lRem  Dołączył: 07 Lip 2007
[obiektyw] Limited 70mm i problemy z AF
(Nie byłem pewien czy lepiej tutaj czy w korpusach, jak się pomyliłem to niech ktoś przeniesie.)

Kupiłem jakiś czas temu od jednego z forumowiczów najdłuższy naleśnik. Szkło, jak ogólnie wiadomo, bardzo bardzo dobre i zasługujące na otrzymywane pochwały...

Ale mam dziwne problemy z AF pod GX-10. Przede wszystkim ostrość zbyt często nie trafiona. Jak chybia, zawsze jest to za blisko. Czasami jest to przy portrecie en face na czubek nosa zamiast na oczy, czasem przy półprofilu oko bliższe zamiast dalszego, czasem osoba znajdująca się dwa kroki bliżej i gdzieś z boku kadru, czasem wprost wszędzie mydło. Zawsze jednak za blisko, myślałem więc, że klasyczny FF i kilka przypadkowych chybień. Jednak, co mnie wprawiło w osłupienie, obiektyw wydaje się nie ostrzyć na nieskończoność(?!). Spróbowałem wieży kościoła na tle popołudniowego nieba - obiekt duży i chyba dość łatwy, jednak mimo wielu prób nie chciało potwierdzić ostrości. Na zdjęciu ostre dachy budynków przed kościołem. Później odległy wieżowiec też mydlany, też nie potwierdzało. Na dobicie wydrukowałem dzisiaj pierwszą planszę testową w życiu - pierwszy focus test chart z Google. I na dobicie - trafiło za pierwszym razem w punkt i wyświetliło ,,battery depleted''. No cóż, na dniach spróbuję więcej.

Nie mam pomysłu, co z tym wszystkim począć. Czy możliwe jest, że ja coś robię nie tak i przez to ostrzy mi nie tam gdzie chcę, a nieskończoności przy f/2.4 ten obiektyw po prostu nie obejmuje i puszka to wykrywa? Czy to raczej problem z puszką do naprawienia w ramach gwarancji puszki? Obiektyw z tego co mi wiadomo bez gwarancji w PL, za to mogę jeszcze przez ~2 miesiące odesłać go sprzedającemu. Ale wolałbym, żeby po prostu zadziałało...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
lRem napisał/a:
Spróbowałem wieży kościoła na tle popołudniowego nieba - obiekt duży i chyba dość łatwy, jednak mimo wielu prób nie chciało potwierdzić ostrości.


Niedobrze...
 

lRem  Dołączył: 07 Lip 2007
alkos napisał/a:
lRem napisał/a:
Spróbowałem wieży kościoła na tle popołudniowego nieba - obiekt duży i chyba dość łatwy, jednak mimo wielu prób nie chciało potwierdzić ostrości.


Niedobrze...


Tyle to i sam wykoncypowałem. Ale co dalej? Szkło ponoć nie sprawiało problemów sprzedającemu. Zaś puszka z kitem czy Sigmą przy tego typu obiektach problemów nie robi. Nie widzę co by tu mogło być aż tak zwalone :/
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
lRem napisał/a:
Zaś puszka z kitem czy Sigmą przy tego typu obiektach problemów nie robi. Nie widzę co by tu mogło być aż tak zwalone


Sprawdziłbym jeszcze z innym body, po czym zadziałałbym reklamacyjnie w strone sprzedawcy.
 
CLE  Dołączył: 24 Paź 2007
Rozumiem, że ręcznie też nie da się wyostrzyć na nieskończoność.
Jeśli tak, to obiektyw zapewne komuś dobrze upadł. Ja bym odesłał!
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
lRem napisał/a:
alkos napisał/a:
lRem napisał/a:
Spróbowałem wieży kościoła na tle popołudniowego nieba - obiekt duży i chyba dość łatwy, jednak mimo wielu prób nie chciało potwierdzić ostrości.


Niedobrze...


Tyle to i sam wykoncypowałem. Ale co dalej? Szkło ponoć nie sprawiało problemów sprzedającemu. Zaś puszka z kitem czy Sigmą przy tego typu obiektach problemów nie robi. Nie widzę co by tu mogło być aż tak zwalone :/


Walczę z podobnym, ale troszeczkę innym problemem. Mojemu FA 50 1.4 zdarza się nie trafić z ostrością dokładnie tam gdzie celuje. Przeważnie ostrość jest ustawiana troszeczkę za właściwym punktem celowania. Dodatkowo zarówno kit, jak i 50tka mają czasami kłopoty z ostrzeniem na nieskończoność nawet podczas celowania w duże, kontrastowe obiekty w dobrych warunkach oświetleniowych.

Natomiast testy na FF/BF na wykresie znalezionym w sieci wypadły dobrze. Już sam nie wiem co z tym robić.
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
lRem, może ktoś miał BF u siebie z tym 70ltd i go trochę poprawiał?
 
Wiktor  Dołączył: 25 Maj 2006
Nie piszesz jakim aparatem robisz fotki,ale jeżeli jest to aparat który pozwala ustawiać punkt na który ostrzy AF to być może masz tak ustawione że celujesz centralnie a ostrzy na któryś z bocznych punktów.Przy portrecie i dużej przysłonie maszmałą głębię ostrosci i ostrzysz na nos tojuż oczu nie będziesz miał ostrych.
Pozdr
Wiktor
 

gator  Dołączył: 24 Kwi 2007
lRem kupił 70 LTD odemnie. Ja obiektyw kupilem nowy we wrzesniu w NY. Uzywalem go kilkakrotnie, zrobilem moze okolo 200 zdjęć. Podpiety byl u mnie do K10, a u lRem z tego co wywnioskowalem jest na Samsungu (ma w swojej stopce GX-10). U mnie w kazdym razie żadna z tych przypadłości nie miała miejsca. Szkło ostrzyło dobrze, zawsze trafiało w punkt.

lRem: wyslalem Ci dzis kika sampli z 70, jak jeszcze ja miałem.

Najlepszym wyjściem bedzie chyba właśnie podpięcie do innego body (zarowno K10 jak i samsunga).

W kazdym razie u mnie szkło chodzilo idealnie, a sprzedalem je nie dlatego ze bylo uszkodzone, tylko dlatego ze kupilem 85.
 

lRem  Dołączył: 07 Lip 2007
Ależ napisałem w poście, że robię Samsungiem GX-10. Zapomniałem napisać, że umiem sobie wybrać punkt AF ;) Jak znajdę chwilę czasu, to przejdę się do fotograficznego i przeprstrykam szkło na dwóch body. Teraz niestety wygląda na to, że będę musiał się z nim rozstać - na prawie sto zrobionych nim zdjęć zaledwie z trzydzieści ma ostrość tam, gdzie powinna być.

A tak mi się to szkło spodobało :-(
 

gator  Dołączył: 24 Kwi 2007
lRem: rozumiem, ze naciskasz spost do polowy, aparat ustawia ostrosc, sygnalizuje, robisz zdjecie i totalnie brak ostrosci w danym punkcie ?
 
msnight  Dołączył: 28 Sie 2007
Też ostatnio nabyłem to szkiełko i miałem lekkiego BFa, ale u mnie to był raczej problem body bo skorygowałem w menu serwisowym i teraz raczej jest ok :-) W większości przypadków trafia w punkt
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Niech mi ktoś powie o co chodzi, bo ja głupi jestem. Jak BF/FF może wystepować z jednym szkłem a z innym nie? Przecież ostrość ustawia korpus na podstawie detekcji fazowej (czy jak to się nazywa) kręcąc śrubokrętem. Więc dla mnie wydaje się oczywiste, że jak czujnik AF nie złapie ostości to kręci dalej i to chyba nie powinno być zależne od popwiętego szkła...

:shock: :shock: :shock:
 

lRem  Dołączył: 07 Lip 2007
gator:
Dokładnie tak.

Paweł Szkup:
Najweselsze jest to, że z tym jednym szkłem raz występuje a raz nie...
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
lRem napisał/a:
Paweł Szkup:
Najweselsze jest to, że z tym jednym szkłem raz występuje a raz nie...

Czyli jak zwykle. Sprawdź baterię. I poszukaj starych wątków o BF/FF.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach