matb  Dołączył: 02 Lis 2006
A co to jest?
W Sotmaticu pod pokrętłem do przewijania filmu (z tym dżinglem, co się otwiera aparat) jest takie drugie pokrętło. A na nim pozycje "PANCHRO", "EMPTY" i "COLOR" z takim zielonym oraz czerwonym czymś. No to ja się zapytam, co to jest i po co?
Domyślam się, że to jest po to, żeby ustawić jaki film w środku - czarno-biały, kolorowy czy też żaden. Ale czy to ma jakieś praktyczne znaczenie, czy tylko to taki bajer, żeby ewentualnie pamiętać, co się za film do środka wsadziło? A to zielone i czerwone? Żeby wiedzieć, czy negatyw czy slajd? Slajd jest "zielone"?


[ Dodano: 2007-12-11, 16:53 ]
I jeszcze jedno - jak jest z bateriami do Spotmaticów? Znaczy co trzeba załadować, żeby działało? Czy migawkę ma mechaniczną i bateria jest tylko potrzebna do światłomierza?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
matb napisał/a:
taki bajer, żeby ewentualnie pamiętać, co się za film do środka wsadziło?


Ot, to.

matb napisał/a:
A to zielone i czerwone?


Film do swiatla dziennego i sztucznego.

matb napisał/a:
Znaczy co trzeba załadować, żeby działało?


Cokolwiek co ma mniej wiecej 1,5V. Spotmatice maja sprytna konstrukcje swiatlomierza..

matb napisał/a:
Czy migawkę ma mechaniczną i bateria jest tylko potrzebna do światłomierza?


Tak.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
alkos napisał/a:
matb napisał/a:
taki bajer, żeby ewentualnie pamiętać, co się za film do środka wsadziło?


Ot, to.

Czyli żadnej funkcjonalności wpływającej na działanie aparatu nie ma. I dobrze.
alkos napisał/a:
Cokolwiek co ma mniej wiecej 1,5V. Spotmatice maja sprytna konstrukcje swiatlomierza..

Znaczy, że nie trzeba jakichś nieistniejących baterii rtęciowych (czy jakie to były) 1,35V, co ich nie ma na świecie? I nie trzeba ustawiać czułości filmu o 1/3EV mniej? Jak to ma miejsce (w starszych) Hi-Maticach np.?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Baterie takie jak do Zenita, np. PX625A. Są baterie 1,35V na amerykańskim ebay-u ale koszt sprowadzenia wyniesie około 100zł.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
matb napisał/a:
Znaczy, że nie trzeba jakichś nieistniejących baterii rtęciowych (czy jakie to były) 1,35V


Nie trzeba.

matb napisał/a:
I nie trzeba ustawiać czułości filmu o 1/3EV mniej?


Tez nie trzeba. (jestem pewien na 90% ;-) )
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
alkos napisał/a:
Spotmatice maja sprytna konstrukcje swiatlomierza..


Nie wszystkie niestety... Wiecej info: http://www.aohc.it/batte.htm

Pzdr
Spinner
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Właśnie zauważyłem, że taka Energizer A76 w ogóle nie pasuje - się nie da zakręcić klapki :-/
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zerknij 3 posty wyżej.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Już dziś się na sklep z bateriami do aparatów nie załapałem, bo zamknięty, ale jutro pójdę i kupię. plwk, dzięki! :-B
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie ma za co, niedawno sam trenowałem ten temat :mrgreen:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Spinner napisał/a:
Nie wszystkie niestety... Wiecej info: http://www.aohc.it/batte.htm


O, dzieki :-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
No kurcze, w ulubionym sklepiku takich baterii nie mają :-( Nic to - przynajmniej dostałem namiar, gdzie taki mogą być. A jak nie - to zawsze mam Swierdlovska ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Bodaj każda z liczbą 625 w nazwie będzie zamiennikiem.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
To już wiem, że ma mieć 625 w nazwie. W "lubionym sklepiku" dostałem całą listę zamienników z kodami i oznaczeniami różnych firm, które takie baterie produkują. Teraz już mogę iść na poszukiwania "na miasto" :-P
I jeszcze jedna uwaga: niektóre baterie sprzedawane są jako "zintegrowane", znaczy składające się od razu z kilku ogniw. Czyli zamiast jednej "pastylki" są połączone np. trzy albo cztery. To jakby ktoś kiedyś jeszcze szukał - bo do Spotmatica jest potrzebne tylko jedno ogniwo.
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
matb, napisy na pokrętle przewijania filmu są tylko po to, by pamiętać jaki film w środku (kolor czy czarno-biały) - taki bajer nie powiązany z pracą aparatu. Na drugim pokrętle masz ustawienie czułości filmu ( ASA = ISO ) i ustawienie to ma już wpływ na pracę światłomierza.
Bateria do pierwszych Spotmaticów była z 400; 625 do modeli późniejszych, zobacz stronę, którą podał Spinner.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
To ja jeszcze mam pytanie na temat baterii. Czy do pryzmatu TTL Pentacona nadaje się bateria 1,5V (w instrukcji jest 1,35)? Czy wskazania światłomierza nie będą przekłamane?
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Stachu, o bateriach 1.35 to już zapomnij. Jedynie 1.5V i jakiś światłomierz zewnętrzny (do ewentualnego sprawdzenia)

Stachu napisał/a:
Czy wskazania światłomierza nie będą przekłamane?


Ty, stary fotoamator się pytasz???
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Będę miał baterię, to sprawdzę. Na razie nie mam, więc pytam ;-) .
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Stachu napisał/a:
Będę miał baterię, to sprawdzę. Na razie nie mam, więc pytam ;-)
Beda, pomijalnene dla negatywow. Dla swietogo spokoju mozna lekko skorygowac swiatlomierz w dol:

400 - 320
200 - 160
100 - 80

dz.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
No to mam baterię i mam pomiary:
k100d - f8 1/50s iso 200 asa
pryzmat ttl - f8 1/30s iso 24 din
leningrad 4 - f8 1/15s iso 24 din
I co teraz?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach