jacekh  Dołączył: 08 Maj 2007
Ekspozycja bez tajemnic Bryana Petersona
Czy ktoś z Was to czytał/przeglądał? Co sądzicie?
 

Gemini7  Dołączył: 16 Gru 2007
Fajna interesująca książka. Bryan Peterson mówi w niej o powiązaniach czasu naświetlania, przysłony. W tej książce wyjaśnione jest jak zrobić dobrą ekspozycję w skrajnych warunkach takich jak fotografowanie pod światło, w ruchu, w słabym oświetleniu itp.
Można się dowiedzieć np. jak kontrolować głębie ostrości za pomocą przysłony
Do tego jest wiele fotografii artystycznych pomagąjących w zrozumieniu kwestii teorytycznych.
 

cinek325  Dołączył: 28 Sie 2012
Mam zamiar kupić tą książkę , tylko mam pytanie , czy warto ją nabyć znając jakieś tam podstawy - nazwijmy poziom wiedzy mocno podstawowym ?
Generalnie jeśli osoba wie tylko tyle o ekspozycji ,że ustawienie przesłony "duża dziura" = krótszy czas naświetlanie i duża głębia ,a przymałej jest odwrotnie.

Może ktoś tak bardzo z grubsza napisać co ta książka wnosi poza tym co napisałem wyżej ?
 
maser  Dołączył: 15 Lut 2009
Ja ją mam (dostałem jako prezent + inne jeszcze dwie książki tego samego autora) i fajnie mi się ją czytało mimo że coś tam wiem. Dużo zdjęć i napisana dobrym językiem. Czy mając jakieś tam podstawy da się jeszcze coś z niej wyciągnąć? Sądzę że tak.
Tu masz jeszcze opinie z innego forum.
http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=3897

 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mam i polecam. Jakby to krótko opisać. Prawidłowa ekspozycja to nie tylko para: przysłona-migawka. Ekspozycja zależy również od tego co fotografujemy, kontrastu sceny, rodzaju oświetlenia itp. I to autor dokładnie tłumaczy i pokazuje przykładowe foty. Na pewno pozycja warta zainteresowania. Pzdr.
 

cinek325  Dołączył: 28 Sie 2012
powalos napisał/a:
Mam i polecam. Jakby to krótko opisać. Prawidłowa ekspozycja to nie tylko para: przysłona-migawka. Ekspozycja zależy również od tego co fotografujemy, kontrastu sceny, rodzaju oświetlenia itp. I to autor dokładnie tłumaczy i pokazuje przykładowe foty. Na pewno pozycja warta zainteresowania. Pzdr.


powalos,
maser
Dziękuję za szybką odpowiedź - Czas ją zamówić

Pozdrawiam
 

fotostopowicz  Dołączył: 06 Lut 2009
jacekh napisał/a:
Czy ktoś z Was to czytał/przeglądał? Co sądzicie?

Opisać zagadnienia związane z fotografią bardziej obrazowo niż zrobił to Peterson to się nie da. Także dla wszystkich zarówno początkująch jak i tych nie pocztąkujących fotografów jak najbardziej trafna lektura
 

komisarz  Dołączył: 09 Maj 2011
cinek325, nie zamawiaj!!!

Jakiś czas po "ekspozycji bez tajemnic" B.P. wydał książkę p.t. "Fotografia bez tajemnic", która zawiera tą z tytułu wątku i parę innych.
 

cinek325  Dołączył: 28 Sie 2012
komisarz napisał/a:
cinek325, nie zamawiaj!!!

Jakiś czas po "ekspozycji bez tajemnic" B.P. wydał książkę p.t. "Fotografia bez tajemnic", która zawiera tą z tytułu wątku i parę innych.


A miał ktoś do czynienia z tą książką? Ona ma 400 stron wiec całkiem sporo , patrząc na to że "Ekspozycja bez tajemnic" ma ich 160.
Pytanie tylko czy nie jest to książka z serii "o wszystkim i o niczym '' ?
;)

Chodzi mi o to, czy nie ma w niej mniej informacji, niż w poprzednich książkach i czy nie warto kupić każdą z nich osobno?
 

komisarz  Dołączył: 09 Maj 2011
Nie chce mi się teraz szukać, ale kiedyś porównywałem z pdf-owymi wersjami poprzednich. "Fotografia..." zawiera w zasadzie wszystko to samo, czasami, przy niemal niezmienionym tekście są nieco inne zdjęcia, ale różnice są minimalne. Nie wiem na jakim jesteś poziomie, ale "Fotografię..." polecałem wielu początkującym i dalej polecam. Nie jest jakaś strasznie droga więc niewiele stracisz jak zakupisz, a i tak jest duża szansa, że Ci się spodoba
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
cinek325 napisał/a:
jeśli osoba wie tylko tyle o ekspozycji ,że ustawienie przesłony [...]

eee... to musi zacząć czytać od początku, bo wie naprawdę mało.



Każde porządne opracowanie naukowe powinno zawierać słowniczek pojęć. Uczą tego na studiach, a nawet wcześniej - na fizyce w podstawówce. Warto przebrnąć ten nudny dział, przydaje się.


Znowu zaczynam... :evilsmile:


O książce nic nie wiem, to był czysto techniczno-fotograficzny offtop.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach