noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
Pentax 135/3.5 a 135/2.5 i 28/2.8 a 24/2.8
Jako że kompletnie wyprzedaję się ze sprzętu Minolty a co za tym idzie i szkieł M42, to będę potrzebował ogniskowych, do których się przyzwyczaiłem. Odpowiednika Taka 50/1.4 już mam i teraz przymierzam się do zamiennika dla Taka 135/3.5. Fotki będą robione pd f/4 do f/8 zatem ostrość na pełnej dziurze nie jest kosmicznym wymogiem.

Na Allegro są dwa Pentaxy o takiej ogniskowej ale z różnym światłem. Nie miałem do czynienia ani z jednym ani z drugim (chociaż na PPD miałem okazję pomacać 135/3.5). Pytanie zatem zasadnicze, pod względem optyki, który z nich jest lepszy? Czym się tak na prawdę różnią poza światłem?

Szukam również szerokiego kąta, 35mm lub szerzej. 35mm na razie nie ma za to widziałem 24mm i 28mm, oba f/2.8. Różnica w cenia nie taka wielka, nie wiem natomiast jak z optyką, który z nich jest lepszy? Zależy mi w tym wypadku na pełnej dziurze.

Ile można dać odpowiednio za:
1) 135/2.5,
2) 135/3.5 (M),
3) 28/2.8 (A),
4) 24/2.8?

Nie wiem co ma oznaczać brak lierek M lub A na szkłach.

 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Niedawno było:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=4721
i wszystko będzie jasne :-)
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
Ok, teścik wiele wyjaśnił i skłaniam się do 135/2.5. Pozostaje jeszcze tylko dalsza część postu dotycząca szerokiego kąta ;-)

No i co do wafla oznacza brak literek? :shock:
 
SlawekD  Dołączył: 22 Gru 2006
noel napisał/a:
No i co do wafla oznacza brak literek?

To sa obiektywy wczesniejsze od M, A i F, FA.
Info tutaj: http://www.pentax.osw.pl/...K_ewolucja.html

S.
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
SlawekD, dzięki ale możesz mi to objaśnić jak czterolatku? Ja jestem po filologii polskiej. Jakie znacznie ma dla mnie brak literki, np. przy połączeniu z syfrą?
Szkiełka będą zapinane do MESuper i w swoim czasie do syfry. W jaki sposób brak literki może wpłynąć na funkcjonalność takiego szkła?
 

White_Horse  Dołączył: 26 Cze 2007
Cytat
(...)
SMC Pentax K – Pierwsza seria obiektywów z bagnetem K, a zatem manualnych. Wszystkie informacje pomiędzy obiektywem, a korpusem (w tym ustawiona pierścieniem wartość przysłony) przekazywane są mechanicznie. Chociaż litery tej nie ma w nazwie serii, często nazywane są serią K. Ich użyteczność w korpusach (zwłaszcza analogowych) z "okrojonym" bagnetem KAF może być ograniczona. Ich przydatność należy sprawdzić w dokumentacji aparatu.

SMC Pentax-M – Druga seria obiektywów Pentaxa z bagnetem K, pojawiła się wraz z wprowadzeniem korpusów serii M. Użyteczność z najnowszymi korpusami jak serii K.
(...)
SMC Pentax-A – (1983) Pierwsza seria obiektywów, które umożliwiają korpusowi pracę w trybie priorytetu czasu ekspozycji oraz pełnej automatyki. Na pierwszy rzut oka wyróżniają się jedynie dodatkową pozycją A na pierścieniu przysłony (należy go w tym położeniu ustawić by działały wspomniane automatyki ekspozycji). Zmiany objęły jednak również mocowanie bagnetowe (ta odmiana nazywa się KA) – od tej pory ruch dźwigni domykającej przysłonę jest proporcjonalny do ustawianego otworu względnego. Na bagnecie pojawiły się również styki elektryczne (w innym położeniu, niż w bagnecie KF!), które przekazują pomiędzy obiektywem i korpusem szereg informacji, niezbędnych do pracy w trybach P i Tv. Przy pierścieniu przysłony ustawionym w położeniu innym niż A zachowują się jak seria K lub M.
(...)

żródło : fotografuj.pl
Tu masz wytłumaczone łopatologicznie ^
skrót: Bierzesz "Mke", nie masz żadnej automatyki prócz potwierdzenia ostrości w cyfrze i stabilizacji.
Bierzesz "A" masz możliwość pracy w niektórych trybach dzięki magicznemu "A" na przysłonie.
Brak literki to pewnie zwykłe obiektywy "K" (jak się myle, to poprawcie) które też nie mają żadnej automatyki.
link
i koniecznie przeczytaj całość.
 
SlawekD  Dołączył: 22 Gru 2006
noel napisał/a:
SlawekD, dzięki ale możesz mi to objaśnić jak czterolatku? Ja jestem po filologii polskiej...

Ja tez jestem po studiach humanistycznych.
Przeczytaj caly jeden z glownych, waznych watkow: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1299
I wykaz sie wiekszym zaangazowaniem w szukanie odpowiedzi na wlasne pytania:-)

S.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
White_Horse napisał/a:
Bierzesz "A" masz możliwość pracy w niektórych trybach dzięki magicznemu "A" na przysłonie.
We wszystkich oferowanych przez puszkę. Brak tylko AF.
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
SlawekD napisał/a:
I wykaz sie wiekszym zaangazowaniem w szukanie odpowiedzi na wlasne pytania:-)

Starałem się ale opisy tematów niewiele mi mówią :-/
Dzięki wszystkim za pomoc, będę mierzył w A :-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
noel, dodam jeszcze, że z punktu widzenia współpracy z cyfrą, seria "K" (czyli bez literki) i "M" to jeden brzdynks. Tzn współpracują oki, tylko trzeba duśdać magiczy baton AE-L w celu przymknięcia przysłony przed cyknięciem. Da radę. Dla dobrego obiektywu warto się poświęcić.
 

bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
bEEf napisał/a:
trzeba duśdać magiczy baton AE-L w celu przymknięcia przysłony przed cyknięciem

A to mnie zainteresowałeś. Można coś więcej na ten temat bez skrótów myslowych ? :roll:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
bossini, hm, no nie ma co skracać. Więc tak - aparat nie zna przysłony (nie ma styka), więc nie potrafi przeliczyć ekspozycji. Wyjście jest takie, że zanim zrobisz zdjęcie, naciskasz AE-L, aparat macha popychaczem, przez co przymyka przysłonę do takiej, jaką ustawiłeś i po prostu mierzy światło i dobiera czas. Proces robienia zdjęcia wygląda więc tak: kciukiem AE-L, wskazującym spust. I już :-)
 

bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
Czyli alternatywa dla zielonego przycisku naciskanego przed spustem migawki?
Tego rozwiązania nie znałem. W sumie wygodniejsze niż green button
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
bEEf pisal o k100D. w Twoim K10D AE-L zastepuje green button
 

bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
Dzięki za wyjasnienie. Zawalony robotą jestem i czytam forum z doskoku. Nie zauwazyłem. :oops:
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Mam 24 2.8 - bardzo lubię to szkiełko. Ostre jest dla mnie od pełnej dziury (nie mam dslr więc testu dogłębnego nie robiłem). Przypłynęło do mnie razem z korpusem ME-S SE zza wielkiej wody ale można bliżej (niemiecki e-bay, na allegro bardzo rzadko ale ostatnio jednego widziałem ~500zł). Ja za swojego przepłaciłem nieco ale to był mój e-bayowy pierwszy raz i strzeliłem ~10 sekund za wcześnie :-/ przez co ktoś inny zdążył jeszcze podnieść cenę ;-) .

[ Dodano: 2007-07-19, 00:25 ]
Ale nie żałuję :-)
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
A jak wyglada 28/2.8 w porównaniu do 28/3.5?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
http://www.takinami.com/y...ntax_28-30.html

wersje ze światłem 3.5 (M i K) uchodzą za najlepsze, obok jasnej f2
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
Jarek Dabrowski, dzięki za link. Szperam od jakiegoś czasu na forum i nie mogłem nic znaleźć.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach