Effendi  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tamron 90/2.8 - makro - perścienie / soczewki Raynox
Chciałbym zwiększyć skalę odwzorowania swojego Tamrona macro. Zastanawiałem się nad opcjami:
- pierścienie pośrednie (drogo)
- Raynox DCR-250 (taniej)
- SMC-m 50/1.4 mocowany odwrotnie (posiadam)

Ponieważ dysponuję 50 więc popróbuję najpierw z nią. Mam jednak pewne wątpliwości. Czy Raynox nie nadaje się lepiej do tego celu? W końcu to mniej soczewek i może da lepszą jakość optyczną. Ale z drugiej strony ma dość małą średnicę i obawiam się, że może winietować na Tamronie. Jaką ten wynalazek ma ogniskową?
Doradźcie :->
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
Zdecydowanie polecam pierscienie. Drogo?? Moze z przeniesieniem przyslony i AF drogo, ale zwykle stare przeciez mozna za pare groszy kupic, a efektya swietne, polecam.
 

superkomornik  Dołączył: 02 Sty 2007
50 odwrotnie da Ci zdecydowanie za małe GO. Lepiej kupić Raynoxa, a najlepiej, jak napisał Zy, założyć pierścienie pośrednie :)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Przepraszam, że sie tak podpinam, żeby nie zakładać nowego tematu ale mam pytanie, co moge zrobić z pentaxem-A 50mm 1.7, żeby wycisnąć z niego fajne makro? zamontować odwrotnie na kicie, czy jakiś pierścień pośredni?
I czy da mi to większe powiększenie niż 1:2 z tamrona 70-300 LD DI macro?
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
Eldred napisał/a:
zamontować odwrotnie na kicie, I czy da mi to większe powiększenie niż 1:2 z tamrona 70-300 LD DI macro?


nie jestem pewien, mysle ze raczej tak. przyloz i zobaczysz.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Wprawdzie pierścienie odwrotnego mocowania na ulicy nie leżą ale są tanie więc dzięki zy , spróbuję :-B
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
Eldred, zawsze mozna uzyc tasmy samoprzylepnej :-) mi to wystarczylo zeby sie przekonac jak to jest
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Z Pentaxami 100f2.8 macro (zarówno starszym FA jak i nowszym DFA) Raynox DCR-250 współpracuje bardzo łądnie - więc sądzę, że i z Tamronem 90f2.8 macro się sprawdzi.
 

Effendi  Dołączył: 20 Kwi 2006
Może lamerskie pytanie, ale człowiek uczy się całe życie... Czy głebia ostrości zależy tylko od skali odwzorowania (no i przysłony) czy może jeszcze od sposobu jej powiększenia. Na chłopski rozum to mi się wydaje, że to pierwsze, niezależnie czy pierścieniami czy raynoxem sobie pomogę :-> .
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
To pierwsze. I jeszcze od wielkości krążka rozproszenia - a ta z kolei zależy od wielkości odbitki którą będziesz wykonywał.
 

Effendi  Dołączył: 20 Kwi 2006
Dziękuję za porady. Zdecydowałem się na pierścienie. Dają lepszą kontrolę nad skalą odwzorowania przez to, że można je zakładać w różnych konfiguracjach. Pobawiłem się dzisiaj trochę tubką od papieru toaletowego i z Tamronem dawała piękne przybliżenia :-) . Pięćdziesiątka będzie do ekstremalnych zbliżeń. Teraz tylko czekać na wiosnę :->
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
Effendi napisał/a:
Pobawiłem się dzisiaj trochę tubką od papieru toaletowego


ladne :-) na to bym nie wpadl

moze zrobimy z tego maly poradnik 'super tanie macro'- zestaw zrob to sam za pomoca papieru toaletowego, tasmy klejacej,etc ;-)
 

Effendi  Dołączył: 20 Kwi 2006
To nic skomplikowanego, po prostu wziąłem na wpół zużytą rolkę papieru (lepszy chwyt ;-) ), przłożyłem do bagnetu DSa, z drugiej strony przytknąłem Tamrona i tak się bawiłem. Wszystko dopalałem Metzem na TTLu (z P-TTLem już się tak nie da :mrgreen: ). Rolka zbyt słaba żeby można było bawić się w montowanie tego w jakąś samodzielną całość. Nie umiałem zaufać producentowi papieru w dziedzinie wytrzymałości - zapewne oszczędza na surowcu i tektura nie spełnia norm wytrzymałościowych. Do tego rolka ma za małą srednicę i nie można było osadzić bagnetu obiektywu na wcisk. Przydałby się jakiś papier z rurką o większej średnicy, ale umożliwiającej ciasne pasowanie. O problemie mocowania rolka-bagnetDSa nie wspomnę...
Możliwe, że to wszystko wina budżetowej marki papieru... Używałem ARO 39m. Może jakieś droższe modele zapewniają lepszy komfort, bo ten jest do d**y. ;-)
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Effendipokaż zdjęcia z tego combo :!: Spróbój z jakimś innym papierem :?:

Juuż widzę te nowe wątki na forum: Jaka rolka TP do macro? Velvet czyRegina? pomóżcie początkującemu amatorowi co lepsze do macro :evilsmile:


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

[ Dodano: 2008-01-25, 23:32 ]
Effendi napisał/a:
Nie umiałem zaufać producentowi papieru w dziedzinie wytrzymałości - zapewne oszczędza na surowcu i tektura nie spełnia norm wytrzymałościowych.
LOL

[ Dodano: 2008-01-25, 23:32 ]
:-B Effendi,
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Effendi napisał/a:
Możliwe, że to wszystko wina budżetowej marki papieru... Używałem ARO 39m. Może jakieś droższe modele zapewniają lepszy komfort, bo ten jest do d**y.


Ja polecam Velvet Limited o zapachu runa leśnego, a jak masz dobre światło to może być i szara połówka. ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Eldred napisał/a:
Ja polecam Velvet Limited o zapachu runa leśnego

Dla specjalnych klimatów przyciętą rurę kanalizacyjną
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
plwk napisał/a:
Dla specjalnych klimatów przyciętą rurę kanalizacyjną


to zawsze mozna rozgrzac i osadzic obiektyw 'na cieplo' ;-)
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
To już Witkacy opisywał, jak mu pan ślusarz obiektyw do aparatu przyczepił przy pomocy kawałka rury wodociągowej.
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
wiktor33, Aleś tego nazbierał, no no. W młodości zawsze myślałem jak wygram milion to oprócz Syrenki kupię sobie Linhof Master Technika 4x5" i wtedy już mi nikt nie podskoczy...ale kupiłem Penti II...to 40 razy mniejsza klatka... tak jak milion razy większe marzenia.
 

Effendi  Dołączył: 20 Kwi 2006
Żaba napisał/a:
Effendi pokaż zdjęcia z tego combo

Nic wyjątkowego. Kontrast leży, bo światło przecieka po obu stronach rolki i nie jest ona w środku zaczerniona. Do tego dochodzą jeszcze błędy pokrycia się osi obiektywu i matrycy we wszystkich możliwych stopniach swobody. Cóż, sporo można ulepszyć może się ktoś odważy kontynuować to co zacząłem ;-) .

Dwa pierwsze Tamron@f8 + ARO 39m:

100PLN



Tamron@f8 + 50 odwrotnie


Tamron@f8 + ARO 39m + 50 odwrotnie
ostrość leżała parę milimetrów przed soczewką i nie udało mi się nic sensownego strzelić :-)

Sample beznadziejne, ale zauważyłem, że na matówce coraz więcej farfocli z rolki więc nic więcej robił nie będę. Kupuję pierścionki :->

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach