PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
[obiektyw] Grzybek na obiektywie?
Próbowałem usunąć to coś szmatką, nawet potraktowałem lekko zmywaczem do paznokci i nic :(

Jeśli to grzyb czy ma to znaczący wpływ na zdjęcia ?





 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
PrzemoWu napisał/a:
Próbowałem usunąć to coś szmatką, nawet potraktowałem lekko zmywaczem do paznokci i nic :(



a to na zewnatrz jest ?

no mi to wyglada grzybowato, ale nigdy nie probowalem usuwac...

Jesli to do cyfry to moze wylezc poza pole krycia i wplywu nie miec, najlepiej strzelic pare zdjec i zobaczyc czy mozna z tym zyc
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
PrzemoWu napisał/a:
Jeśli to grzyb czy ma to znaczący wpływ na zdjęcia ?

nie, zakładając, że będziesz robił tylko zdjęcia przyrodnicze ... w lesie :-P
 
PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
Niestety prawda okazała się bolesna. Kupując aparat z allegro nie sądziłem że dostane bonus w postaci grzybka. Sam sprzedawca reklamował że aparat jest w 'dobrym' stanie i za to ma u mnie 'neutrala' w komentarzu.
No cóż :) W końcu czego się należy spodziewać po aparacie za 30zł.
A w przyszłości kupie sobie yashice electro lub voigtlandera besse :)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Cytat
Jeśli to grzyb czy ma to znaczący wpływ na zdjęcia
Znaczny! Zostajesz bowiem członkiem klubu pleśniaków. :evilsmile:
 
PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
Gwiazdor napisał/a:
Cytat
Jeśli to grzyb czy ma to znaczący wpływ na zdjęcia
Znaczny! Zostajesz bowiem członkiem klubu pleśniaków. :evilsmile:


Jest co świętować :) :-B dla wszystkich :D
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
PrzemoWu, Jeśli Ci zależy na tym obiektywie to znam speca, z polecenia Spinnera, co potrafi to usunąć. Stara dobra solidna szkoła. Zielona Góra tel 068 326 12 58. Starszy pan niestety nie ma konta i trzeba płacić przekazem ale za to ma śmiesznie niskie ceny za przeglądy i naprawy. W moim zawilgoconym obiektywie znacznie większego cuda usunął. Ma jakiś dobry sposób. Dzwoń i pytaj.
pzdr :mrgreen:
 
PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
Zbynio dziękuję za informację, ale nie skorzystam. Po pierwsze: koszt naprawy pewnie wyniósłby więcej niż wartość samego aparatu, a po drugie nie mam aż tyle kasy żeby inwestować w sprzęt który w każdej chwili może się rozlecieć (upływ czasu).
Przetestuję jak wychodzą zdjęcia na jednym filmie. Jak wyjdzie kaszana to albo zrezygnuję albo spróbuję desperacko naprawić aparat.

Pozdrawiam!
 

Dancer  Dołączył: 05 Wrz 2006
PrzemoWu napisał/a:
Sam sprzedawca....


Wszyscy ładnie prosimy o linka.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
PrzemoWu, grzybkiem sie nie przejmuj, co najwyzej leciutko bedziesz mial zmiekczone zdjecia.
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Mam zagrzybionego heliosa, ale zauważyłem to całkiem przypadkiem, bo na zdjęciach tego wcale nie widać. Swoją drogą ten akurat grzyb stworzył bardzo piękną siatkę, szkoda usuwać! Jak nie przeszkadza na zdjęciu, to można z tym żyć. Tylko nie zaraź pozostałych obiektywów :-)
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
PrzemoWu, w Bytomiu koszt totalnego wyczyszczenia w bardzo dobrym serwisie to 50 zł... w przypadku "większych" niż 50mm obiektywów cena troszkę rośnie [~70 zł]

Wyczyściłem tam już 4 obiektywy:
SMC-A 50/2
SMC-A 50/2 [dwa różne]
Danubię 500/8
Sigmę 75-300/4.5-5.6

znają się (starsze) chłopaki na rzeczy bo za kazdym razem bylem bardzo zadowolony.

A jeśli chodzi o sprzedawcę, to oprócz neutrala napisz mu jeszcze tutaj http://manufactura.home.p...a39fa1d6474b5e0

jakąś rekomendację, coby się inni nie nacięli
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
Szukam produktów/środków chemicznych, którymi można potraktować pleśń i ją uśmiercić. Nie posiadam ani komory beztlenowej ani ozonowej, więc to odpada ;-) Prześledziłem wątek http://manufactura.home.p...er=asc&start=30 ale mimo chemicznych dywagacji nie znalazłem odp. na nurtujące mnie pytanie, tak więc czy ktoś z was bracia i siostry spotkał się z takimi preparatami? Teoretycznie chyba, jak wyjmę sobie soczewkę i ją pokąpię nawet kilka dni w jakiejś chemii czy wodzie z mydłem ;-) to może zejdzie, ale czy nie naruszę wtedy kleju między soczewkami? Czy w ogóle ktoś sam usuwał pleśń.. tą z obiektywów?
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
mkdexter, zobacz do FAQ-naprawa obiektywów jest tam jeden link który może Cię zainteresuje, sam też się zastanawiam czy opłaca się samemu bawić, bo jakoś niedługo pewnie będę miał 50-tke z grzybkiem
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
predoo, dzięki, choć tam zlukałem wątek o odpleśnaniu, ale otwiera się strona "jak rozebrać obiektyw Super Takumar".
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
znalazłem taki artykuł czyżby woda utleniona? chyba że coś źle zrozumiałem

[ Dodano: 2008-03-20, 15:11 ]
zresztą całą stronka http://www.mypentax.com wydaje się być ciekawa
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
predoo, dzięki, w wolnej chwili w święta sobie poczytam. Woda utleniona.. hmm.. na pewno lepsze, to niż zwykła woda. Należy pamiętać, że pleśń to organiczny proces, a raczej zagrzybienie i potrzeba spartańskich warunków by się ich pozbyć, swoją drogą ciekawe, czy ktoś potraktował je kiedyś ozonem (tak jak się czyści klimatyzacje) lub komorą beztlenową.
 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
mkdexter napisał/a:
predoo, dzięki, w wolnej chwili w święta sobie poczytam. Woda utleniona.. hmm.. na pewno lepsze, to niż zwykła woda.


A woda utleniona nie zeżre powłok?
IMHO spróbuj izopropanol, a jak się nie uda, to wywal szkło, albo wystaw od 1zł na Allegro ;-)
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
piotr_w, nie wiem nigdy tego nie robiłem, o wodzie utlenionej jest wspomniane w tym artykule do którego link podałem, zresztą autor robił jakąś mieszankę
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
piotr_w, zależy z czego są te powłoki. Myślę, że na początku można zacząć od prostego przyduszenia tego w roztworze wody destylowanej z mydłem, albo alkoholopochodnym czymś by "przydusić" grzyba :evilsmile:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach