MariuszR  Dołączył: 14 Sie 2006
  Sprawdzone szkła analogowe do cyfrowego body -
Ostatnio pomyślałem sobie "a Pentaxa jeszcze nie miałem... czemu nie?"...
No to postanowiłem kupić. Wgryzam się w temat mnogości optykli i czytam o zalecie
systemu pentaxa - o kompatybilności jego szkieł i "nie starzeniu" się mocowań ...
ALE ALE wszystko OKI i sie zgadza
ale jest jedno ALE, o którym nie mogę sie doczytać w archiwum grupy.
Istnieje zjawisko, że niektóre swietne szkłą analogowe nie byly
takie cudowne po podpięciu do cyfrowego korpusu (telecentrycznośc -
chodziło zdaje się o stopień wypukłości tylnej soczewki i kąt
padania światła na pixelki - proszę śmiało wyśmiać jeśli coś
pokręciłem).
Pentax ma masę niezłych szkieł analogowych i w klasie
średniej są naprawdę wyróżniającymi się szkiełkami i cenowo i jakościowo wystarczy
polookać na testy na photodo czy opinie photozone ... Czy te szkła
zarówno manualne jak i AF analogowe (np niekoniecznie same pentaxy ale
też Takumary, Vivitary seria 1, czy nawet te lepsze sigmy ze
swiatełkiem 2.8) sprawdzają się z cyfrówkami? Czy nie traca na
jakości optycznej?

Prosze o konkretne przykłady stosowania danego
analogowego szkła (nie dedykowanegi do cyfry) z cyfrowym korpusem
pentaxa ...

Może uzbiera się tu jakaś zbiorcza lista sparwdzonych szkieł analogowych do pentaxików, których używacie w swoich cyfrowych body, a które okazały się dużo lepsze od kita ...


Mariusz
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Re: Sprawdzone szkła analogowe do cyfrowego body -
MariuszR napisał/a:
Może uzbiera się tu jakaś zbiorcza lista sparwdzonych szkieł analogowych do pentaxików, których używacie w swoich cyfrowych body, a które okazały się dużo lepsze od kita ...


FA 100/2.8 Macro :-)

Ciężko będzie tak usystematyzować i zaszufladkować obiektywy. Jeden wywoła RAWa tak, drugi śmak, trzeci zrobi w jpgu, czwarty wyostrzy, a piąty nie, szósty będzie fotografował z bliska, siódmy z daleka a ósmy z Kołobrzega - nie bardzo sobie wyobrażam takie sporządzanie listy. A co do meritumu, możesz z dość dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że jakiekolwiek pełnoklatkowe szkła od 30mm w dół mogą mieć problemy na matrycy. Telecentryczność dość ściśle jest związana z kątem padania promieni światła na matrycę, a więc i z kątem widzenia obiektywu. Dopiero w najnowszych konstrukcjach, przygotowanych specjalnie do cyfrówek, mądrzy inżynierowie zapobiegają szkodliwemu zjawisku braku telecentryczności.

A powyżej 30mm? Z grubsza, będzie nie gorzej niż na analogu - jeśli coś było paściaste na kliszy, to i cyfra go nie polubi, a jak rządziło tu - to pewnie i porządzi tam.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Za Jarkiem.
Nie zauważyłem spadku jakości swoich szkieł po podpięciu do DLa.
Konkretnie więc każde szkło działa. Tylko w tych bez AF trzeba ręcznie ostrzyć...
 
klimecki  Dołączył: 21 Kwi 2006
ba, powiem wiecej [zgadzajac sie z przedmowcami] o ile na filmie, gdy pewien 'kartoflany' [czyli tani, niefirmowy i ogolnie mowiac ostry aczkolwiek wyklety z racji swoich nedznych powlok] tele 135/2.8 zrobil mi z superii cos blade i smutne, to na cyfrze pod dowolnym softem jestem w stanie usunac to co mnie w nim wkurzalo w analogu i jest to na tyle sprawne, ze nie zamierzam zastapic go 'rasowym' szklem
to jedna sprawa, druga to ze imho bardziej rozczarowuja mnie fajne w analogu szkla z racji...cyfrowego cropa 1,5, co z tego ze 28/2.8 nadal jest ostre, kontrastowe i daje obraz pelny szczegolow, skoro jest ogniskowo nijakie [42mm? co to ma byc?, nigdy mnie nie ciagnelo do 'nalesnikow'40mm]
pozdrawiam
kp
 
skos  Dołączył: 15 Sie 2006
Michu napisał/a:
Za Jarkiem.
Nie zauważyłem spadku jakości swoich szkieł po podpięciu do DLa.
Konkretnie więc każde szkło działa. Tylko w tych bez AF trzeba ręcznie ostrzyć...


A konkretnie taki nap Ricoch 2/50 http://www.allegro.pl/ite...icoh_50_mm.html
to jak by działał z Samsungiem GX-1L:
1. Nie działałby wcale... ???
2. Działalby ale ostrość maualna
jeżeli 2. to czy:
- ostrzenie przy otwartej przysłonie
- jest potwierdzenie ustawienia jakimsiś dźwiękiem
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Konkretnie, to taki Ricoh działałby z Samsungiem. Ponieważ pomimo doskonałej jakości zdjęć nie udało mi się dostrzec styków na bagnecie a ponadto sam obiekt niniejszych rozważań znajduje się w dziale "manualne" więc wskazane są przypuszczenie, iż automatyka ostrzenia w tym modelu mogła by zawieść. By nie rzec, iż pomimo wszelkich wysiłków tyczących tych dwóch przedmiotów, AF byłby całkiem zdechły. Za to manulane ustawianie istrości działałoby jak najbardziej. Oczywiście odbywałoby się to na otwartej przysłonie i po trafieniu w punkt usłyszeć możnaby piknięcie potwierdzające wraz z zajarzeniem się odpowiednie diody w wizjerze.
Ekspozycje ustawiasz w trybie "M" przyciskiem AE-L, ale o tym już było.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
skos napisał/a:
A konkretnie taki nap Ricoch 2/50 http://www.allegro.pl/ite...icoh_50_mm.html
to jak by działał z Samsungiem GX-1L:
2. Działalby ale ostrość maualna
jeżeli 2. to czy:
- ostrzenie przy otwartej przysłonie


Tak. W trybie M(anual) - przed zrobieniem zdjęcia wciskasz AE-L, aparat na chwilkę przymyka przysłonę, mierzy światło i dobiera czas.

skos napisał/a:

- jest potwierdzenie ustawienia jakimsiś dźwiękiem


Potwierdzenie ustawienia czego? Meczu w Orange Ekstraklasie? ;-) Ostrości? Jeśli chodzi o ostrość, to aparat może pipczeć i może nie pipczeć, taki jest konfigurowalny.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
klimecki napisał/a:
co z tego ze 28/2.8 nadal jest ostre, kontrastowe i daje obraz pelny szczegolow, skoro jest ogniskowo nijakie [42mm? co to ma byc?, nigdy mnie nie ciagnelo do 'nalesnikow'40mm]
pozdrawiam


Ha... bardzo zacna ogniskowa - toz to taki "limitedzik" Ci sie robi :-P No ale oczywiscie kto co lubi... Z 24ki mozesz miec fajna 36tke do streetphoto a z 135/2,5 200/2,5 - w polaczeniu ze stabilizacja moze to byc bardzo ciekawy zestaw na np koncerciki...

Ponizej 30mm... Ktos robil porownanie - np K28/3,5 niezle tam namieszalo... ;-)

Pzdr
Spinner
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
w moim A 50/1,7 niestety nie ostrzy w zakresie przysłon od ok 4 do 1,7 na nieskończoność i nawet już od kilku metrów.
Nie testowałem go jeszcze na analogu. Myślicie że to kwestia cyfry czy po prostu obiektyw jest felerny? Czy ja po prostu coś źle robię?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie ostrzy to znaczy nie mozesz ustawić na ostro w wizjerze? Jeśli tak to obiektyw.
A jeśli widzisz ostro w wizjerze a jest nieostro na zdjeciu - BF albo FF czyli regulacja korpusu.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Na pewno nieostro na zdjęciu, w wizjerze muszę sprawdzić bo przy ostrzeniu na nieskończoność to raczej nie rzuca się w oczy.
A co to za diabeł ta regulacja korpusu? Jak to się robi?
Na kicie nie ma problemu, ale nie wiadomo, bo on jest ciemny, choć jeszcze manualnie sprawdzę
na A 70-210/4 raczej łapie ostrość na nieskończoności (choć tam jest dziwnie z nieskończonością bo jak się da na maxa to jakby przechodził próg ostrości na najdalsze widzialne obiekty, które stają się nieostre, pewnie ze starości ) ale tam jest światło 4 więc podobnie
widzę że mamy 3 takie same obiektywy :)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
:-D BF - to jest back focus - ustawione na ostro w wizjerze, na zdjęciu daje ostro za obiektem. Przeciwnie FF - front focus - ostrosc na zdjeciu pojawia sie przed obiektem, na który była ustawiana ostrość. Co prawda widziałem gdzieś w sieci stronę z opisem regulacji BF/FF na Nikonie D70 (jak odnajdę to podam linka) ale raczej myślę, że to zajęcie dla Pana Rendaszki ;-)

Jak nieskończonośc daje się ustawić, a potem następuje jeszcze obrót obiektywu, to - chociaż to nie jest prawidłowe - jednak do zaakceptowania. Gorzej, jakbyś nie mógł ustawić nieskończoności, bo brakło gwintu....

A które te obiektywy? 8-)
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Kit, A 50 1.7 no i tessar
nie miałem czasu nawet zerknąć na aparat, pewnie dopiero w łikend cos powalczę
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Spinner napisał/a:
Ponizej 30mm... Ktos robil porownanie - np K28/3,5 niezle tam namieszalo...

Jest gdzieś to porównanie? Szukam czegoś jasnego i krótkiego (najlepiej z A)
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Canin napisał/a:
Szukam czegoś jasnego i krótkiego (najlepiej z A)


A niedawno kilka razy oglaszalem SMC-A28/2,8... no ale juz po frytkach... A co do porownania - czy to nie Jarek swego czasu, juz na tym forum,pokazywal...??

Pzdr
Spinner
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Canin napisał/a:
Szukam czegoś jasnego i krótkiego (najlepiej z A)


Jasny i krótki i z "A", to będzie członek JapończykA. Co wygrałem? ;-)

Spinner napisał/a:

A niedawno kilka razy oglaszalem SMC-A28/2,8... no ale juz po frytkach... A co do porownania - czy to nie Jarek swego czasu, juz na tym forum,pokazywal...??


A ja na pewno nikomu pokazywałem jasnego krótkiego :-)

Z tym testem K28/3.5 to mi się alkos kojarzy, takie kwadraciki małe obok siebie, ale nie chce mi się szukać...
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
Spinner napisał/a:
Canin napisał/a:
Szukam czegoś jasnego i krótkiego (najlepiej z A)


A niedawno kilka razy oglaszalem SMC-A28/2,8... no ale juz po frytkach... A co do porownania - czy to nie Jarek swego czasu, juz na tym forum,pokazywal...??

Pzdr
Spinner


Niee, to chyba byłem ja. Wniosek był jednoznaczny - K28/3.5. Hmm.... Jeśli chodzi o coś jasnego i z A, to może pozbyłbym się Kirona 28/2.0. Przegrał oczywiście z wymienionym Pentaxem, ale swoje zalety też ma.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
mklnet napisał/a:
Niee, to chyba byłem ja. Wniosek był jednoznaczny - K28/3.5. Hmm.... Jeśli chodzi o coś jasnego i z A, to może pozbyłbym się Kirona 28/2.0. Przegrał oczywiście z wymienionym Pentaxem, ale swoje zalety też ma.


Aaaa... no wlasnie - czasami nie bylo dwoch K28/3,5 - jeden z rysa :?: :-P

Pzdr
Spinner
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
Spinner napisał/a:

Aaaa... no wlasnie - czasami nie bylo dwoch K28/3,5 - jeden z rysa :?: :-P

Pzdr
Spinner


Były. Ale to nie była "rysa", lecz pajenczynka i to sięgająca czasami chyba nawet szkła, a nie tylko powłok. I wpływ rys był już widoczny w postaci leciutkiego zmiękczenia. Co nie zmienia faktu, że i tak było lepiej niż np F28/2,8.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach