oscar  Dołączył: 02 Paź 2007
[oscar] Miasto i poza nim
Jako slowo wstepu chcialem powiedziec ze dopiero co zaczalem maja przygode z fotografia w pelnym tego slowa znaczeniu (wczesniej raczej glupie fotki z imprez czy standardowe kompaktowe zdjatka pamiatkowe). Zaczytujac sie w forum i czytajac komentarze zbieralem cenne rady na temat fotografii. Troche sie boje, ale stwierdzilem ze co mi szkodzi - wrzuce swoje pierwsze fotki to moze sie naucze czegos nowego. Tak wiec prosze o rady i pomoc w doskonaleniu warsztatu.

1. kit 18mm HDR f/8 ISO 100


2. Helios 58mm 1/60s f/6,7 ISO 200


3. kit 55mm 1/180s f/9,5 ISO 200


4. kit 55mm 1/90s f/5,6 ISO 200


5. kit 38mm 1/125s f/8 ISO 200

 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Pomoc w doskonaleniu warsztatu? Hmm, no to z mojej strony tyle...

@1:
Dobra decyzja co do HDRI. Na dodatek dobrze zrobione. Szkoda może, że taki a nie inny temat - ale przyznać muszę, że ktoś ma magiczne podwóreczko... Mnie irytują odblaski od soczewek.

@2:
Poprawana kompozycja, model ma przestrzeń, w którą może popatrzeć, fajnie domknięty cieniami. Poprawnie. Szedłbym w stronę większej oszczędności tła.

@3:
Moim zdaniem za mało to kontrastowe - albo za ciemne. Może warto rozjaśnić, albo w każdym razie popracować nad RAWem, o ile masz... W sumie sądząc po parametrach było sporo światła, a jakoś go nie widać.

@4:
OK. Za bardzo nie wiem, co napisać, oprócz tego, że dobór przysłony / głębi ostrości uważam za trafny.

@5:
Mój faworyt. Dobrze skomponowany, dobrze naświetlony, poprawnie zrobiony. Jakoś po dwóch ostatnich fotach myślę, że to droga dla Ciebie - oczywiście polecam zabawy z B&W przy pomocy suwaków kanałów RGB w jakimś programie graficznym, może zabawy z ziarnem... Przy połączeniu z Twoimi zdolnościach z 1 foto do tworzenia klimatu, może być to ciekawe...

 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
To ja inaczej niż Samp ;-)
1. Kupa bałaganu, jakieś druty i gałęzie niewiadomo skąd i po co wchodzące w kadr. I jeszcze wkurzający blik w środku.
2. Cień na dole przeszkadza. Przynajmniej mi. Nie dało się z innego lekko kąta pstryknąć, żeby tego zaciemnienia na dole nie było?
3. Takie mdłe i nieciekawe. Jakby tam w tyle tuzin radiowozów na sygnale gnał - to jakiś dramatyzm by był. Albo chociaż ten most się walił. A tak? Takie zdjęcie bez treści.
4. Chyba bardziej by do mnie przemawiały ostre druty i rozmyte lekko tło. Do tego tytuł: "Kondominium" ;-)
5. Zamiast się bawić w suwanie po kanałach RGB proponowałbym zainwestować w jakiegoś Ilforda czy Trixa. I w coś, w co można go załadować.

No, ale ja się nie znam i takie tam, więc tymi uwagami nie ma co się na serio przejmować :-B
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
matb napisał/a:
5. Zamiast się bawić w suwanie po kanałach RGB proponowałbym zainwestować w jakiegoś Ilforda czy Trixa. I w coś, w co można go załadować.


A w czym to niby lepsze...?

matb napisał/a:
3. Takie mdłe i nieciekawe.


A mi akurat najbardziej.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos napisał/a:
matb napisał/a:
3. Takie mdłe i nieciekawe.


A mi akurat najbardziej.
Mnie także :-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ad. 1. - HDR fajny, ale dlaczego zdjęcie jest takie ciemne?
 

mumonzan  Dołączył: 23 Kwi 2007
4 - te dołujące warszawskie osiedla!!!
Cale szczęście, że nie mieszkam w takim blokowisku!

Sorry, ale jestem w dołku, mam wrażenie, że od 4 tygodni nie widziałem słońca!!!

5 - całkiem fajne
 

Gemini7  Dołączył: 16 Gru 2007
Ad.1Mi się podoba że jest niedoświetlone bo to nadaje fotce dynamizmu.
Ad.4 Przydała by tu się lepsza głębia ostrości, którą można ustawić na manualu po przez zmiejszenie przysłony do jak najmniejszej i dostosowanie czasu do przysłony.
 
samber  Dołączył: 28 Cze 2007
1. Zgadzam się, że ładne. Ale co jest tematem? Inaczej mówiąc jaki tytuł można nadać temu zdjęciu?
2. podoba mi się pomysł. Dolny dzień dla mnie jest zbyt wysoko, a ten na ścianie może zbyt mocny. Zresztą Koledzy się lepiej znają to już pisali. Ale dla mnie kompozycyjnie i tematycznie najlepsze.
4. Ciekaw jestem jak by to wyglądało gdybyś zdecydował się ostrzyć na druty, blokowiska trochę rozmyć, a z samochodów całkowicie zrezygnować. Ja tak bym próbował.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
1. co chciales pokazac?
3. jw.
4. jw.
5. jw.

Jak dla mnie to bardziej pod testowanie sprzetu podchodzi, niz pod zdjecia, ktore maja jakakolwiek tresc.
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
oscar napisał/a:
dopiero co zaczalem maja przygode z fotografia w pelnym tego slowa znaczeniu

i o to chodzi, stąd dan ma rację, że fotki bardziej wynikają z eksperymentowania, sprawdzania siebie i sprzętu. Co do ocen zdjęć to podpisuję się pod kolegami.
Pochwalę zdjęcie 5 bo efekt wyszedł ciekawy. 2. jest fajne ;-) bo nie widziałem kogoś kto przy świetle słońca (takim w dodatku niskim) malował się przed lustrem, ciekawie uchwycony moment. Jeśli chodzi o HDR, to niebo jest przymglone. Ważne by następne były lepsze, fotografuj z tematem, tak jak wyżej wspomniano:
samber napisał/a:
Ale co jest tematem? Inaczej mówiąc jaki tytuł można nadać temu zdjęciu?

Powodzenia we wszystkim - w stopce masz jak na start ciekawe szkła, więc do roboty! :-)
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
1. gdyby na podwórku działo się cokolwiek, chociażby przysiadł ptak...
2. starsza malująca się pani to fajny temat, cieni i świateł się nie czepiam, bo pewnie taki szybki pstryk to był, ale treściowo - mimo potencjału - jest jak dla mnie trochę pusto, brakuje choćby lustra, w którym kobieta się przegląda.
3. :-/
4. :-/
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Dwójka fajna - podoba mi się też to że w kadrze jest cień tej pani. Może tylko za duzo cienia na dole, ale poza tym dobre. :-)

Reszta:
dan napisał/a:
1. co chciales pokazac?
3. jw.
4. jw.
5. jw.
:-/
 

Gemini7  Dołączył: 16 Gru 2007
Pani też fajnie wygląda, pomysłowe wykorzystanie światła przedniego.
 

oscar  Dołączył: 02 Paź 2007
Dzieki wszystkim za opinie, bardzo mi milo ze niektorym sie fotki podobaly i ciesza mnie tez krytyczne opinie. Chlone tez podpowiedzi w ktora strone podazac zeby robic lepsze fotki.

Dodam jeszcze moze kilka slow wyjasnien. Tak wiec dopiero co zaczalem moja przygode z fotografia i jestem jeszcze na etapie poznawania sprzetu i technik. W tym samy czasie staram sie uczyc robic poprawne zdjecia, wiec w efekcie niewiele zdjec mi wogole jeszcze wychodzi (moze z 1% jestem jako-tako zadowolony).
Zdjecia ktore tu zamiescilem robilem tak naprawde na szybko korzystajac z faktu ze slonce raczylo pojawic sie na naszym niebie, dlatego moze nie do konca mialem czas dokladnie zastanowic sie nad wszystkim w trakcie cykania.
Fotka nr 1 ma taki kadr bo robilem ja z progu drzwi gdzie moglem oprzec aparat o framuge, zeby nie poruszyc zdjec (stad nieunikniony blik i taka kompozycja). Poza tym to podworko u mojej babci, wiec bardziej sentymentalnie do tego podchodze (plus ladnie slonce zaswiecilo).
Fotka 2 to moja mama (znowu sentymentalosc) i znowu okazjonalne slonce. Wiec chcac wyprobowac inny obiektyw (i poswiczyc ostrzenie manualne) wyciagnalem sprzet i ciachnalem kilka fotek (tutaj glowna zasuga to swiatlo)
Fotki 3, 4 i 5 to moja polowanie na jedyna 2h slonca w tygodniu. Akurat odwozilem siostre wiec pomyslalem ze na moscie pocykam fotki. W 3 nie mialem pomyslu jak inaczej odciac rzczy spoza lusterka (a kompozycja wynika z usytuowania przystanku gdzie moglem sie zatrzymac :P ), a 4 i 5 to preset'y z Lightrooma.
Ogolnie obrobka to tylko Lightroom na podstawowym poziomie. Najpierw chce sie nauczyc cykac fotki, jak juz osiagne "nasycenie" w tej materii to bede szlifowal dalej obrobke.
Z jednej strony chcialbym robic ladne zdjecia ktorym moznaby dac tytul i cos nimi opisac, a z drugiej czasem chce zrobic fotke ktora po prostu uchwyci jakis moment ktory nie ma przeslania. Poza tym jak mowie - jeszcze daleka droga przede mna, wiec troche jeszcze potrwa zanim bede "produkowal" fotki warte zatytulowania ;)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
oscar napisał/a:
Tak wiec dopiero co zaczalem moja przygode z fotografia i jestem jeszcze na etapie poznawania sprzetu i technik.

Tylko nie zapominaj o pobudzaniu swojej wrazliwosci fotograficznej! Ogladaj albumy, chodz na wystawy (i nie tylko na te fotograficzne), inspiracji szukaj w dobrych filmach fabularnych i dokumentalnych. Rob duzo zdjec, pomysly na nie, realizuj natychmiast. Ogladaj jak najwiecej zdjec..
 

Gemini7  Dołączył: 16 Gru 2007
samber napisał/a:

4. Ciekaw jestem jak by to wyglądało gdybyś zdecydował się ostrzyć na druty, blokowiska trochę rozmyć, a z samochodów całkowicie zrezygnować. Ja tak bym próbował.

Można wyostrzyć to i to stosując dłuższy czas naświetlania i jak najmniejszą przysłone ale to trzeba by było zrobić w manualu.
 

oscar  Dołączył: 02 Paź 2007
Nie mialem weny ani czasu zeby cos kreatywnie pocykac, ale stwierdzilem ze wypadaloby od czasu do czasu sie pokazac. Prosze o baaaaaardzo kontruktywna krytyke i pomysly w ktora strone isc.

6. kit 55mm 1/60s f/8 ISO 400



7. Tamron 70mm 1/125s f/8 ISO 100



8. kit 55mm 1/250s f/5,6 ISO 100


9. kit HDR f/11 ISO 100


10. P 50mm 1/60s f/1,4 ISO 400
 
mysikrolik  Dołączył: 31 Sie 2007
Podoba mi się światło w 9-tce. 10-ka to świetne zdjęcie do albumu rodzinnego... a FA 50-ka jak zwykle niezawodna w takich sytuacjach :-)
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
Z tych wszystkich tylko 7 mi się podoba. Ale za to bardzo :-)
Na 6 widać ciekawy pomysł, ale jakoś nie "podchodzi" mi on. Dłoń się chyba odbija w obiektywie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach