tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
Profile DNG do Fuji X100 (Provia, Astia, Velvia)
Coby nie było że konia kują a żaba nogę nadstawia nie pcham tego na siłę do innego wątku. Mam nadzieję że jeśli zajdzie taka potrzeba mogę liczyć na wyręczenie ;-)
Do pobrania paczka tytułowych profili, niezłe bo o takim podobieństwie do jotpegów z X100 używając innych odrawiaczy pod Windozę można tylko pomarzyć. Jeśli kogoś najdzie na udokumentowanie wpadek profili to kontakt jest w pliku txt.
Dobrze byłoby to pomęczyć w świetle żarowym. Do tej pory imitowało kolory Fuji świetnie, ale wczesne bety to koty za płoty.

Dzięki, wielkie dzięki eldred :-B i archi*dss@fujix-forum.com za pomoc bo było by krucho ;-)

Fujifilm Finepix X100 DNG Profile (Provia, Astia, Velvia)
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
:-B :-B :-B tantal,

Zobaczę, czy da się to wykorzystać na MacOSX pod Aperture. Plus za paypala (tylko sprawdzę sobie przydatność pozwolisz...)
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
8-o

[ Dodano: 2012-12-31, 11:48 ]
Jarku, kręciłeś po prostu gałami czy to jakoś bardziej 'reverse-engineered' jest?
 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
MacRayers napisał/a:
sprawdzę sobie przydatność

W tej chwili ujawnianie wszelkich nieprzydatności to dla mnie priorytet i bardzo proszę o pomoc w tej sprawie :-) Na marginesie: referencyjne kolorystycznie są dla mnie jpgi prosto z aparatu i to ich imitowanie jest celem profili. Wczytywywałem się uważnie w m.in Twoje uwagi na temat symulacji Fuji ale póki co nie odważyłem się np. na jakieś zdecydowane korekty zieleni w Velvii. Jeśli da się wyszperać jakieś inspiracje dla np. Velvii bardziej miarodajne niż jpg z X100 to może warto będzie wydziergać jakiś wariant poprawiajacy świat ;-)

Na teraz musze zdobyć głównie dowody "nieciągłości" barw i wpadek przy świetle żarowym.
Ale to są moje priorytety, generalnie oczywiście profile mają dać frajdę odklejenia się od komputera przy obróbce rawów. Do tej pory tak wygodnie pracowało się tylko z jpg, mam nadzieję że da się tak pracować z rawami bez paskudzenia kolorów.

I to mój cel nadrzędny, reszta to w sumie szczegóły.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
tantal, jestem pod wielkim wrażeniem pracy. Postaram Ci się dostarczyć trochę jpg-ów z raw-ami w różnych symulacjach (Velvia szczególnie). :-B
Ponowię jedynie pytanie - da się to wykorzystać w Aperture do obróbki RAW? Bo LR nie mam (i jakoś nie zamierzam). Gdyby te profile były choć w 50% tak dobre jak te z puszki, to normalnie nie wiem co....

 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
wojtekk napisał/a:
8-o

[ Dodano: 2012-12-31, 11:48 ]
Jarku, kręciłeś po prostu gałami czy to jakoś bardziej 'reverse-engineered' jest?


To w sumie nudne szczegóły, wszystkiego po trochu. W każdym w razie od kręcenia gałami 3 miesiące to bym zwariował albo poprzestał na jakimś bardzo kompromisowym efekcie.
Algorytmy Fuji są niezbadane a zresztą zwyczajnie za krótki jestem aby to ogarnąć.
Można sobie jednynie na różne sposoby liczyć różnice kolorów między jotpegiem z X100 a plikiem na wyjściu Adobe i stąd wyciągać wnioski.
Ale najgorsze jest to że najbardziej genialne metody które wymyśliłem dały takie sobie efekty i okazało się że w życiu od kręcenia gałami nikt nas nie uwolni ;-)

[ Dodano: 2012-12-31, 14:08 ]
MacRayers napisał/a:
tantal, jestem pod wielkim wrażeniem pracy. Postaram Ci się dostarczyć trochę jpg-ów z raw-ami w różnych symulacjach (Velvia szczególnie). :-B
Ponowię jedynie pytanie - da się to wykorzystać w Aperture do obróbki RAW? Bo LR nie mam (i jakoś nie zamierzam). Gdyby te profile były choć w 50% tak dobre jak te z puszki, to normalnie nie wiem co....

Kurczę, nie wiem nic o Aperture więc na razie kwestia pozostaje otwarta :-/ Akceptuje na pewno profile ICC, z tymi jest o tyle niewygodnie że są używalne przy konkretnym WB, więc musi byc ich kilka. Nie wiem jeszcze czy profil ICC w Aperture jest używany przy wołaniu rawa czy może być przypisany dopiero po wywołaniu - w trakcie obróbki.
Przepraszam za moją niewiedzę, skupiłem się za bardzo na Adobe. W każdym razie profile akceptowane przez Aperture też wysmażę, jakich by nie miały literek w rozszerzeniu. ;-) Nie wiem czy będą tak dokładne jak te DNG i tak wygodne ale puchę imitować na pewno będą.
Co do sampli to pożrę każdą ilość :mrgreen: dzięki :-B ale koniecznie i raw i jpg prosto z puszki najlepiej bez podbijanych: DR, nasycenia i co tam można jeszcze podkręcić.
 

kolouker  Dołączył: 05 Wrz 2010
tantal napisał/a:

Nie wiem jeszcze czy profil ICC w Aperture jest używany przy wołaniu rawa czy może być przypisany dopiero po wywołaniu - w trakcie obróbki.


Ani tu, ani tu. Aperture nie wspiera własnych profili przy wołaniu rawów. Jedyne co można zrobić to ustawić sobie zestaw konkretnych korekcji i zapisać jako preset, podobnie jak w Lightroom. Problem polega na tym, że działanie narzędzi w Aperture nijak się ma do tych w Lightroom. Korekta ekspozycji robi w obydwu programach różne rzeczy, krzywe ustawione na takie same wartości dają różne efekty, korekcja barwna działa zupełnie inaczej itd. Jeżeli ustawimy korekcje w Aperture w oparciu o wartości korekcji w presecie z Lightroom to efekt końcowy będzie zupełnie inny. Sam używam Aperture, ale Lightroom w wersji 4 ma o niebo lepsze narzędzia. Niestety na moim komputerze Lightroom muli jeszcze gorzej od Aperture.
 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
kolouker napisał/a:
tantal napisał/a:

Nie wiem jeszcze czy profil ICC w Aperture jest używany przy wołaniu rawa czy może być przypisany dopiero po wywołaniu - w trakcie obróbki.


Ani tu, ani tu. Aperture nie wspiera własnych profili przy wołaniu rawów.

No to trzeba będzie zwrócić już otwartego :-B MacRayersowi :cry:
Dopytuję się społeczności Apple ale na razie pytanie omijane jest jak zaraza, teraz wiem czemu...
Do niedawna Aperture otwierało ponoć pliki DNG (pomijając "zlinearyzowane"), ale profil do tego stosowało własny generyczny a ewentualny wbudowany traktowała jak powietrze nie mówiąc o jakiejś liście wybor. Czy coś się zmieniło pod tym względem ? Pomijając pytanie czym wbudować profil nie mając ACR/Lr bo darmowy konwerter Adobe tego akurat nie robi co jak widac czasem może być wadą. No dobra, ale ICC traktowałem w tym wątku wyłącznie jako zamiennik profilu DNG (.dcp) więc wracam do sedna. Jeśli dobrze zrozumiałem, "nie wspiera profili" oznacza że ani profili wejściowych aparatu (.icc) ani profili DNG (.dcp) ? Jeśli poza zapisywaniem presetów przez Aperture dla Aperture nic innego się nie da to by zamykało moje rozmyślania na ten temat :roll:
 

kolouker  Dołączył: 05 Wrz 2010
U mnie po konwersji do DNG Aperture wyświetla komunikat "Format not supported" więc sobie dałem spokój.
 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
kolouker napisał/a:
U mnie po konwersji do DNG Aperture wyświetla komunikat "Format not supported" więc sobie dałem spokój.

Na stronie Apple widzą to tak że pliki są obsługiwane, o ile nie była zaznaczona opcja konwersji do obrazu liniowego. Ale być może przyczyna jest taka że Aperture obecnie nie tyle ignoruje sam profil wbudowany w plik DNG co po prostu odrzuca taki plik. Spróbowałbym konwersji samodzielnym Adobe DNG konwerterem jeśli niepowodzenie dotyczyło pliku konwertowanego za pomocą Lr/Acr. Różnica może być dla Aperture poważna- samodzielny konwetrer Adobe nie wbudowuje żadnego profilu w plik DNG i stąd plik jest akceptowany jako "prawie" pochodzący prosto z aparatu.
Na marginesie- ostatnie wersje konwertera już nawet nie oferują takiej opcji jak konwersja do liniowego (zdemozaikowanego) DNG.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Czy da się jakoś z tych profili skorzystać na LR4? Bo ja zupełnie nie wiem co się z tym robi... :roll:
 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
Ja na prawdziwego faceta przystało gardzisz instrukcją obsługi :-B

Zacytuję "CzytajTo.txt" z zipa z profilami :-) którego trzeba rozpakować i
Cytat
Profile należy umieścić w katalogu:
(Mac) /Users/<NAZWA_UŻYTKOWNIKA>/Library/Application Support/Adobe/Camera Raw/Camera Profiles/
(Win7) C:\Users\<NAZWA_UŻYTKOWNIKA>\AppData\Roaming\Adobe\CameraRaw\CameraProfiles
(WinXP) C:\Documents and Settings\NAZWA_UZYTKOWNIKA\Dane aplikacji\Adobe\CameraRaw\CameraProfiles


Powinny być widoczne do wyboru w zakładce Camera Calibrations.
To nie presety a profile DNG, jako takie wpływają wyłącznie na kolory i tony.
Na starcie wszystkie suwaki odpowiedzialne za ekspozycję, kontrast, kolory powinny być w domyślnym ustawieniu.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
tantal, dzięki, ja po prostu nie ściągnąłem tych plików, więc nie wiedziałem że jest dodana jakaś instrukcja, dzięki :-)
 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
To się nazywa karnawał :-B
Wysłałem Ci przecież w tamtym roku :mrgreen:

[ Dodano: 2013-02-22, 11:49 ]
Dzięki McGregorowi z fujiklub.pl i dorwanym samplom z netu jest druga beta profili do X100, lista poprawek w txt.

[ Dodano: 2013-02-22, 11:55 ]
Cytat
[ Dodano: 2013-02-22, 11:49 ]
Dzięki McGregorowi z fujiklub.pl i dorwanym samplom z netu jest druga beta profili do X100, lista poprawek w txt.


No super, widzę że da się wyedytowac własny post sprzed półtora miesiąca :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach