pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Zuiko na Pentaxa, czyli przeróbka OM
Nie ja jestem autorem. Tu link:
http://forum.manualfocus.org/viewtopic.php?id=8570
Info dostałem od Maćka na p.r.f.c
Obiecał mi jeszcze przesłać swoje zdjęcia, które zamieszczę niezwłocznie.

Pozdrawiam.
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Majac Canon'a mozna i tak: http://www.cottysnaps.com.../eoskmount.html
:mrgreen:

Najwazniejszym parametrem opisujacym system mocowania obiektywu jest tzw. Register Distance, czyli odleglosc pomiedzy hipotetyczna soczewka jaka jest obiektyw, a elementem swiatloczulym. Wszelkie obiektywy sa projektowane w taki sposob zeby dawac idealnie ostry obraz wlasnie w odleglosci Register Distance.

Wartosc ta dla Pentax'a to 45.5mm
Przykladowo dla M42 to tez 45.5mm - wiec jesli chcemy miec ostrzenie na nieskonczonosc, to nie mozemy miec kolnierza przejsciowki w takim obiektywie.

Obiektyw Olympus OM jest przygotowany do pracy z RD 46.0 mm.
Aby dobrze dzialal - grubosc kolnierza przejsciowki musi wynosic 0,5mm.
Gorzej, jesli chcemy dopasowac obiektyw o np. RD 44mm :mrgreen: Trzeba pozbyc sie jego kolnierza i zgubic nadmiarowe 1,5mm - by na tyle wszedl glebiej w korpus Pentax'a - i tu bez tokarki nie ma co sie bawic :mrgreen:
Obrazowo przedstawiajac - gdy przylozymy taki obiektyw bez przejsciowki - taki obiektyw ostrzy na 1,5mm przed matryca.

Inne przykladowe wartosci RD dla producentow:
Canon EOS 44.0 mm
Contarex 46.0 mm
Contax RTS 45.5 mm
Leica R 47.0 mm
Nikon 46.5 mm
Olympus OM 46.0 mm
Pentax K 45.5 mm
Pentax Screw (M42) 45.5 mm
Petri Bayonet 45.5 mm
Ricoh Bayonet 45.5 mm
T2 mount 55.0 mm
Yashica FR, FX 45.5 mm
Canon (FD and earlier) 42.0 mm
Fujica X Mount (bayonet) 43.5 mm
Konica F 40.5 mm
Minolta MD 43.5 mm
Miranda 41.5 mm

Czyli nie kupuje sie do przerobek tych, co maja mniejsza wartosc RD niz 45.5 mm.

Od precyzji mocowania bagnetu moze zalezec problem lepszych lub gorszych egzemplarzy szkiel tego samego producenta i moze nawet problem wystepowania FF/BF.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
Przerobiłem właśnie taki obiektyw . Operacja dość prosta gdy się ma dostęp do warsztatu i narzędzi . Miałem Kłopot ze śrubkami ale doszlifowałem wkrętaczek ;-) i puściły wreszcie. Troszkę uprościłem sobie sprawę w stosunku do tamtego przepisu i pierścień manualnego przymykania przysłony po prostu docisnąłem we właściwej pozycji nowym bagnetem.

Przykładowa fota OLYMPUS ZUIKO MC AUTO-S 1:1,8 f=50mm (f 2.8 , 1/15s ISO 200) Z K100DS :mrgreen:


Jak dla mnie żyletka . Na f 1.8 GO to wafel grubości od paru mm do cm , wyostrzenie na to co chcemy graniczy z cudem (chyba że to martwa natura) ale powyżej zaczyna być całkiem całkiem.

tutaj f=1.8

 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
A na analogu jeszcze większa żyleta! Poza tym, 28/2.8, które mam jest jeszcze lepsze od tej 50/1.8
 

adriano210  Dołączył: 13 Kwi 2009
witam
panowie mam takie pytanie mam 2 obiektywy od olympusa om, jeden to hanimex automatic mc 28mm f:2,8 a drugi to zuiko 35-70 1:4
czy warto je przerabiać na pentaxa? czy lepiej używać ich z olympusem (przejsciówka jest dostępna) stan optyki w nich oceniam jako bardzo dobry, jednak korpusy są dobite.
co o tym myśli szanowne grono ?
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
adriano210 napisał/a:
czy warto je przerabiać na pentaxa?

Qrcze, nie chciałoby mi się.. Nie lepiej dokupić OM2? Bardzo fajne body.. :-)
 

adriano210  Dołączył: 13 Kwi 2009
mam juz 2 pleśniaki p30, i z70 a om2 to niestety ceny mordują
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
120zł na allegro widziałem.. choć oczywiście to kwestia względna z tym mordowaniem.. :-)
 

adriano210  Dołączył: 13 Kwi 2009
na allegro u nas na ebayu (120e) za om
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
adriano210, zawsze możesz w PL kupić
 

adriano210  Dołączył: 13 Kwi 2009
jak mnie żona nie zabije to wezmę :D :-B :-B :-B
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
adriano210 napisał/a:
panowie mam takie pytanie mam 2 obiektywy od olympusa om, jeden to hanimex automatic mc 28mm f:2,8 a drugi to zuiko 35-70 1:4
czy warto je przerabiać na pentaxa?


PROFANATORZY! RĘCE PRECZ OD ZUIKO!
 

adriano210  Dołączył: 13 Kwi 2009
zuiko fajny ze stałym światełkiem fajne powłoki, ale cyfrowego tez mam zuiko :D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach