dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Leningrad 6 - czy wszystko z nim w porzadku?
Jest sobie swiatlomierz Leningrad 6:



Ma tarcze, na ktorej trzeba ustawic czulosc i liczbe wskazana przez wskazowke w okienku ponizej tarczy. To jasne.

Zastanawia mnie zachowanie samej wskazowki. Otoz ozywa ona po przycisnieciu takiego guzika z boku. Ponowne wcisniecie guzika do polowy, powoduje, ze wskazowka wraca na swoje miejsce. Dopoki kolejny raz nie wcisne tego guzika, to wskazowka ani drgnie. Co wiecej - po wychelniu jakos niemrawo reguje na zmiany swiatla :roll: Dziwne....

I teraz sa dwie opcje:
1. Jestem mega dupa i nie potrafie obsluzyc radzieckiego urzadzenia sprzed kilku dekad.
2. Swiatlomierz nie jest w pelni sprawny.

Dodam, ze siedzi w nim calkiem swieza bateria PX625A 1,5V (alkaliczna).

Gdyby ktos doswiadczony w poslugiwaniu sie tym ustrojstwem mi pomogl, to bede wdzieczny...
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Może brakło zakresu dla skali? Miałem podobny światłomierz - Weimar. Przycisk z boku był dwustanowy, tzn. mozna było nacisnąć w dół i w górę. Jak światła było za mało, naciskałem guzik w drugą stronę, skala się w okienku zmieniała, a igła pięknie pokazywała co trzeba.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
michal5150 napisał/a:
Przycisk z boku był dwustanowy, tzn. mozna było nacisnąć w dół i w górę.

Tak, wiem. Tu tez jest podwojny przycisk do zmiany skali, ale ten wydaje sie dzialac w porzadku.

Chodzi mi o zachowanie sie wskazowki w zwiazku z tym trzecim guzikiem.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Myślałem że chodzi o przycisk do pomiaru :-) Bo w moim światłomierzu jednocześnie zmieniał skalę i uruchamiał pomiar. Miałem jeszcze inny - ale ten służył do testowania baterii (czy jest sprawna).
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Dzieki michal5150 za dobre checi!

Mysle ze niedlugo zajrzy tu jakis uzytkownik Leningrada 6 i rozwieje moje watpliwosci :-)
 
AndrzejKul  Dołączył: 08 Gru 2007
Ten guzik z boku to nic innego jak tester baterii.Po przyciśnięciu jego pokazuje stan napięcia ( sprawność baterii ) Zkazówka powinna się ustawiać na polu czerwonym ( malutka czerwona kreseczka długości około 4 mm ).Jeżeli przekracza to pole w kierunku prawym( nie ustawia się tam ) to trzeba przeregulować z tyłu potencjometrem. Dletego,ponieważ będzie pokazywał nieprawidłowo wskazania,zbyt optymistycznie.Ten światłomierz prawie dorównuje dawnemu enerowskiemu Weimar Lux CDS.Natomiast przycisk z boku 2-u stanowy to to skale czułości światłomierza ,górna pozycja to ustawienia trudniejszych warunków oświetlenia ( od 1do 11 } natomiast przycisk w dół ( 11-do 20 ) pomiary z dobrym oświetleniem za dnia. Jest jeszcze przesuwana mleczna szybka.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Dzieki AndrzejKul, wyglada na to, ze cos z nim jest nie tak... Raz sie ustawia 2mm za czerwonym a raz nawet do polowy nie dojezdza. Sprawdze jeszcze z jakas nowa bateria.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Re: Leningrad 6 - czy wszystko z nim w porzadku?
dan napisał/a:

Dodam, ze siedzi w nim calkiem swieza bateria PX625A 1,5V (alkaliczna).


To może być przyczyną.

Cytat
Bo on jest na baterie rtęciowe RC53, które miały napięcie 1,35[V] i praktycznie stałe przez cały okres eksploatacji. Jak włozysz 1,5[V] alkaiczną i skalibrujesz to to i tak nic nie da bo napięcie na alkaicznych szybko spada wraz zrozładowaniem i bedziesz musiał na bierząco kalibrować. Proponuje włożyc baterie cynkowo-powietrzną.
 
AndrzejKul  Dołączył: 08 Gru 2007
Spróbuj wyczyścić styki w zasobniku baterii,zmień baterię,chyba że juz coś stało się z elektroniką światłomierza. Ten światłomierz pamięta lata 80-te

[ Dodano: 2007-12-22, 16:54 ]
Sam mam baterię alkaiczną L 560 + 1,5 V i jest wszystko w porządku.

[ Dodano: 2007-12-22, 16:59 ]
Jednak jak sobie przypominam musiałem ją trochę rozładować, ponieważ wskazówka uciekała za to czerwone pole.Więc chyba trzeba kupć na niższe napięcie. !,35 V

[ Dodano: 2007-12-22, 17:07 ]
Bliższe prawdy są spostrzeżenia
michal 5150
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
AndrzejKul napisał/a:


[ Dodano: 2007-12-22, 17:07 ]
Bliższe prawdy są spostrzeżenia
michal 5150

:-B ;-)

Tylko dlatego, że kiedyś, kiedy zamierzałem kupić światłomierz to wahałem się między własnie Leningradem a Weimarem. Wybrałem Weimara, bo Leningrad miał jakieś problemy własnie z zasilaniem. Teraz tak mi się przypomniało :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach