MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
kojut napisał/a:
czerwony do pejzażu (przyciemnianie niebo, uwypukla chmury


Ale pomarańczowy też przyciemni niebo, bo odcina promieniowanie "niebieskie", tylko mniej ,niż czerwony. Żółty też, tylko sporo mniej, niż dwa poprzednie.
Czerwony daje na chmurach "efekt burzowy", żółty - uwypukla chmury, ale nie tak dramatycznie jak pomarańczowy/czerwony.( Albo inaczej: jeśli bez filtra na negatywie wyjdzie "papierowe" niebo, to żółty filtr 2x pozwoli dostrzec na tym niebie zarys chmur.) Wszystkie te efekty zależą od gęstości filtra : np. żółty 1,4x tylko uwypukla delikatne cienie na śniegu i rozjaśnia nieco skórę.
Ech, przydałby się cały wykład o świetle. ;-)

 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
MarWoj napisał/a:

...
Ech, przydałby się cały wykład o świetle. ;-)


Zachęcam. Chętnie poczytam :)
 

irek83  Dołączył: 11 Paź 2014
O tak, ja również zachęcam :-)
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
TM_Mich, przeca o tym jest naprawdę sporo książek, że przywołam tylko "O fotografowaniu" i "Książkę o fotografowaniu" pana Mroczka. Każde "ABC fotografii" podaje te elementarne informacje. W "internacie" może też, ale ja wolę konkretną pozycję książkową, miast wybałuszania oczu na monitor. :evilsmile:
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
espresso, to akurat nie germario pisał: http://pentax.org.pl/view...1042509#1042509
 
germario  Dołączył: 08 Cze 2011
Teraz jeżdżę z zestawem 2x super A, w jednym kolor, a w drugim B&W i do tego SMC 28/F2,8; 35/F 2,8; 50/F1,7; 100/ F 2,8 i 200/ f 4 statyw, pierścienie, filtry i mam olbrzymią radochę z analoga z którym można zwiedzać Europę :)
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
MarWoj, ale o milej by było poczytać o tym w jednym miejscu, a dodatkowo na forum poświęconym fotografii :)
Pozdrawiam!
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Nie polecam filtrów to steeta. Szkoda światła. Chyba że szary gdy ns niebie lampa a my mamy film @1600 ;-)
 
dvd_100  Dołączył: 04 Lis 2015
Dobry wieczór chciałem się zapytać szanowne grono forumowiczów jaki byście polecili aparat. Zależy mi na klasycznym aparacie z jak najmniejsza ilością elektroniki. Myślałem o K1000, ale ceny na Ebayu trochę odstraszają. Jaki polecalibyście aparat nie drogi.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
A jaki budżet?
 
dvd_100  Dołączył: 04 Lis 2015
tak 100-200 zł.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Pentax KM
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
mx :-)
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
W tych widełkach cenowych to KM, KX, lub MX.
 

tengo  Dołączył: 16 Lis 2014
Cześć! Ja też przymierzam się do kupna swojego pierwszego (co prawda nie pierwszego, bo mam Zenita, ale jest popsuty, a śruby tak się zapiekły, że nie da się go niestety rozkręcić) analoga. Chciałbym spróbować swoich sił właśnie w tego typu fotografii.
Na czym mi zależy:
- wbudowany światłomierz
- możliwość podglądu GO

Ogólnie chciałbym go stosować do street'a, ale nie powiem, że portrety też bym chciał nim trzaskać.
Budżet maksymalnie 100€ (chociaż to jest górna granica, której nie chciałbym osiągnąć, a tym bardziej przekroczyć). Czytałem o ME/ME Super, ale z tego co wyczytałem to nie mają podglądu GO, na którym mi trochę jednak zależy. Polecicie coś? :)
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Podgląd głębi ostrości do streeta??

[ Dodano: 2016-03-06, 20:41 ]
Ach, portrety też, sorry.
 

MixerB  Dołączył: 16 Sty 2010
Pewnie bardziej do portetu. Podgląd GO jest zawsze moźliwy (przy użyciu magicznego przycisku zwalniania blokady obiektywu).
M.
 

tengo  Dołączył: 16 Lis 2014
Niby tak, ale bardziej chodziło mi o taki podgląd jak np. jest w Zenicie (popychacz przysłony popycha bolec przysłony, ale lustro się nie podnosi) :p
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Wszystkie P30 (N,T), P50, seria A. Pzdr.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Najlepiej LX,
Taniej MX,
jeszcze taniej korpusy serii P, P30, P30N

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach