sebc  Dołączył: 31 Paź 2007
[K100D] k100d - problem z przysłoną
Witam
Kupiłem niedawno K100d i wydaje mi sie ze nie dziala przysłona.
Ten kawałek plastiku w obiektywie (KITowy SMC 18-55) odpowiedzialny za przysłonę działa płynnie i mozna regulowac przyslone, natomiast aparat tego nie robi.
Ten kawałek plastiku w body natomiast jest w gornym położeniu i można go płynnie przesuwac do dolu ale sam powaraca do gory (chyba na sprezynce).

Czy to działanie tych elementow jest poprawne ?

Z gory dziekuje
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zrób kilka zdjęć i będziesz miał odpowiedź.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
sebc, nie do końca rozumiem:
1 - czy wychodzą Ci prześwietlone zdjęcia? [przesłona nie domyka sie w czasie zdjęć?]
2 - czy naciskając podgląd głębi ostrości [czy o ten kawałek plastiku na aparacie chodziło Ci w podpunkcie drugim Twojej wypowiedzi??] nie widzisz w wizjerze ściemnienia obrazu?
Jeśli o to drugi Ci chodzi - przestaw aparat w tryb M, daj przesłonę na 22 i wtedy naciśniej podgląd głębi osttrośći - patrząc w wizjer powienienś wyraxnie zobaczyć ściemnienie obrazu.

Jeśli nie chodzi o powyżesz - sprecyzuj swoje pytanie.
 
sebc  Dołączył: 31 Paź 2007
Dziekuje za szybka odpowiedz.
Wyglada na to ze mam caly czas domknieta przeslone (ciemny ekran w wizjerze, problemy ze slapaniem focusa). Robilem w wiekszosci w trybie M i jest strasznie ciemny obraz a im dluzszy czas tym lepiej. Wydaje mi sie ze regulacja przeslony nie dziala. Czy u "was" jest słupek w body ( od sterowania przeslona) jest caly czas do gory ( przy wylaczonym aparacie) ?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
sebc, opisz to jeszcze raz innymi słowami....
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
sebc napisał/a:
Robilem w wiekszosci w trybie M i jest strasznie ciemny obraz

- jaki masz pomiar ekspozycji [centralnie ważony, matrycowy, punktowy?]
- czy prawidłowo dobierasz parametry ekspozycji - jesteś pewien, że to Ty świadomie [albo nieświadomie] nie niedośiwetlasz? Czy uzzywasz przycisku AE-L w czasie pomiaru ekspozycji? Czy w czasie robienia na M nie pokazuje Ci się w wizjerze przypadkiem coś takiego jak "-1,0", "-3,0" - nic Ci nie miga?
- jakie zdjęcia wychodzą na P?

I jeszcze - jakimi aparatami robiłes wcześniej zdjęcia?
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
sebc napisał/a:
... Czy u "was" jest słupek w body ( od sterowania przeslona) jest caly czas do gory ( przy wylaczonym aparacie) ?

"słupek" chyba powinien być w połowie wysokości prowadnicy czy jak ją tam nazwać
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
Wydaje mi się ze to nie ten dział ? bo techniczne w nasze sprawy dotyczą działania forum tak?? no ale skoro Żorż nie reaguje to już sam nie wiem :)

Wracając do tematu.

Cytat
Ten kawałek plastiku w obiektywie (KITowy SMC 18-55) odpowiedzialny za przysłonę działa płynnie i mozna regulowac przeslone, natomiast aparat tego nie robi.


Tylko że na obiektywie kitowym nie ma pierścienia przysłon, wiec pewnie regulujesz co innego... Chodzi Ci o ten szeroki pierścień bliżej korpusu czy ten cienki na końcu obiektywu??
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Cytat
wiec pewnie regulujesz co innego...

Popychacz [czy jakkolwiek się toto nazywa] przesłony? Ten dinks od tylca?
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
mygosia masz rację.

Dobra czyli jesteśmy w korpusie.

Wiec chyba po prostu sebc musi wiedzieć, że przysłona jest przymykana tylko w momencie robienia zdjęcia/ sprawdzania głębi ostrości w innych przypadkach działa na pełnej dziurze.

U mnie przy wyłączonym aparacie popychacz w korpusie jest tak w połowie, ani na samym dole ani na samej górze.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Hej, forumowicze, czytajcie uważnie:
Cytat
Wyglada na to ze mam caly czas domknieta przeslone (ciemny ekran w wizjerze, problemy ze slapaniem focusa). Robilem w wiekszosci w trybie M i jest strasznie ciemny obraz a im dluzszy czas tym lepiej.

Na 100% uwalona przysłona, niestety... Bo jeśli ciemny widok w wizjerze przy ustawianiu ostrości to nie widzę innej opcji.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Wydaje mi się, że sebc robi w trybie M, na otwartej przesłonie i dziwi się, że mu wychodzą ciemne zdjęcia, a przesłona w czasie sprawdzania GO sie nie domyka.
Jeśli daje dłuższe czasy - zdjęcia sa coraz jasniejsze.

Ale czy to to :roll: Kto to może wiedzieć... Się okaże jak autor postu się odezwie :-)
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
bEEf, mygosia, oboje macie racje, bo nic nie wiemy o warunkach w jakich sebc robił foty, jesli robił je po ciemku to nic w tym dziwnego, jesli w zwykły dzień to może coś mu się uwaliło.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
bEEf, być może...

[ Dodano: 2008-01-06, 16:05 ]
sebc, prosimy o więcej danych, bo nie możemy zdiagnozować pacjenta ;-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
negocjatorek napisał/a:
Wydaje mi się ze to nie ten dział ?
Słuszna uwaga, nie zauważyłem :roll: ale się poprawię :evilsmile:
No...teraz już dobrze :mrgreen:

 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
zorzyk, nie ma o czym mówić. Wcale nie mamy Wam (kolorowym) tego za złe, że czasami czegoś tam nie zauważycie. To normalna, ludzka rzecz. :-B
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
negocjatorek, wzajemniaka ode mnie :mrgreen: : :-B
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
sebc, podsumowując
- sprawdź czy masz na korpusie włączony AF
- sprawdź czy masz zapięty obiektyw kitowy
- włącz jakiś program automatyczny np. P lub Av
- zrób kilka zdjęć
- sprawdź jak są naświetlone
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
sebc, jak pisał negocjatorek ten "dynks" w wyłączonym aparacie K100D powinien znajdować się w połowie "szparki". Delikatny nacisk nie powinien go przesuwać. W obiektywie powinno być jak piszesz. Prawdopodobnie masz problem z puszką. :cry:
 
sebc  Dołączył: 31 Paź 2007
Ok, juz wszystko działa jak nalezy.
Byłem u znajomego ktory tez ma k100d i okazalo sie ze faktycznie musi byc w polowie "ten dynks". Wiec szukałem różnic i okazalo sie ze u dołu tego elementu poruszajacego przysloną zachaczony jest drucik ktory przesywa go do dołu.
Igłą krawiecką wstawiłem go na swoje miejsce i teraz przysłona działa jak należy.
Dziekuje ze szybkie odpowiedzi wszystkim pentax'owcom.
Zamykam temat.


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach