Misiek  Dołączył: 05 Lip 2007
Capture One 4 - problem przy wywoływaniu
Witam,

Pojawiła się finalna wersja Capture One 4. Kiedyś używałem wersji LE 3.7.7, ale nie za bardzo przypadła mi do gustu i na codzień korzystam z PPL'a. W związku z tym, że mam jeszcze kilka kart rejestracyjnych od SanDiska postanowiłem ściągnąć i przetestować wersję 4.

Na próbę załadowałem zdjęcie z forumowego RAW Challenge 47. Pobawiłem się suwaczkami, krzywymi, itp., aż na podglądzie wyszło już coś co możnaby uznać za satysfakcjonujące na tym etapie testów :-P . Wcisnąłem więc "Process" i zapisało ładnie do jpg'a. Problem w tym, że jpeg nie był wcale ładny, a co gorsza nie miał nic wspólnego z tym co było na podgądzie. Próbowałem zmieniać profile sprzętu, profile przy zapisie, wybierać TIFF, różne stopnie kompresji, i tym podobne rzeczy, ale za każdym razie była kicha.

Kicha jest tak wielka, że bez problemu widać różnicę na poniższym przykładzie, pomimo tego, że nie jest to crop, tylko całe zdjęcia pomniejszone w Gimpie do 700px:

1) to co widać w Capture One 4 (printscreen):


2) to co wychodzi po wciśnięciu "Process":


Może spotkaliście się z podobnym problemem i wiecie o co chodzi :?: Z góry dzięki za porady :-)


PS. Pytanie Bonusowe: Czemu jak piszę tego posta to 90% wyrazów jest podkreślone na czerwono :?:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Potwierdzam - jest kaszana :evil:
Otwarcie w PS-ie nic nie zmienia, TIF 16-bit też nie!

[ Dodano: 2007-12-22, 18:00 ]
Ale jednocześnie zdjęcia bez takiej agresywnej obróbki świateł są OK.
Trzeba na forum poczytać...

[ Dodano: 2007-12-22, 18:55 ]
Na forum jest głos na temat:
http://forum.phaseone.com/viewtopic.php?t=4842
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Mialem podobny efekt i to juz przy wyswietlaniu w programie, gdy dokonywalem konwersji pefa ze swojego Samsunga do formatu pef'a z DS'a. Przez przypadek zmienilem raz konwersje do DL'a - i bylo juz dobrze.
To moze zalezec od stosowanych modeli aparatow - z jednymi bedzie dobrze, a z innymi C1 bedzie robil bledy - ale to oczywiscie hipoteza, bo to byl jedyny testowany soft, co sprawial klopot przy wciaganiu plikow z GX-1S :mrgreen: i dopiero "przerobka" pliku na DL'a pomogla - ale udowodnila tez, ze pomiedzy aparatami DS i DL sa w formacie raw jakies roznice, ktore C1 wylapywal bardziej, niz poprzez tylko zmiane czy identyfikacje naglowka w pefie.
 

mirr  Dołączył: 20 Kwi 2007
A tak na marginesie spytam czy ta nowa wersja wspiera pentaxowe DNG ?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
rc042 było DNG pentaksowe - obsługa OK.
 
miklo  Dołączył: 09 Lip 2007
Używam C1 v4 z Canonem 20D. Wszystko działa jak należy.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
To poważny błąd programu.
W czasie testów: odzyskiwania świateł, odkryłem, że program traci detale w światłach w każdej formie pliku wyjściowego jpg i tiff ,tylko w dng są one zachowywane...

Mój post na forum phaseone :

http://forum.phaseone.com...p?p=19107#19107

Zobaczymy co wymyślą...
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Markus, ale "Process" jako DNG uruchamia PS2/ACR, przy czym DNG jest jakby przed obróbką - de facto obróbka w C1 4 i wyjście do DNG nic nie daje - w ACR lub Lightroomie zdjecie wymaga obróbki.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Wiem ale tylko w ten sposób da się uzyskać to co na podglądzie.
Eksport do DNG a następnie,wczytanie np do UFRAW eksport do jpg :-) )
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przy mojej próbie ustawienia obrazu w C1 i wyjście w formacie DNG do ACR nie przenosi nic z ustawień i wyglad jest jak bez żadnej obróbki/korekcji. Pozostaje cała obróbka w ACR/PS.

Jak piszesz, otwarcie w Ufraw przenosi ustawienia DNG z C1, więc tu jest kolejny jakiś kaczor.

Zrobie próbę z otwarciem DNG w Lightroomie.

[ Dodano: 2007-12-31, 10:32 ]
Nic z tego, czyli bez zmian - DNG otwarte w locie w Lightroom również jest w stanie "przed obróbką", żadne ustawienia obrazu nie przenoszą sie - to znaczy, nie upieram sie, że żadne, ale obraz wygląda jak przed obróbką, a na pewno "shadow"/"highlight" nie są przenoszone.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Aby uściślić to o czym mówię przekonajcie się sami :
Ze strony :
http://linuxphoto.org/test_highlight.html
ściągnij plik overexposed (kliknąć na miniaturkę ) ma ok. 9 MB
i wykonaj czynności o których piszę .
Na początku daj auto setting F7...
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wciagnąłem - podczas przesuwania suwaków pojawiają się ladne szczegóły niebieskiego wzorka z dekla dzbanka, ale zaraz znikają...

[ Dodano: 2007-12-31, 11:46 ]
Szczegóły wzorka znikają przy zwiększaniu skali powiększenia podglądu na ekranie :-/
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Na forum phaseone dostałem opiernicz, że wyciągam takie rzeczy bez wcześniejszego kontaktu ze wsparciem CO :-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Obrazeczki są takie:

1. prześwietlony oryginał w C1


2. zastosowane odzyskiwanie swiateł w C1


3. DNG "2." otwarty w ACR


4. troszkę ruszone w ACR


[ Dodano: 2007-12-31, 11:51 ]
Wygląda mi na to, że C1 jest OK, tyle, że nie całkiem :evil:

 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Markus napisał/a:
Na forum phaseone dostałem opiernicz, że wyciągam takie rzeczy bez wcześniejszego kontaktu ze wsparciem CO :-)
Przecież już jest oficjalna wersja, nie beta :shock: . Chcą ukryć błędy ?
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Do czasu jak nie powiększasz obrazu powyżej 50 % jest ok.
Później detale znikają...
Niestety ale w eksporcie do jpg i tiff zawsze jest źle, bez detali..
 

Misiek  Dołączył: 05 Lip 2007
zorzyk, czyli nieważne, czy zapiszesz w jpeg, tiff, czy w dng, to cały czas wychodzi ten błąd co u mnie. Dobrze zrozumiałem :?:

Trochę kicha, bo program zapowiadał się ciekawie, a na Lightrooma jeszcze mnie nie stać...

Mam kilka licencji i jak się spotkam z kolegą Nikoniarzem to odstąpię mu jedną i zrobimy testy na NEF'ach :-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Gdybym musiał kupić dzisiaj jakiś pojedynczy program do obróbki, to wybrałbym Lightroom lub Silkypix - właśnie w tej kolejności - LR widzę jako bogatszy w opcje (myślałeś o kupnie na raty? ja tak zrobiłem 8-) ) albo Photoshop Elements 6 (ma być PL).
 

Misiek  Dołączył: 05 Lip 2007
Myśłałem o PSE 6, ale jak wyjdzie to chciałbym ściągnąć demo i sprawdzić czy mi to wystarcza. Odnośnie wołania RAWów to wystarczał mi w zasadzie PPL... Wystarczał bo zacząłem się bawić w Pentax RAW Challenge :-P Dlatego skusiłem się na C1, ale nie mogę się nim pobawić przez ten głupi błąd...
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Spokojnie :-) nie długo powinni naprawić ten błąd.

Napisałem o tym na forum phaseone bo też go zauważyłem i po kilku postach zrozumieli o co chodzi :-)

Ja wstrzymywałem się z rejestracją do wypuszczenia wersji 4.0 a tu taka wpadka w końcu poważnej firmy.

Niestety ale jak na razie moje monity o wsparcie aparatów Samsunga nie przynoszą efektów.

Eksport do DNG przenosi detale w światłach ale po co go używać jak i tak poprawny eksport do jpg jest możliwy tylko po otwarciu stworzonego dng w UFRAW....

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach