Kumkacz1  Dołączył: 13 Lip 2007
Zwieranie styków
Fotografując GX-1L z obiektywami m 42 natknąłem się na problem z niedoświetlaniem zdjęć - im większa przesłona tym zdjęcie bardziej nie doświetlone. Gdzieś słyszałem, że trzeba zeskrobać emalię z tylnej części obiektywu, tak aby zwierał on styki na korpusie. Nie jestem pewny tej informacji, bo zwieranie styków raczej źle mi się kojarzy i boję się, żeby nie załatwić elektroniki. Proszę o potwierdzenie lub rozwianie moich obaw.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Oryginalne obiektywy Pentaxa (M i K chyba) nie mają żadnej emalii na bagnecie. Zwarcie styków jest w tym przypadku naturalne i nic się nie dzieje.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Kumkacz1, rozwiewam Twoje obawy :-)

Uzasadnienie: zwieranie styków nie może nic popsuć, gdyż inaczej do cyfranek nie można by podpinać obiektywów z serii K i M, które mają metalowe i jak najbardziej przewodzące bagnety.

Jeśli nie chcesz szpecić obiektywu, pokombinuj z folią aluminiową włożoną między bagnet a obiektyw, też działa.

[ Dodano: 2007-07-13, 09:56 ]
Stachu, :-B
 
Kumkacz1  Dołączył: 13 Lip 2007
Wielkie dzięki za szybką odpowiedź.
Faktycznie tył kita jest metalowy bez emalii.
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Re: Zwieranie styków
Kumkacz1 napisał/a:
Fotografując GX-1L z obiektywami m 42 natknąłem się na problem z niedoświetlaniem zdjęć - im większa przesłona tym zdjęcie bardziej nie doświetlone.


Hmm.... A czy stosujesz klasyczna metode fotografowania ze szklem manualnym bez stykow (przeczytaj temat k100 i obiektyw bez stykow)? :mrgreen:

A bagnet moze smialo zwierac styki - a nawet dla trybu innego niz M powinien zwierac.

To co napisales jest w zgodzie z teoria, ktora mowi: im wieksza przyslona to masz mniejszy otwor - czyli wpada mniej swiatla - czyli niedoswietli jesli czegos nie zrobisz jeszcze z czasem...
 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
Folia aluminiowa jest do d...uszonego kotleta dobra. Na obiektywie się zaraz pokanceruje i zetrze.
Jeśli już naklejać, to folię stalową, używaną przez mechaników do pomiaru szczelin.
A bez zwarcia styków przy M42 będzie w trybie A niedoświetlać o jakieś 1,5 EV. W trybie M po wciśnięciu AE-L ustawi prawidłowo.
Pozdr.
 
Kumkacz1  Dołączył: 13 Lip 2007
Sprawdziłem na razie na M i rzeczywiście działa doskonale, z tym że aparat z obiektywem kitowym w trybie M pokazuje korejcję EV, a z obiektywem m42 w tym miejscu wyswietla ilośc zdjęć do zrobienia na karcie. W sumie nie przeszkadza.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach