xsilver  Dołączył: 17 Mar 2008
mozliwe - wtedy by to usprawiedliwialo krzywy zdjecia z k100d :mrgreen:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
xsilver napisał/a:
czlowiek polecial na ksiezyc , a nie moze sie uporac z AWB

Może bardzo łatwo - nie używać poza zakresem prawidłowego działania
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
niestety lustrzanki sa dla swiadomych uzytkownikow...
 
xsilver  Dołączył: 17 Mar 2008
Fafniak napisał/a:
niestety lustrzanki sa dla swiadomych uzytkownikow...


:lol: :lol: :lol:

glownym watkiem tego tematu jest krzywy crop - a zle AWB to temat poboczny i mniej istotny , ale nie wiem dlaczego sie tak go uczepiles ...

rozumiem - jestes mega swiadomy - i nawet jak aparat bedzie robil zdjecias pod katem 45st to swoja swiadomoscia je wyprostujesz ! ja nie mam ochoty piescic sie z kazdym zdjeciem w photoshopie , przycinac , kadrowac itp ...

nie ciagnijmy tego tematu , bo mamty tak odmienne zdania na ten temat ze nie da sie tego raczej pogodzic
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
xsilver, osobiście zgadzam się, że Pentax dał ciała z "krzywym cropem". Nie powinno mieć to miejsca. Bardzo dobrze zrobiłeś odsyłając korpus. Ale pisanie o "badziewnym AWB" ? Będą mieli ubaw w MM :-> . W temacie AWB trochę przesadziłeś. Poszukaj sobie informacji o tym na naszym forum lub innym.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
xsilver, polecam stronę 123 instrukcji obsługi w pdf. Są tam opisane warunki użycia poszczególnych ustawień balansu bieli (w tym również AWB).
 
xsilver  Dołączył: 17 Mar 2008
wiem jak dziala AWB - tylko dlaczego fz20 mogl dzialac poprawnie w calym zakresie a tu niestety nie ?

oczywiscie nie napisalem w pismie ze jest badziewny - napisalem ze dziala niepoprawnie ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
xsilver napisał/a:
napisalem ze dziala niepoprawnie

Czy w zakresie podanym w instrukcji :?:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
xsilver napisał/a:
tylko dlaczego fz20 mogl dzialac poprawnie w calym zakresie a tu niestety nie ?
Najwyraźniej jest lepszy. Dlaczego go zmieniłeś ?
 
xsilver  Dołączył: 17 Mar 2008
przyszedl czas na zmiany - poprostu mi sie znudzil i chcialem miec wreszcie lustrzanke - i nigdy nie sadzilem ze moga w niej byc problemy z krzywymi zdjeciami i zlym AWB ...

udalo mi sie nim zrobic "kilka " fajnych zdjec np takie

 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
xsilver napisał/a:
nigdy nie sadzilem ze moga w niej byc problemy z krzywymi zdjeciami i zlym AWB ..
Czytanie o AWB nie boli. Rozumiem, jakby było tylko AWB w korpusie. Ale są przecież inne opcje. Na początku nawet używałem AWB, potem jednak wolałem mieć wpływ na balans bieli. Bez urazy, ale DSLR trzeba się nauczyć robić dobre technicznie zdjęcia. Smutne, ale prawdziwe.
 
cerfes  Dołączył: 03 Kwi 2008
temat nie do końca świeży, ale pozwolę sobie zabrać głos witając się wcześniej, bo to mój pierwszy post na tym forum. Co do Panów którym pojawiły się błędy w działaniu aparatów - mogę tylko powiedzieć, że mi przykro bardzo i może faktycznie powinni zgłosić reklamację, ale szerzenie sławetnego tu i ówdzie 'Famy', że Pentax to taki syf i w ogóle, do kitu to już przesada. Oddzielmy realny problem krzywego cropu od dywagacji o jakości AWB czy FF/BF.

Poza tym - Panie Xsilver - test robiony o framugę drzwi możesz sobie o kant tejże rozbić. Jeśli chcesz żeby miało to jakikolwiek związek z rzeczywistością załatw sobie chociażby kartkę papieru z równą kratką. Ja byle zestaw testowy zmajstrowałem sobie w 5min tuż przed wyjściem z pracy (bo mam tam drukarkę laserową). Od rana byłem mocno wystraszony tym, co wyczytałem w tym temacie i - przyznam się bez bicia - przez chwilę uległem paranoi "a może mój też ma faler, a jeśli tak, to co? czy uznają mi reklamację?" Na szczęście niedługo to trwało.
Do rzeczy (bo nie będzie się nikomu chciało tego w całości czytać)
http://83.3.22.78/k/k10d/
Wiem, że serwer wolny, troszkę cierpliwości przy otwieraniu. Po powiększeniu można będzie tu i ówdzie zaobserwować cienkie czerwone linie - wyznaczają one poziom i pion w danej płaszczyźnie. Nie są równo? I co z tego - świat nie jest płaski, ani tym bardziej prosty. O ile zwykłego śmiertelnika nie musi to obchodzić, o tyle fotograf musi mieć pojęcie o geometrii perspektywy. Dlaczego linie równoległe dążą do wspólnego punktu zbiegu perspektywy? Przecież linie równoległe nie mogą się nigdy spotkać, a jednak.

Nie twierdzę, że Twój aparat działa jak powinien, ale nie możesz wyniku opierać o zdjęcie ramy drzwi. Choćby dlatego, że jej krawędź znajduje się dużo wyżej niż aparat, oczywiste jest, że kąt nachylenia prostej dążącej do wspólnego punktu zbiegu perspektywy zgodnie z twierdzeniem Talesa będzie rósł wraz z oddlaniem się od płaszczyzny '0' (tutaj płaszczyzny wyznaczanej przez położenie aparatu. Żeby dobrze sprawdzić musisz użyć kartki papieru z równą kratką, ustawić aparat możliwie najdokładniej na wprost w poziomie i w pionie, na oko może nie wystarczyć. Do tego dochodzą również znieszkstałcenia dystorsji obiektywu - prawdopodobnie najmniejsze w środku zakresu zoom'u ogniskowej, ale wcale nie jestem tego pewien.

Powtórz test, zobaczymy co wyjdzie.

W moim przypadku widać na niektórych zdj zdjęciach odchylenia od poziomu, ich wartość zwiększa się (na oko) liniowo w zależności od odchylenia od głównej osi optycznej - więc wskazuje, że aparat nie stał dokładnie na wprost w poziomie. Niestety okazało się też, że mam krzywy statyw, będę musiał nad nim popracować. Ogólnie widać jednak, że jak się równo ustawi, to linie poziome i pionowe są rysowane jak być powinny, 'nadwyżki' widocznego pola zarówno po bokach jak i u góry są równe. Na jednym ze zdjęć widać też, że nie występuje FF/BF (choć jak się włączy lampę bł. to z oczywistych względów wydaje się jak by był, choć go nie ma).

Nie chodzi mi tu o chwalenie się swoim sprzętem (choć po 1. ulżyło mi trochę, po 2. nie obraziłbym się jak by mi ktoś napisał słynne 'I hate you', w sensie, że trafiłem na świetnie skalibrowany egzemplarz) - chcę po prostu uświadomić Ci, że to co wydaje Ci się, że widzisz nie musi być zgodne z tym co jest w sensie takim, również, że musisz lepiej prowadzić pomiary, oraz, że nie możesz od razu biegać i krzyczeć, że Pentax to syf, bo w jakiś cudowny sposób udało Ci się tę samą wadę stwierdzić w 4 innych egzemplarzach na miejscu w sklepie. Mnie sprawdzenie tego w domu ze statywem i przygotowanymi arkuszami zajęło trochę czasu i nawet zaprzęgnięcia do tego samowyzwalacza (czy zdajesz sobie sprawę, że naciskając spust migawki napinasz mięśnie prawej ręki, co może powodować przechylenie aparatu nawet na statywie?

Nie wspominając, że fakt, iż widzisz tę samą wadę w każdym aparacie danej marki pozwala podejrzewać, że to może być wina nie aparatów a Twojego mechanizmu percepcji

edit: a AWB z defiicji skazany jest na błędy - tylko ludzkie ogo (a nawet nie ono same a nasz mózg) potrafi określać dokładnie barwę niezależnie od temperatury światła - maszyna bez określenia neutralnego punktu będzie dość bezradna. W fuji s5600 mam fajną opcję ustawiania WB za pomocą białej lub szarej kartki, tutaj chyba tego nie ma, ale radę sobie dobrze (póki co mam K10D od kilku dni)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
cerfes napisał/a:
bo w jakiś cudowny sposób udało Ci się tę samą wadę stwierdzić w 4 innych egzemplarzach na miejscu w sklepie. Mnie sprawdzenie tego w domu ze statywem i przygotowanymi arkuszami zajęło trochę czasu i nawet zaprzęgnięcia do tego samowyzwalacza (czy zdajesz sobie sprawę, że naciskając spust migawki napinasz mięśnie prawej ręki, co może powodować przechylenie aparatu nawet na statywie?

Nie wspominając, że fakt, iż widzisz tę samą wadę w każdym aparacie danej marki pozwala podejrzewać, że to może być wina nie aparatów a Twojego mechanizmu percepcji
- nie mecz sie...facet jest "twardy" i widac ze nie trafiaja do niego zadne argumenty, a o tym pisalismy juz - fajnie ze tak jasno jeszce raz to opisales

cerfes napisał/a:
a AWB z defiicji skazany jest na błędy - tylko ludzkie ogo (a nawet nie ono same a nasz mózg) potrafi określać dokładnie barwę niezależnie od temperatury światła - maszyna bez określenia neutralnego punktu będzie dość bezradna. W fuji s5600 mam fajną opcję ustawiania WB za pomocą białej lub szarej kartki, tutaj chyba tego nie ma, ale radę sobie dobrze (póki co mam K10D od kilku dni)

jest jest - nawet z wiekszymi mozliwosciami
 
cerfes  Dołączył: 03 Kwi 2008
Fafniak napisał/a:
jest jest - nawet z wiekszymi mozliwosciami

Oj, to kajam się, zauważyłem, że jak wejdę do menu ustawiania WB, to podglądem gł. ostrości robi fotkę testową - to o to chodzi? Spróbuję też jeszcze doczytać w manualu, ale żeby był na to czas...
ogólnie to mam Kejtendi od jakiegoś tygodnia i z każdym dniem coraz bardziej jestem z niego zadowolony :)
 
xsilver  Dołączył: 17 Mar 2008
Fafniak - jak widze nie masz juz czego wypisywac tylko jakies bzdury na moj temat ...


Chcialbym zauwazyc ze zrobilem ok 100 zdjec testowych - nie tylko drzwi :mrgreen:

np robie zdjecie obrazka na scianie - ustawiam go idealnie w srodku kadru - robie zdjecie a obrazek jest przesuniety o 20 % w gore , w skos itp - i to nie jest normalne . wiec nie bedzie mi jakis goru fotografi wciskal ze apart robi zdjecia poprawnie a ja jestem koslawy - bo biore do reki fz20 ( ktorego wzialem do porownania ) i zdjecie jest idealnie proste.

dzwonilem do pentaxa i aparat ma byc na dniach do odbioru - zobaczymy co z tego wyniknie - jezeli bedzie to sam , to podjade do kolegi ktory tez fotografuje sporo i zobaczymy co on na to powie ...


jak aparat wroci i bedzie to samo to porobie jeszcze zdjecia i powrzucam na forum dla przykladu zeby mi nikt nie tlumaczyl ze wszystko jest dobrze - bo to jak widac w tym temacie ( ludzie nie umiecie czytac ? nie tylko ja o tej wadzie pisze !!!! ) nie jedyny taki przypadek .
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
xsilver napisał/a:
Fafniak - jak widze nie masz juz czego wypisywac tylko jakies bzdury na moj temat ...
- niestety nie jestem pewny czy bzdury...problemem jest fakt ze kompletnie ignorujesz argumenty, ktore oparte sa na naszym doswiadczeniu/ach z tymi aparatami i kierujesz sie tylko wlasnym widzeniem swiata ...
natomiast jakos nie moge uwierzyc ze wszytskie przetestowane aparaty mialy ten sam typ wady.....
ciagle podajesz fz20 za przyklad....o ile wiem to tam glownie LV jets - tym samym kadrujesz faktycznie to co widzisz....w lustrznce ptrzysz przez wizjer i czasem inne ulozenie oka moze decydowac o teoretycznie "dobrym" kadrze , ktory okazuje sie przekoszony po wyswietleniu- sam kilka razy zlapalem sie na tym
pisalem ci tez o testach na tle framugi itd. itp. niestety nie sa to dla ciebie zadne argumenty -w tym jest problem
Mam nadzieje ze naprawia ci aparat i twoje problemy sie skoncza....lacznie z tym ze praidlowe dzialanie AWB w serwisie rozciagna od 2000K do 10000K
 
cerfes  Dołączył: 03 Kwi 2008
Zacytuję sam siebie:
cerfes napisał/a:
Co do Panów którym pojawiły się błędy w działaniu aparatów - mogę tylko powiedzieć, że mi przykro bardzo i może faktycznie powinni zgłosić reklamację, ale szerzenie sławetnego tu i ówdzie 'Famy', że Pentax to taki syf i w ogóle, do kitu to już przesada.


Trzymam kciuki za Twojego 'Kejtendi' - oby wrócił idealnie skalibrowany.
 
Maurosso  Dołączył: 02 Sty 2008
oooook....przebiłem się przez cały wątek i że tak powiem...nie wiem czemu taki atak na xsilvera...argh jestem trochu zdziwiony zachowaniem forumowiczy.

Nie robiłem jeszcze prób swoim aparatem, ale czytajcie uważnie co pisze osoba zgłaszająca jakąś usterke.
xsilver stwierdził jasno i dobitnie..20%przechyłu lini prostej horyzontalnej. Żeby człowiek miał koślawe oko i ręke to zrobi prostrze zdjęcie.

W co drugiej odpowiedzi jest napisane:
Masz koślawe oko i twoja percepcja może być do bani. Nie wazne że innym aparatem który jest 3 razy tańszy od pentaxa i na dodatek to kompakt, zdjęcia wychodzą dobrze. Masz złą percepcje świata.

lub

To nie aparat robi zdjęcia tylko ty...

Nie wiem jak wy ale ja tu widze..ten..no...lekką sprzeczność. JA decyduje kiedy zdjęcie ma być zrobione. Ma być zrobione wtedy kiedy ekspozycja zostanie ustawiona dobrze (w pełni przezemnie, z pomocą zewnętrznego światłomierza czy światłomierza puszki...whateva) oraz kiedy obraz który chce utrwalić odpowiada mojemu zamysłowi i temu co chce pokazać w kadrze.
Pociągne powyższe troche dalej. Często zdarza się, na zdjęcie mamy mniej jak 7 sekund. Może to być jedno z najlepszych naszych zdjęć i okazja sie już nie potwórzy. Jeżeli ekspozycja ustawiona dobrze, wizjer pokazuje to co chcemy, to czy w momęcie w którym efekt jest DALEKO (20% przypominam) różny od tego czego oczekiwaliśmy to czyja jest to wina?

xsilver nie skarży się że jego zdjęcia nie mają drugiej głębi, a ich wymowa nie wzbudza u nas zachwytu. Nie stwierdził, że jest obrażony na pentaxa bo PAP nie wybrała jego zdjęcia. Powiedział, że zdjęcie z jego aparatu powinno być proste a jest krzywe. Czyja w tym wina? Koślawego oka? Jak dla mnie jest to conajmniej obraźliwe i trochu mało kulturalne ze strony niektórych forumowiczy.

Nikt z forumowiczy nie stwierdził: hmmm...dziwne, troche głupio ze strony pentaxa że lustrzanka za 2,5k złotych ma krzywy wizjer. Mógłbyś zrobić kilka dodatkowych testów? Jak dla mnie to wada w zupełności nadaje sie do reklamacji. BO TAKĄ JEST! Nie mówicie mi że cała historia powinna się skończyć tak że xsilver powinien przy każdym zdjęciu przechylać się o 36 stopni (20% z 180). To tak jakby mówić:

Masz FF/BF? I jeszcze się skarżysz? Masz głupią percepcje świata. Każdy wie że wystarczy wysotrzyć i odejść/podejść o jeden krok! Myślisz że MediaM ma cokolwiek z tym wspólnego? A reklamuj sobie, jesteś gupi bo nie robisz fajnych zdjęć. (troche wyolbrzymione ale oddaje tego jak ja postrzegam całą tą rozmowe)

To w kwestii obrony xsilvera :D A teraz dwie rzeczy odnośnie TEMATU, topica...Ktoś na samym poczatku stwierdził bardzo ciekawą i możliwe że prawdziwą rzecz. Matryca pływa, więc jeżeli SR było włączone może to ono było powodem troche nierównego cropa. Prubowałś postawić aparat na stole/statywie z wyłączonym SR oraz robić zdjęcie z wstępnym podnoszeniem lustra?

Ps. ZDAŁEM PRAWKO JAZDY B! Za pierwszym razem 8)
Ps2. Szanuje ludzi którzy stwierdzą że mnie coś uderzyło że chciało mi sie tyle pisać :]
 
xsilver  Dołączył: 17 Mar 2008
Fafniak napisał/a:
xsilver napisał/a:
Fafniak - jak widze nie masz juz czego wypisywac tylko jakies bzdury na moj temat ...
- niestety nie jestem pewny czy bzdury...problemem jest fakt ze kompletnie ignorujesz argumenty, ktore oparte sa na naszym doswiadczeniu/ach z tymi aparatami i kierujesz sie tylko wlasnym widzeniem swiata ...
natomiast jakos nie moge uwierzyc ze wszytskie przetestowane aparaty mialy ten sam typ wady.....
ciagle podajesz fz20 za przyklad....o ile wiem to tam glownie LV jets - tym samym kadrujesz faktycznie to co widzisz....w lustrznce ptrzysz przez wizjer i czasem inne ulozenie oka moze decydowac o teoretycznie "dobrym" kadrze , ktory okazuje sie przekoszony po wyswietleniu- sam kilka razy zlapalem sie na tym
pisalem ci tez o testach na tle framugi itd. itp. niestety nie sa to dla ciebie zadne argumenty -w tym jest problem
Mam nadzieje ze naprawia ci aparat i twoje problemy sie skoncza....lacznie z tym ze praidlowe dzialanie AWB w serwisie rozciagna od 2000K do 10000K



ale zrozum - jakie argumenty - ja nie mowie o AWB - tylko o krzywych zdjeciach - jak moze byc dobrze jak jest zle ? to nie wazne czy fz50 czy k10d - jak kadruje , to ma byc prosto i tyle - a nie jest i to jest pewne bo sprawdzalem to na rozne sposoby , w roznych sytuacjach .... a to ze jest kadrowanie przez wizjer optyczny to znaczy ze moze on byc krtzywy ? widze ze poki co to Ty nie rozumiesz o co chodzi ...

zrozum - moze pentax jest dobra firma - ale kankretnie moja sztuka jest wadliwa - i to nie podlega zadnej dyskusji
 
Maurosso  Dołączył: 02 Sty 2008
czyli potwierdzenie moich spekulacji z dwóch postów wyżej :P Jestem z tobą! :P
A fe pentax! Viva Pinhole z pudełka zapałek! :P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach