kusol  Dołączył: 06 Lis 2007
[kusol] studio na miarę studenta :)
Cześć,

w związku z nabyciem kasetki chcę sprzedać swój stary aparat - Canon S1. Postanowiłem go więc obfocić, aby potencjalnym nabywcom z alledrogo łatwiej było go ocenić.

Zaimprowizowałem więc małe studio w składzie:
-kawał papieru kredowego
-dwie lampki biurkowe o ciepłej, ale różnej temperaturze światła(dodatkowo doświetlałem zimną lampą wbudowaną w kasetce :mrgreen: )
-statywu brak

Rezultaty poniżej:

Galeria we Flash

Luźne fotki w różnych rozmiarach

Wiem, że WB jest skopany - uczę się:) Głównym moim problemem jest natomiast głębia ostrości - trochę za mała jak na określenie stanu aparatu - czy da się to skorygować tylko zabawami przysłona, ogniskowa czy można coś jeszcze w tym kierunku zrobić? Co jeszcze należałoby zmienić, żeby te zdjęcia były lepsze?

Dysponuję tylko obiektywem kitowym, a zdjęcia robione były z odległości do 0,5 metra.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Słuchaj, moim zdaniem nie jest źle.
Papier kredowy i podręczne lampki zawsze są pomocne.

Nie wiem skąd te problemy z WB - przecież nic Cię nie kosztuje zrobić RAWy i popracować przy obróbce. A jeśli nie chcesz robić RAWów, to balans bieli możesz ustawić manualnie, właśnie na tym papierze, na którym stoi aparat. K100 chyba daje taką możliwość...

Głębia ostrości dla mnie jest w porządku. Możesz ciut ją zwiększyć przymykając przysłonę (wydłużą się czasy, zaimprowizuj statyw) . Bardziej nie podoba mi się natomiast to, że nie trafiasz z ostrością (kabel USB).

Trochę mocniej bym naświetlił - tak, żeby to na czym stoi obiekt było białe.

No to tyle student studentowi.
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
kusol nie chciało mi sie tego całego przeglądać więc zajrzałem jedynie tutaj:

http://home.elka.pw.edu.p.../images/medium/

Allegro nie ma jakos tak przypadkiem wymagań co do jakości zdjęć sprzedawanych przedmiotów.

A tak serio to zdjecia są świetne i w zupełnosci wystarczą żeby wystawic aparat na aukcji.

Na siłę można by się przyczepić tych dwóch
http://home.elka.pw.edu.p...29_IMGP2720.jpg
http://home.elka.pw.edu.p...29_IMGP2722.jpg
Tutaj mogłeś dać mniejszą przysłonę [czyli większą wartość przysłony] żeby mieć mniejszą GO np 11~16...

Tylko zaznacz w aukcji koniecznie że przesiadłeś się na Pentaxa.

[ Dodano: 2007-12-30, 15:45 ]
za Sampem - statyw = dłuższe czasy żeby bardziej domknąć przysłonę.
 
kusol  Dołączył: 06 Lis 2007
Samp napisał/a:
Nie wiem skąd te problemy z WB - przecież nic Cię nie kosztuje zrobić RAWy i popracować przy obróbce.

Robiłem RAW i potem WB ustawiałem na papier, ale jakoś zimne wtedy wszystko było. Wołałem w lightroom, tylko zapomniałem palety barw w aparacie na Adobe przestawić - może stąd problem. Może też być to spowodowane różną temperaturą oświetlenia. A może ostatecznie ja nie mam jeszcze odpowiednich umiejętności :-)
Samp napisał/a:
Bardziej nie podoba mi się natomiast to, że nie trafiasz z ostrością (kabel USB).

Na to nie zwróciłem uwagi - dzięki za wskazówkę, cenna :-B
Samp napisał/a:
Trochę mocniej bym naświetlił - tak, żeby to na czym stoi obiekt było białe.

Niestety nie dysponowałem dostatecznie mocnym oświetleniem :-( , ale mogłem się rzeczywiście bardziej postarać.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
kusol napisał/a:

Robiłem RAW i potem WB ustawiałem na papier, ale jakoś zimne wtedy wszystko było. Wołałem w lightroom, tylko zapomniałem palety barw w aparacie na Adobe przestawić - może stąd problem. Może też być to spowodowane różną temperaturą oświetlenia. A może ostatecznie ja nie mam jeszcze odpowiednich umiejętności :-)


Chyba faktycznie skłoniłbym się do tezy, że to kwestia umiejętności i wyczucia. To się ustawia na oko, tak jak jest "najładniej".
Dąż do bieli
Z paletami barw i przestrzeniami kolorów raczej nic nie kombinuj, to nie w tym rzecz.
kusol napisał/a:

Samp napisał/a:
Trochę mocniej bym naświetlił - tak, żeby to na czym stoi obiekt było białe.

Niestety nie dysponowałem dostatecznie mocnym oświetleniem :-( , ale mogłem się rzeczywiście bardziej postarać.


Nie "oświetlił", lecz "naświetlił". Oświetlenie co masz, pewnie jest dobre, cienie w porządku, miękkie. Natomiast zdjęcia moim zdaniem są niedoświetlone (zwłaszcza ten dowód zakupu, czy co tam było).
Możliwe rozwiązania / alternatywnie:
1. pomiar centralnie ważony (żeby zmierzyć światło z obiektu, ale matryca powinna to ogarniać i tak)
2. Wprowadź korektę ekspozycji + 1-2 EV
3. w obróbce suwak "exposure" czy co tam jest w Lightroom - w prawo.

Dam Ci jeszcze ściągawkę, jak mi ostatnio wyszło foto na Allegro (do dyspozycji miałem statyw, krzesło, papier kredowy + halogenik z LeroyMerlin za 30 PLN)


 
kusol  Dołączył: 06 Lis 2007
perl napisał/a:
Tylko zaznacz w aukcji koniecznie że przesiadłeś się na Pentaxa.

Hehe, i jestem z tego faktu bardzo zadowolony i może jeszcze, że odradzam kupno czegokolwiek poza pentaxem :-P Na pewno znajde wtedy nabywców...

Samp napisał/a:
Nie "oświetlił", lecz "naświetlił". Oświetlenie co masz, pewnie jest dobre, cienie w porządku, miękkie.

Problem w tym, że było dużo przepaleń, starałem się je likwidować, bo to mnie bardzo denerwuje od czasu, kiedy zacząłem przeglądać to forum ;-)

Samp napisał/a:
Natomiast zdjęcia moim zdaniem są niedoświetlone (zwłaszcza ta karta gwarancyjna, czy co tam było).

Ona jest takiego koloru :P Ale generalnie zgadzam się, że trochę ciemno, za to brak przepaleń :-)

Samp napisał/a:
Dam Ci jeszcze ściągawkę, jak mi ostatnio wyszło foto na Allegro (do dyspozycji miałem statyw, krzesło, papier kredowy + halogenik z LeroyMerlin za 30 PLN)

O kurcze, dla mnie - bomba :!:

 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
przepaleniofobia :lol:

OK, jak chcesz
 

flying  Dołączył: 13 Sie 2007
kusol, skoro juz tak improwizujesz,może zajrzyj do łazienki ,dla amatorów foto to miejsce bywa naprawdę pomocne.
Jesli masz wannę to juz do fajnych fot z uzyciem lampy wbudowanej blisko ,efekty -o ile wykonasz parę przemyślanych ruchów ,moga Cię naprawdę miło zaskoczyć,a z tym co pokazałeś wręcz powalić.
 

igorkrupa  Dołączył: 17 Maj 2007
i ja sie ostatnio bawilem
2 lampki biurowe, krzeselko z ikei i karton a2 ;p



 
kusol  Dołączył: 06 Lis 2007
Dzięki za wskazówki i przykładowe foty - od tego należało zacząć. Pobawiłem się trochę suwakami w lightroom i
Galeria Flash
Fotki

...wydaje mi się, że tak jest dużo lepiej :-)

Pomysł z wanną też jest niczego sobie - czasem kreatywnością wiele problemów da się przeskoczyć :mrgreen:

 

Danin  Dołączył: 10 Gru 2007
Czasami przepalając można ukryć wady sprzętu, np. drobne ryski. :roll: pomocne też jest cieniowanie odpowiednich miejsc, ale w niektórych sytuacjach bez namiotu bezcieniowego nie ma szans.
Jak ktoś chce więcej to polecam ten odcinek: http://tvbiznes.pl/_smart...ocus_odc_18.wmv

Biała część kalendarza ściennego + 3 lampki biurkowe z dyfuzorem w postaci papierowej serwetki. :)
 
kusol  Dołączył: 06 Lis 2007
1. Sesja

2.

3.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach