Mattijjah  Dołączył: 21 Gru 2007
Jaki sprzęt dla początkującego
Witam! Chciałbym zająć się fotografią (ale taką trochę bardziej ambitną niż na cyfrówkach, albo aparatach kompaktowych). Stąd moje pytanie, jaką lustrzankę kupić na początek? Nie chcę wydawać dużo pieniędzy, nigdy wcześniej nie miałem styczności z takimi aparatami. Jaki sprzęt proponujecie na początek? budżet do max. 150zł( w zasadzie optymalnie 110-130zeta), więc niestety, co powyżej, jest poza moim zasięgiem.... No i docelowe obiekty, jakie będą fotografowane, to pociągi, autobusy (raczej statycznie, lub przy małych prędkościach), góry.
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Mattijjah napisał/a:
(ale taką trochę bardziej ambitną niż na cyfrówkach, albo aparatach kompaktowych)
nie za bardzo rozumiem - cyfrowe lustrzanki są mało ambitne?

te 150 zł to tyczy się samego korpusu czy razem z obiektywem?
 
Mattijjah  Dołączył: 21 Gru 2007
cyfrówki - w sensie aparaty kompaktowe.
Wiesz, jakby nie fundusze to chętnie bym zajął się cyfrowymi lustrzankami, ale porządny aparat tego typu kosztuje...

Najlepiej razem z obiektywem.
ew. może być tak, że lepszy korpus+gorszy obiektyw (z rozwojowym mocowaniem np. M42).
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
W tej cenie z sensownych korpusów to powinieneś dostać chyba tylko ME Super na Allegro. Chociaż ja sugerowałbym jednak trochę dozbierać, na choćby Pentaxa SuperA (~300-350 PLN). Daje dość wygodną automatykę przysłon i podgląd głębi ostrości.

Oczywiście do aparatu potrzebny jest obiektyw - w wariancie ME Super np. SMC-M 50 f/2 możesz nawet dostać poniżej 100 zł; w wariancie SuperA przydałby się obiektyw np. SMC-A 50 f/2 dostępny za ok. 150-200 PLN.

Oczywiście autofocusa nie będzie....
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zerknij na aledrogo, w kategorii lustrzanki pentaksa są w tej chwili 3 albo 4 zestawy mieszczące się w tej cenie
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Mattijjah, jakikolwiek manualny Canon, Nikon albo Pentax, Minolta, Olympus. Popatrz na alledrogo i kup cokolwiek. Na początek wystarczy.

Nie masz budżetu, żeby Ci konkretnie doradzić.
Może Pentax ME - ale upoluj poniżej 200, obecnie modny korpus :mrgreen:
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
w sumie za bardzo na pleśniakach się nie znam ale...
Chociaż ja sugerowałbym jednak trochę dozbierać, na choćby Pentaxa SuperA (~300-350 PLN) z tym zgadzam się przede wszystkim.

Powiedz jeszcze tylko czy przewidujesz rozwój systemu, bo jeśli nie, a starcza ci "system" m42 to taki przykładowy zenit xp12 może wystarczyć. Owa poczciwa lustrzanka bardzo dobrze wyuczyła mnie podstaw fotografii.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
hamster napisał/a:
Chociaż ja sugerowałbym jednak trochę dozbierać, na choćby Pentaxa SuperA (~300-350 PLN) z tym zgadzam się przede wszystkim.

Eee... Zrobi nim tak samo dobre zdjecia jak tanszym P30/P30n/P30t. I taki wlasnie jest moj typ:
korpus - P30/P30n/P30t
obiektyw - 50/2 albo 35/2.8
 
PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
Nie ważne jaka puszka, ważne jakie szkło :)
Puszka może być i nawet full manualna, ale jak podepniesz swietny obiektyw to jest kosa :)

Ja kupiłem chinona na bagnet k za 40zł, troche lustro podrapane ale wszystko inne działa. Dokupiłem pentacona (100zł) + przejściówka m42 (30zl) i mam wymarzony sprzęt. Nic tylko robić zdjęcia :)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
PrzemoWu napisał/a:
Puszka może być i nawet full manualna, ale jak podepniesz swietny obiektyw to jest kosa :)

Nie zgadzam sie. Jesli ktos jest ograniczony finansowo, to spokojnie moze olac niezbyt duze roznice w jakosci obiektywow Pentaksa i wziac ten mniej "kultowy". Przejsciowki tez odradzam.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Mattijjah, za takie pieniądze musisz trafic na okazję.Ja 2 tyg. temu za ok. 80 zł(razem z przesyłka)kupiłem pentaxa K 1000(ciało).Za ok. 150 zł to najprędzej znajdziesz zenka albo praktikę.Mozna tez wyszukac manualnego chinona,vivitara,cosinę,revue,ricoha(dużo nazw-wszystkie z bagnetem K).Każdy aparat z dośc dużą skala czasów naświetlań i czułości filmu(zenek w tym jest wyjatkiem)będzie dobry.Na gwint możesz wychaczyc dobra optyke za małe pieniądze,choc boom na przejściówki podbija cenę.
 
W-wolf  Dołączył: 30 Sie 2007
Panowie, wszystko co proponujecie to dalsze odkładanie pieniędzy... a może a początek poczciwy Spotmatic ??

Wysoka kultura pracy, M42 , bardzo edukacyjny, nieskomplikowany

Body można wyrwac na allegro za poniżej 100 zł , do tego od biedy można TYMCZASOWO wkręcic Heliosa od Zenita (podkreślam "tymczasowo",a tymczasem założony do czegoś innego niż Zenit potrafi dac bardzo dobre wyniki - szczególnie 44M4 ...ale to inny temat)

Na M42 nie najeżdżajcie, bo jest do tego systemu sporo całkiem niezłych szkiełek, do tego szkła od 6x6 były z redukcją P-six/M42,a to już bajka.

Poza tym jeżeli kolega nie planuje wydawac majątku na szkła, to M42 jest dobrym rozwiązaniem (póki co, choc rok temu było lepiej) cenowym.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
A co Wy tak te lustrzanki wciskacie? Dalmierzyka miłego to nie łaska? :-P
Niedawno Konice Auto S zanabyłem za 50 czy 60 zł ;-)
 
W-wolf  Dołączył: 30 Sie 2007
Do dalmierza trzeba się najpierw wciągnąc w fotografię :)
po małpce cyfrowej dalmierzowiec przestraszy i wbije w traumę ;)
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
A ja pozwolę sobie trochę skręcić w bok w temacie.

Skoro ma służyć do nauki to dlaczego by nie spróbować od cyfry? Ja wiem że to może zbyt nowatorskie podejście, ale natychmiastowość wyników na pewno bardzo pomoże w toku uczenia. Najlepiej do tego może posłużyć używany kompakcik z możliwością ustawień manualnych. Tylko fundusze jak musiałyby podskoczyć tak do 300zł.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
hamster napisał/a:
A ja pozwolę sobie trochę skręcić w bok w temacie.

Skoro ma służyć do nauki to dlaczego by nie spróbować od cyfry? Ja wiem że to może zbyt nowatorskie podejście, ale natychmiastowość wyników na pewno bardzo pomoże w toku uczenia. Najlepiej do tego może posłużyć używany kompakcik z możliwością ustawień manualnych. Tylko fundusze jak musiałyby podskoczyć tak do 300zł.


kompaktem się nie da fajnie robić zdjęć, chyba że to fajny kompakt :))
znaczy - nie ma takich wiele, ja polecam olympusa c-5050 i c-5060. bardzo milutki sprzęt

a do analoga na początek nie ma nic lepszego niż jakiś AF pentaxa + 18-35. każdy zakocha się w fotografii od ręki z takim zestawem : )
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
W-wolf napisał/a:
Panowie, wszystko co proponujecie to dalsze odkładanie pieniędzy... a może a początek poczciwy Spotmatic ??

Wysoka kultura pracy, M42 , bardzo edukacyjny, nieskomplikowany


...tylko że taki stareńki Spotmatic będzie prawdopodobnie potrzebował przeglądu za ok.150PLN by przesmarować i wyjustować wszystkie mechanizmy


W-wolf napisał/a:

Na M42 nie najeżdżajcie, bo jest do tego systemu sporo całkiem niezłych szkiełek, do tego szkła od 6x6 były z redukcją P-six/M42,a to już bajka.


A co jest takiego bajecznego w szkłach od Psixa???
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
guerilla napisał/a:
kompaktem się nie da fajnie robić zdjęć, chyba że to fajny kompakt :))
da się, wszystko sprowadza się do odpowiedniego zastosowania możliwości sprzętu. Parę lat temu kiedy średnio cyfrówki o podobnych parametrach kosztowały 2...3 razy więcej na galeriach internetowych zobaczyć można było co niektórzy potrafią wycisnąć z 2megapixelowego aparatu, bez specjalnej obróbki.

Poza tym ja nie będę nalegał na kompakta; tak tylko napomknąłem. Jak ktoś chce tradycyjnie niech kupuje analoga. Cyfra albo analog to tak naprawdę 2 różne drogi wymagające osobnego podejścia.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
hamster napisał/a:
guerilla napisał/a:
kompaktem się nie da fajnie robić zdjęć, chyba że to fajny kompakt :))
da się, wszystko sprowadza się do odpowiedniego zastosowania możliwości sprzętu. .


napisałem *chyba że to fajny kompakt*, czytać ze zrozumieniem!!
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
dziwię się że nikt nie zaproponował MZ-50 + SMC P 35-80 których to ostatnio pełno na Allegro.

Autofocus jest, tylko niestety jeśli chodzi o obiektywy full manualne to możliwości rozbudowy już niewielkie....

A cena? Grosze - 120~150 zł możesz dostać ten korpus, razem z w/w przeze mnie obiektywem.

[ Dodano: 2007-12-21, 21:07 ]
A jeśli nie, to proponowałbym tak jak dan:

P30 / P30T / P30N (~100zł)

+ obiektyw SMC-A 50/2 (~200 zł)


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach