Hakro  Dołączył: 25 Gru 2007
[obiektyw] Vivitar S1 - kłopoty z mocowaniem
Witam.
Nabyłem ostatnio starego Vivitara S1 28-105mm f.2.8-3.8, skuszony dobrym stanem i niską ceną. Mocowanie - z tego co się orientuję to KA/R, więc Pentaxowskie - pasuje (mimo że do dziś nie do końca wiem, co oznacza "R"). Jednak przy próbie wkręcenia występuje problem - odstęp mocowania obiektywu do bagnetu w aparacie jest ograniczony o jakieś 1, może 1.5mm, co skutkuje brakiem możliwości przekręcenia i "cykniecia" się obiektywu w odpowiednie miejsce. Mocowania się poprostu nie łapią..
Nie cisnąłem na siłę tylko oderwałem się od pracy i spojrzałem co może być przyczyną, i oto (w.g. mnie) ona:





Te dwa, nie wiem jak to nazwać.. dzyndzle, według mnie przeszkadzają w poprawnym zamocowaniu obiektywu. Chwyciłem Vivitara i Kitowego DA w ręce i porównywałem budowę - w 18-55 na obwodzie obiektywu jest gładko, nie wystepują żadne tego typu elementy. To one wyraźnie haczą mi przy wkręcaniu.

Co robić? Spotkał się ktoś z takim problemem lub wie, jaka może być jego inna przyczyna?
Z góry dziękują za wszelką pomoc i przepraszam za ewentualne powielenie wątku - szukałem lecz bez efektów, no i pozdrawiam serdecznie w nowym roku ;-)
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Czy aby na pewno masz oznaczenie na obiektywie KA/R, czy też K/AR?
Może zrób fotę napisu + całą "dupkę" i pokaż.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Czy to przypadkiem nie stary Nikon ?
 

Hakro  Dołączył: 25 Gru 2007
dupka:





a co do oznaczenia.. jedyne jakie znalazłem, to te na spodzie obiektywu - N/AI-S - no nie dobijajcie mnie że to Nikon.. :-/
w sieci, chociażby na pierwszej lepszej aukcji podawane jest mocowanie PK-A/R.. czy ja mam jakiś felerny egzemplarz?!

Edit:
http://www.bigeye.url.tw/big5/vivi28_105.htm - nie jestem do końca pewien czy o to chodzi
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Hakro, Nikon. Ale Nikon powinien wchodzić w gniazdo bagnetu K. Tyko jak jest AI t bym raczej nie ryzykował z przykręcaniem ;-)
 

Hakro  Dołączył: 25 Gru 2007
A co owe AI oznacza?
Co do wchodzenia - owszem z tego co przymierzałem wszystko pasuje, ale te cholerne dwa wystające elementy wyraźnie przeszkadzają
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Hakro, dwa wystające popychacze inaczej rozmieszczone niż w Pentaxie mogą uszkodzić Ci aparat, najlepiej zwrot bo tego raczej nie dopasujesz do puszki.
 

Hakro  Dołączył: 25 Gru 2007
Mam nadzieję, że jakieś sugestie rozwiązania tego problemu inne niż zwrot się znajdą?
Najchętniej chwyciłoby się pilnik i.. :->
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Jedynie znajdź wypłacalnego i chętnego na takie szkło nikonowca jeżeli zwrot jest problemem.
Ewentualnie dokup puszkę pod to szkiełko. ;-)
 

Hakro  Dołączył: 25 Gru 2007
Znajomy ma Nikona i mógłby kupić to szkło jeśli już nic nie dałoby się zrobić.. ale cholera, trudno mi przeboleć że takie szkiełko mi nie pasuje. Coś musi się dać wykombinować, chociażby barbarzynśko spiłować te dwa felerne elementy.. ale martwię się czy dalszy problem nie będzie tkwił w samym mechaniźmie schowanym gdzieś w czeluściach mocowania - dlatego jeszcze potrzymam za Was kciuki i będę dobrych myśli :)
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Hakro, może dokup przejściówkę -o ile istnieją. Albo zmień mocowanie.
 

Hakro  Dołączył: 25 Gru 2007
Potrzebuję dosyć szybko pewnej i konkretnej odpowiedzi na pytanie: czy te mocowanie N/Ai-S napewno dopasuje się do D40? z góry dziękuję
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Hakro, forum Nikona w pokoju obok. :D Ale kto wie?
 

Hakro  Dołączył: 25 Gru 2007
Są dobre wieści - szkiełko bez problemu weszło do D40 :) a że "spadkobiercą" jest mój dobry przyjaciel, to wszystko zostanie w rodzinie i nie będę musiał miewać koszmarów nocnych że sprzedałem dobry słoik komuś, kto wykorzysta go jako kubek do kawy :mrgreen:
I tak ciężko mi przeboleć stratę tego szkła :-/
ale dla otuchy poluję na SMC-A 50 1.7, żeby mi raźniej było :-)
Pozdrawiam

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach