Mort  Dołączył: 30 Lip 2007
[ K10D] K10D i nierówny crop
Witam

Od pewnego czasu podejrzewałem swoją Kadyszkę, o to, że na zdjęciach niesymetrycznie rozkłada obraz względem tego co widać w wizjerze. Tzn., wydawało mi się, że po lewej, na gotowym zdjęciu mam więcej niż po prawej.

I faktycznie tak jest. Teraz mam na to dowody. Zrobiłem zdjęcie papieru milimetrowego kadrując tak żeby zaznaczone na czerwono linnie stykały mi się z ramką w wizjerze.



Po lewej stronie mam o 5mm papieru więcej niż po prawej! Pytanie czy to jest normalne, czy raczej crop powinien się rozkładać symetrycznie?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Powinno być symetrycznie
 

sunshine  Dołączył: 25 Paź 2007
O kurcze :-? Ale numer :shock:
 
CanisLupus  Dołączył: 10 Sty 2007
U mnie jest to samo :mrgreen: tylko z liniami poziomymi.
Na początku miałem problemy z krajobrazem ale teraz zawszę daję małą poprawkęi jest olrajt :-P

Nic tylko matówka kiepsko ustawiona w fabryce.

Ehhh
 

sunshine  Dołączył: 25 Paź 2007
Tak swoją drogą (Mały OT):
CanisLupus - to pies-wilk czy po prostu wilczur :?: Tak się od dłuższego czasu zastanawiam :-P
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
sunshine napisał/a:
po prostu wilczur
Profesor Wilczur 8-)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
sunshine napisał/a:
CanisLupus

Canis lupus - czyli wilk.
Canis familiaris - czyli pies
:-)
Cavia porcellus - świnka morska :-D
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
sunshine napisał/a:
O kurcze :-? Ale numer :shock:

zrob sobie testy na faktyczne polozenie punktow aefa to sie dopiero zalamiesz - witaj w XXI wieku. Odkad wiekszosc produkcji przeniosla sie do Chin i innych Philipines lepiej raczej nie bedzie.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
l_uka, a jak zrobić test AF?
 
wolek  Dołączył: 23 Sty 2007
Witam.
Punkty auto focusa nie dość że są w troszkę innym miejscu to jeszcze mają inny rozmiar.
Ja to zauważyłem już w pierwszym dniu zabawy moją fungiel nówką supersetką.
Aparat łapał ostrość w jednym punkcie, obracałem (w sumie o niewielki kąt) go na inny obiekt i próbowałem złapać ostrość. Wielokrotnie aparat nawet nie ruszył obiektywem,
od razu potwierdzał ostrość.
Pozdrawiam,
Arek.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Będzie lepiej, jak przestaniecie robić testy :-P
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
pawelek-79 napisał/a:
Będzie lepiej, jak przestaniecie robić testy :-P

... i zaczniecie robić foty.
Wreszcie ktoś napisał coś sensownego... :-P
pawelek-79 - :-B :-B :-B
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
marucha napisał/a:
Wreszcie ktoś napisał coś sensownego...

Żebym to ja jeszcze się do swoich rad stosował :mrgreen:

Swoją drogą to wkurzające, że płaci się tyle kasy za sprzęt i są takie niedoróbki jak słynny FF/BF. W końcu technologia AF nie weszła wraz z DSLRami, tylko ma dużo dłuższą historię rozwoju.
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
pawelek-79 napisał/a:
W końcu technologia AF nie weszła wraz z DSLRami

i problem BF/FF jest tak stary jak ta technologia. A biorąc pod uwagę, że czasem droga obiektyw-matówka różni się od drogi obiektyw-klisza, to nawet starszy.
Jak tak sobie przypominam, to miałem chyba chyba nawet BF w Zenku.
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
Re: K10D i nierówny crop
Coś jest na rzeczy. W mojej kasetce winietowanie i nieostrości na lewym brzegu są dużo większe niż na prawym. Najpierw wydawało mi się, że matryca i obiektyw są "niecentrycznie" zamontowane, potem na optycznych poczytałem, że tak się dzieje przez plastikową konstrukcję obiektywu . Teraz znowu zaczynam podejrzewać źle osadzoną matrycę.

 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
ms napisał/a:
Teraz znowu zaczynam podejrzewać źle osadzoną matrycę.

Nie przesadzacie??? Przecież w specyfikacji jest napisane, że wizjer nie pokrywa całego pola widzenia matrycy. Gorzej, jakby w wizjerze było widoczne to, czego nie widać na zdjęciu (Wyjątkiem jest Sigma SD9/10, bo tam wizjer kryje 120% kadru :-) )
 
krzychu128  Dołączył: 05 Lut 2008
Re: K10D i nierówny crop
ms napisał/a:

Coś jest na rzeczy. W mojej kasetce winietowanie i nieostrości na lewym brzegu są dużo większe niż na prawym. Najpierw wydawało mi się, że matryca i obiektyw są "niecentrycznie" zamontowane, potem na optycznych poczytałem, że tak się dzieje przez plastikową konstrukcję obiektywu . Teraz znowu zaczynam podejrzewać źle osadzoną matrycę.

Sprawdzałeś to na różnych objektywach?
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
...poza tym, mam wrażenie, że matryca rozmiaru APS-C jest dużo wrażliwsza choćby na minimalne przesunięcie kadru czy przechylenie aparatu w czasie robienia zdjęć, co wynika właśnie z jej rozmiaru. Może się mylę, ale w pełnoklatkowych analogach lekki przechył aparatu w czasie robienia zdjęcia nie owocuje aż takim waleniem się horyzontu... Jednak robienie zdjęć papierom milimetrowym to już chyba drobna przesada ;-) Może ja mam analogowe zboczenie - wtedy nie robiło się żadnych testów, tylko zdjęcia, które oglądało się czasem dopiero parę tygodni po ich zrobieniu, więc zupełnie nie pamiętało się detali kadru.
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
Re: K10D i nierówny crop
krzychu128 napisał/a:

Sprawdzałeś to na różnych objektywach?


Racja, powinienem najpierw zrobić dokładne testy. Cierpliwości.

 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
ms, nic nie kasuj - uzupełnij tylko o fotki (takie jak na górze) z różnych obiektywów. Baza wiedzy się rozrośnie, a i temat zostanie do końca rozpracowany .

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach