Co z tego, ze bedziesz mial czern, jak poza tym niewiele bedzie widac. Cienie mozesz zawsze zjechac na krzywych albo kontrastem.
Naswietlane wg swiatlomierza, bo dluzej bym nie utrzymal.
http://strawberryfields.h...0008_large.html
vs przewalone dwie dzialki ze statywu
http://strawberryfields.h...0001_large.html

[ Dodano: 2009-03-12, 21:03 ]
dagio napisał/a:
uwzgledniajac koniecznosc przeswietlenia przy zoltym swietle
Z tym zoltym to jest uproszczenie - chodzilo mi o zwykle zarowki. Latarnie uliczne i swietlowki swieca w zupelnie innj czesci widma, co gorsze w skrajnych, i jest jeszcze gorzej.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
dzerry, wezme poprawke na nocne foty :-) tez myslalem o tym, ze nieglupio dac wiecej niz za malo, bo w dol latwiej zejsc
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Chodzi o to ze mierzysz swiatlomierzem i niby jest OK, ale tylko w zoltym pasmie. Siwatlomierz nie widzi kolorow. Dlatego zdjecie jest takie cieple. Natomiast niebieskie pasmo jest totalnie niedoswietlone. I teraz jesli chcesz przywrocic naturalne kolory, wyciagasz na maksa kanal niebieski i tam wylezie ziarno, syfy i inne potwory. Zakladajac niebieski filtr korekcyjny, podbijasz niebieski i blokujesz nadmiar zoltego i wszystko jest o wiele latwiejsze. Przeswietlenie dziala w ten sam sposob. Niebieski dostaje tyle ile powinien dostac, a zoltego i tak sie nie da przeswietlic, wiec na suwakach dochodzi sie do ladu. Pamietajcie, ze ta sama zasada dotyczny filmu czarno-bialego - on tez widzi kolory.


Cholera, nie ma co dodac. Znowu.

Dzerry, pisz jakies FAQi, bo szkoda zeby przepadło.
 

Artooro  Dołączył: 11 Sty 2007
z poziomu na jakim sam stoję wypada mi jedynie powiedzieć:
myślę dagio, że wiesz poco Ci aparat
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
Cholera, nie ma co dodac. Znowu.

Ha! Mi tego typu sprawy wydaja sie trudne do wytlumaczenia. A Dzerry (niezaleznie od tematu) wpada, i wyklada, co nalezy - krotko, zwiezle i na temat, zrozumiale i ciekawie. I pozamiatane.

 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
no.. i potem jest nascie postow w odniesieniu do dzerrego.. dziekuje dzerry :-P ;-)

[ Dodano: 2009-03-13, 00:00 ]
Artooro, tak faktycznie, wydaje mi sie ze wiem, ale pewnie do czasu kolejnej zmiany ;-)
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
dan napisał/a:
A Dzerry (niezaleznie od tematu) wpada, i wyklada, co nalezy - krotko, zwiezle i na temat, zrozumiale i ciekawie. I pozamiatane.
Taki superman. I znów uratował świat ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach