baxxx  Dołączył: 16 Lip 2007
K100D Vs. Sony A100 - co polecacie ? :)
Witam Szanownych!

czytam Wasze forum juz dosc dlugo, wydajecie mi sie obiektywnym gremium i dlatego mam jedno pytanko. Otoz od dluzszego czasu rozwazam zakup dSLR. Ostateczna rozgrywka to Sony A100 vs. Pentax k100d.
Oba tak samo dobrze leza mi w lapie, parametry sa OK, funkcjonalnosc rowniez, cena zblizona. Glowna sprawa, ktora jeszcze mnie nurtuje to optyka. Nie zamierzam wywalac na nia kupe kasy, preferuje raczej niezly poziom za niewielkie pieniadze (uzywana). I tu jest problem:
- pentax ma pelna kompatybilnosc ze starymi obiektywami, ktore nie sa drogie, ale maja wg. mnie dwie wady: w wiekszasci sa manualne (jestem poczatkujacym fotoamatorem - wydaje mi sie, ze to srednio wygodne) oraz jest ich stosunkowo malo (chodzi mi o ilosc egzemplarzy dostepnych do kupna)
- A100 - uzywanej minoltowskiej optyki jest dosc duzo, nie jest droga (mysle tez o nabytkach w USA na ebay, podobnie jak do pentaxa) i na dodatek jest ona AF. Wydaje mi sie, ze jest tego na tyle duzo, ze mozna eksperymentowac, jak cos sie nie podoba, to kupowac nastepne - jest wybor (zwlaszcza na ebayu)

Co do roznic miedzy samymi body - nie odbieram 10mln matrycy soniaka jako jakiejs wielkiej przewagi (nie bede robil odbitek wiekszych niz A3, a i te sporadycznie), martwi mnie natomiast szumienie. Potrzebuje tez jakiegos obiektywu kategorii 50 f1.2-1.4 - a taki to juz chyba drogi do minolty, nie? W pentaxie mozna go kupic jeszcze w miare tanio, a jakiego reuvenona czy podobne ustrojstwo to wrecz za bezcen (no moze z tym f1.2 to przesadzilem troche, f1.4 mi wystarczy)

W pentaxie nie podoba mi sie brak programu P z shiftem - tam P to typowe auto (wiem, ze jest Av i Tv :) - ale polaczonego nie ma - jestem dosc zielony, moze mi sie przyda - ale to raczej szczegol). Martwi mnie tez ta manualnosc optyki - jako zielonemu wydaje mi sie to bardzo niewygodne w porownaniu z AF. Czy przesadzam?

ale ciagnie mnie do pentaxa :) - moment na kupno a100 nie jest dobry(zaraz bedzie nowy model), no i te szumy :(

do Pentaxa pewnie bym szukal:
- 50-200 lub 80-320 - co polecacie?
- smc-a 50 f1.4 (af chyba za drogi, przynajmniej u nas)
- jakas stalke w okolicach 300 ale nie znam konkretu (z tego co czytalem to smc 100-300 raczej nie powala)
- potem może dla wygody 35-135???

Co Wy na to? Macie jeszcze jakies argumenty za lub przeciw ktoremus rozwiazaniu (A100 vs. K100D)?

dzieki
 

outi  Dołączył: 03 Lip 2007
jeśli chodzi o szumienie to mneiwjięcej może to wyglądać tak:
sony a100, iso 1600 http://picasaweb.google.p...745215051271282
kasetka: http://j**.org/1600.jpg
Zdjecie soniakiem było zrobione na dość krótkim czasie więc odszumiacz raczej się nie załączył (jeśli taki jest) w tej samej galerii następne zdjęcie jets na dłuższym czasie, nie widać szumu ale za to szczegóły są jakieś takie wygniecione (efekt odszumiania? poruszone?)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Z tego co kojarzę, to w K100D jest shift, ale już za dobrze nie pamiętam...
Jeżeli zamierzasz kupować w Stanach, to FA50/1.4 (z AF-em ;-) ) kosztuje poniżej $200 nowy, więc chyba nie znajdziesz tańszej 50-tki 1.4 na rynku...
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
outi napisał/a:
jeśli chodzi o szumienie to mneiwjięcej może to wyglądać tak:
sony a100, iso 1600 http://picasaweb.google.p...745215051271282
kasetka: http://j**.org/1600.jpg
Zdjecie soniakiem było zrobione na dość krótkim czasie więc odszumiacz raczej się nie załączył (jeśli taki jest) w tej samej galerii następne zdjęcie jets na dłuższym czasie, nie widać szumu ale za to szczegóły są jakieś takie wygniecione (efekt odszumiania? poruszone?)


tu jest zdjęcie tego samego wnętrza (Kościół Pokoju) z kasetki na ISO 1600, co prawda fota jest w drugą stronę (tam organy, tu ołtarz), ale to niewiele zmienia (i za to lubię K100D):
http://picasaweb.google.p...917934206884770
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
jaad75 napisał/a:
to w K100D jest shift
Nie ma niestety.
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
stałem przed podobnym wyborem i w testach A100 niepokoiła mnie kolorystyka. Wydaje się, że A100 ma zamierzoną tendencję do podbijania kolorków. Poza tym nie ufam sony bo to nie jest firma foto jak nikon, canon i pentax. Ktoś na cyberfoto napisał, że body A100 jest wygodne ale wygina się jak się mocniej chwyci. Na plus A100 zaliczyłbym dostępność obiektywów i lamp w fotojokerze. Chyba mają jakąś umowę z sony. I obecnie jest promocja na A100.
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Z tymi kolorami u sony też mi sie w oczy rzuciło - denerwujące jest coś takiego.
Brak shifta w kasetce też mnie zdziwił, ale nie stanowi najmniejszego problemu - bardzo wygodnie operuje sie na priorytecie przesłony.
 

Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
Przy fotografowaniu ruchomych obiektów ręczne ostrzenie faktycznie przeszkadza. Bardziej doświadczeni fotografowie pewnie potrafią złapać ostrość ręcznie równie szybko i dokładnie co AF, ja mam trochę słaby wzrok i mało doświadczenia, zdarza się że robal czy inny wiewiór mi po prostu nawieje :evil:

W dużej części obiektywów AF pierścień do ostrzenia ręcznego ma niewielki kąt obrotu i słabo się nim operuje. W obiektywach manualnych Pentaksa ręczne ostrzenie to czysta przyjemność.

Nie miałem styczności z alfą, więc nie mam porównania, ale jak rozważasz starsze obiektywy to polecam pomacanie/przestrzelenie jakiegoś szkła M,K, lub A (chociaż spotkałem się z opinią że to plastikowy szit niegodny dieharda :-P )
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Wojtek.A napisał/a:
złapać ostrość ręcznie równie szybko i dokładnie co AF, ja mam trochę słaby wzrok i mało doświadczenia, zdarza się że robal czy inny wiewiór mi po prostu nawieje :evil:
Bo w makro raczej powinno sie łapać ostrość poprzez ruch całego aparatu, niz kręcenie pierścieniem na obiektywie. Popróbuj tego. Ale czasami AF takze uzywam do robaczków :mrgreen:
 

Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
argawen napisał/a:
Bo w makro raczej powinno sie łapać ostrość poprzez ruch całego aparatu, niz kręcenie pierścieniem na obiektywie. Popróbuj tego. Ale czasami AF takze uzywam do robaczków :mrgreen:


O robaczkach to mówiłem tak ogólnie, jako przykład czegoś uciekającego :-)
Moim podstawowym osprzętem do makro były skręcone ryjkami kit i 50, więc komplet daleki od komfortu, GO tak cienka że łapanie czegokolwiek ruchomego to loteria. W praktyce to z ręki nie udało mi się zrobić dobrego zdjęcia tym zestawem. Ale już idzie do mnie Raynox dcr250 :mrgreen:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Wojtek.A napisał/a:
Ale już idzie do mnie Raynox dcr250 :mrgreen:
Ale z tym będziesz miał taką samą, małą GO.
 

Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
argawen napisał/a:
Ale z tym będziesz miał taką samą, małą GO.
A może i nawet mniejszą :-) Chodzi mi o odległość przedmiotową, te 12 cm powinno być wygodniejsze niż 1 cm. Obiektyw byłby lepszy, ale chcę przeinwestować, bo na razie to makro mi średnio wychodzi.

Nie wiesz może jak wygląda sprawa jasności (czy też otworu względnego) obiektywu z konwerterem i obiektywów skręconych ryjkami? Przy telekonwerterze otwór względny mnoży się tak samo jak ogniskową, a co w przypadku soczewki makro podpinanej z przodu?

Autora wątku przepraszam za offtopa. A na używane obiektywy można polować na stronie keh.com, chyba większy wybór niż na naszym allegro.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
W pentaxie nie podoba mi sie brak programu P z shiftem - tam P to typowe auto (wiem, ze jest Av i Tv :) - ale polaczonego nie ma - jestem dosc zielony, moze mi sie przyda - ale to raczej szczegol).

Raczej nieistotny detal. Av i jedziesz, zawsze masz manuala.
Cytat
Martwi mnie tez ta manualnosc optyki - jako zielonemu wydaje mi sie to bardzo niewygodne w porownaniu z AF. Czy przesadzam?

Kwestia praktyki. Potwierdzenie ostrości się przydaje i działa spoko.
Cytat
Bardziej doświadczeni fotografowie pewnie potrafią złapać ostrość ręcznie równie szybko i dokładnie co AF

Szczerze wątpię, serio, mimo, że lubię ostrzyć ręcznie i dla mnie to frajda - podobnie, jak wołanie klisz samemu itp :-) Ale jednak nie wierzę, że można ostrzyć ręcznie z szybkością i precyzją AF-a jednocześnie. Co nie znaczy, że jest to problemem. W trudnych sytuacjach i tak zresztą i AF nie pomoże - przymykasz przysłonę i robisz na głębi ostrości.

A soniacz to szumofon paskudny. Natężenie szumu od biedy ujdzie, ale jest on jakiś kolorowy i plackowaty - ogólnie lekka kiszka. Ale fajna pucha tak ogólnie, jeśli odpuścić sobie wysokie ISO.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
bEEf napisał/a:
W trudnych sytuacjach i tak zresztą i AF nie pomoże - przymykasz przysłonę i robisz na głębi ostrości.

Taaa... A ciekawe skąd bierzesz światło, jeśli się obiekt porusza? Czy takie ostre mazy preferujesz? ;-)
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
baxxx, chyba musisz rzucić monetą, oba aparaty fajne. Z mojej perspektywy Pentax ma mniej wymagającą matrycę (nie trzeba stosować super szkieł, żeby mieć świetne efekty), natomiast Sonolta ma w PL lepiej zaopatrzony w akcesoria/obiektywy rynek.
 

tom  Dołączył: 07 Maj 2007
a moze w podobnej cenie wezmiesz nikona d40x ? gdybym ja byl ogranicozny $ kupilbym uzywanego d70s.. nikona bo uzywanych k10d nie wiedzialem jeszcze na allegro ;D

[ Dodano: 2007-07-18, 02:18 ]
matb napisał/a:
bEEf napisał/a:
W trudnych sytuacjach i tak zresztą i AF nie pomoże - przymykasz przysłonę i robisz na głębi ostrości.

Taaa... A ciekawe skąd bierzesz światło, jeśli się obiekt porusza? Czy takie ostre mazy preferujesz? ;-)


Matb, masz racje.. skoro af nie ostrzy bo brakuje mu swiatla, to tym bardziej nie ma co liczyc na 'glebie ostrosci' bo na poruszonych fotach z dlugimi czasami ich po prostu nie ma.. tzn ostrosci nie ma
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
tom napisał/a:
moze w podobnej cenie wezmiesz nikona d40x ?

To inna klasa sprzętu -jeśli ktoś chce po prostu robić fotki lustrzanką to dobry wybór, jeśli chce bawić się fotografią to jest to zakup bez sensu.
tom napisał/a:
kupilbym uzywanego d70s.

A to całkiem fajna puszka.
baxxx, : Ciężko doradzić -zwłaszcza, że poza argumentami racjonalnymi dochodzą jeszcze indywidualne preferencje. Dlatego weż ten korpus, który Ci się bardziej podoba. Oba są dobre, mają swoje zalety i wady. Albo jak radzą koledzy -rzuć monetą ;-)
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
tom napisał/a:
a moze w podobnej cenie wezmiesz nikona d40x

:shock: :shock:
 

konopia  Dołączył: 24 Kwi 2007
tom napisał/a:
a moze w podobnej cenie wezmiesz nikona d40x

już lepiej D40, dla amatora 6MPIX to lepiej niż 10,
i w sumie nie jest zły wybór , no może dla kogoś o większych dłoniach D40 jest niewygodna,

jedynym zastrzeżeniem jest to ze przed zakupem trzeba przejrzeć listę szkieł w wersji bez śrubokręta (nikkory i sigmy), i sprawdzić czy znajdują się tam te które nas interesują.

trzeba też pamiętać ze niema Bracketingu, to może być dla kogoś przeszkodą.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
wkt napisał/a:
Poza tym nie ufam sony bo to nie jest firma foto jak nikon, canon i pentax.
Co za idiotyczny i bezsensowny argument - nie to nawet nie argument to demagogia i bzdura. Przy okazji dział foto Sony zarówno technologia jaki i fabryki i personel to w większości KM, a o doświadczeniu na rynku foto firmy Konica Minolta chyba nie trzeba dyskutować

espresso napisał/a:

Wyobraź sobie że zrobisz dobrą fotę. Kompozycję życia. I ktoś znajacy temat zapyta: czym fociłeś synu? I co odpowiesz? Ze sony......
BZDURA, jakie ma znaczenie czym zostało zrobione zdjęcie jeśli jest świetne?? Żadna, trzeba być kompletnym kretynem by uważać, że powodem do wstydu czy kompleksu jest nazwa firmy której aparatu się używa :!: :evil:

Równie dobrze nie powinno się używać i kupować sprzętu foto Samsunga bo toż ta firma i AGD i telewizory i radia, a nawet elektronikę do czołgów...

IMHO a100 to bardzo przyzwoita puszka, warta rozważenia. Duża dostępność używanych i tanich dobrych szkieł AF to silny argument na jej korzyść.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach