vobo  Dołączył: 18 Lip 2007
Zmiana systemu Nikon -> Pentax !?
Witam wszystkich,
może niektórzy pamiętają mnie z listy dyskusyjnej pentax'a
pisywałem jako Maciek "vobo"
Ale od początku: pierwszą moją lustrzanką był Ricoh XRX, później Minolta Dynax 800SI i wreszcie wymażona para: Pentax Z1P i SuperA.
Jednak od trzech lat fotografuję cyfrowymi korpusami, początkowo Canonem 300D, a obecnie 2 lata Nikonem D70. Uzbierałem troszkę szkła: kitowego Nikkora 18-70 (bardzo zacny), Nikkora 50 1.8, sigmę 70-300 APO DG oraz lampe SB800. W sumie brakuje mi tylko czegoś do makro (sigma przy makro ma za dużą ogniskową) oraz szerokiego kąta do krajobrazów (np. tokina 12-24/4).
Jednak gdzieś tam tkwi ten sentymet do starych szkieł K, do hyper Programu i do samego Pentax'a jako marki i aparatu. I tak mnie naszło, po przeczytaniu, że pentax w USA oferuje rabaty, coby może zmienić system?
Policzyłem, że stać by mnie było na K10D z gripem BG2, 16-45/4 i lampę AF 540 FGZ i tyle na początek.
Szeroki kąt mógłbym mieć manualny, dokupił bym Sigmę taką jaką miałem do Nikona, makro też wystarczy manualne.
Tylko pytanie, czy nie będę żałował zmiany systemu?
Co wy zrobilibyście na moim miejscu?
To czego brakuje mi w D70 to: bezpośredni przełącznik wyboru AF (AF-S, AF-C) oraz uchwyt do zdjęć pionowych. No i przydałaby się stabilizacja matrycy (tego w Nikonie się raczej nie doczekam).
A może poczekać i wymienić korpus na D200 z gripem?

Pozdrawiam wszystkich serdecznie,

Maciek [vobo] Szelągowski
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
vobo, jak zmienisz system to wszyscy na forum goraco ciebie powitaja. No ale, czy jest sens zmieniac system? Bedziesz musial wszystko sprzedac, a to napewno pociagnie cie po kieszeni. Czy myslisz, ze majac Pentaxa bedziesz robil lepsze zdjecia. Czy dla samego sentymentu warto to robic. Lepiej chyba rzeczywiscie dozbieraj do D200, jezeli ci jest lepsza puszka potrzebna i zmien. W Pentaxe bedziesz musial dlugo kompletowac taki zestaw. Takie szkielka nie leza w pierwszym sklepie za rogiem.
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
vobo - masz calkiem przyzwoity zestaw. Przesiadka na PENTAX'a nie spowoduje skoku jakosci Twoich zdjec. D70 i K10D oferuja zblizona jakosc zdjec i zadnej rewolucji nie zaznasz. Sadze ze nie warto sie przesiadac. Masz czym focic wiec lepiej poczekac na rozwoj sytuacji i jakis znaczacy skok technologi w fotografii.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
vobo napisał/a:
Uzbierałem troszkę szkła: kitowego Nikkora 18-70 (bardzo zacny), Nikkora 50 1.8, sigmę 70-300 APO DG oraz lampe SB800.

Rozumiem że mowa o zakupach w USA? Jeżeli tak to:
Nikkora 50 1.8 za całe 200$ możesz zamienić na Pentaxa 50/1.4
sigmę 70-300 APO DG na takoż samą sigme z bagnetem KAF
Nikkora 18-70 raczej nie zamienisz na 16-45/4 bedzie brakowało ci długego końca ale za to szeroki kąt 24mm :!:
Myślę że nie byłaby to zbyt kosztowna zamiana ale to tylko moje zdanie. Szkła które wyieniłeś to szkła tanie z segmentu amatorskiego.
Tylko czy jest sens? D200 jest napewno bardziej zaawansowaną puszką ale i droższą. Tylko pytanie ile stracisz na sprzedaży szkieł N i zakupie szkieł P? IMHO jeżeli jesteś zadowolony z Nikona to po co? Fakt że stabilizacja tylko w obiektywach a to kosztuje sporo. chyba zbytnio nie pomogłe :mrgreen: Jednak będąc zadowolonym z Nikona nie zmieniałbym systemu bo po co?
 

konopia  Dołączył: 24 Kwi 2007
vobo, puszkę zmień, obejrzyj D80 (ma dostępnego gripa i przycisk do zmiany trybu AF - o ile dobrze pamiętam to jest koło spustu, ale to trzeba sprawdzić czy on przełącza faktycznie tą funkcję o którą Tobie chodzi) a może kup D200 (jakość obrazowania praktycznie ta sama co D80, no może na zdjęciach widać ciut mniejszą ingerencję aparatu, bardziej pewny pomiar matrix, ten w D80 to szczególny nacisk kładzie na doświetlenie tego gdzie łapana jest ostrość, czasem "przepala" - długi wątek u nikona jest o tym, D200 to większa, solidniejsza, uszczelniona puszka, więcej przycisków wywalonych na korpus no i większa szybkostrzelność, jeśli skorzystasz z tego to się nawet nie zastanawiaj).
zawsze jeszcze można poszaleć i kupić Fuji S5 - puszka identyczna jak D200 ale inna matryca, inna bajka, bagnet też Nikona.

Masz "graty" w drugim co do wielkości systemie fotograficznym, nie rezygnowałbym z tego, kup to czego Ci obecnie brakuje i dalej rób nikonem, tam przynajmniej wybór jest większy.
 
vobo  Dołączył: 18 Lip 2007
dziękuje wszystkim za odpowiedzi,
ciągnie na stare "śmiecie" (bez obrazy)
lecz chyba zostanę przy swoim, w końcu jestem zadowolony z D70,
jak miałbym już mieniać na Nikona, to tylko na D200, tylko kasy brak.
W sumie wolałby kupić raczej szeroki kąt.

Pozdrawiam,

Maciek [vobo]
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Re: Zmiana systemu Nikon -> Pentax !?
vobo napisał/a:

A może poczekać i wymienić korpus na D200 z gripem?

Pozdrawiam wszystkich serdecznie,

Maciek [vobo] Szelągowski


Jeśli wizjer d70 Ci nie przeszkadza, to nie widzę powodu do przesiadki. D70 był jednym z najprzyjemniejszych aparatów jakie trzymałem w łapach - przyjemniejszy (choć diabelnie ciężki) był d200 z gripem, którego miałem ostatnio okazję pomacać (czy ktoś na sali ma 1Ds do pomacania ? :-) ). Skoro masz zestaw szkieł które już opanowałeś, nie warto chyba zmieniać systemu - zbieraj kasę na d200 :)
 
arrow01  Dołączył: 28 Cze 2007
Witam.
Ja miałem troszkę podobną sytuację, choć może nie do końca.
Posiadałem D70 z paroma pierdółkami, a teraz mam K10D i pasję do kupowania :)
Z perspektywy czasu stwierdzam iż warto było (to moje zdanie rzecz jasna :).
Oba aparaty dają dużo frajdy. Kadyszka jest jednak bardziej user friendly jak dla mnie.
Ergonomia tak samo dobra. Wizjer naprawdę duuużo lepszy w pentaxie.
Jednak Nikon podobnie jak Canon to trochę inna bajka.
Pentax jako system, ma w sobie coś takiego ....
Słaba dostępność dodatków sprawia, że z każdego zakupu człowiek cieszy się jak dziecko.
Ponadto dla mnie zmiana system to był taki mały powrót do korzeni fotografii.
No i swoje zrobiła cena :)
2700 za podwójny kit było dla mnie bardzo poważnym argumentem.

Konkludując. Jeśli pieniądze nie są dla Ciebie najważniejsze, a czujesz ciągotki do Pentaxa to polecam taką zmianę. Mi to wyszło na dobre :)
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
arrow01, powiem więcej najlepiej to mieć D200+ 17-55/2,8+ 70-200/2,8VR +kilka stałek i K10D+ nowe SDM + legendarne stałki Pentaxa.
 
arrow01  Dołączył: 28 Cze 2007
Cytat
arrow01, powiem więcej najlepiej to mieć D200+ 17-55/2,8+ 70-200/2,8VR +kilka stałek i K10D+ nowe SDM + legendarne stałki Pentaxa.


Co prawda to prawda :)
O D200 myślałem bardzo intensywnie.
Ale cenowo to całkiem inna bajka (nawet w USA) a parametry takie jak K10D.

Pozdrawiam

Tomek
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
arrow01 napisał/a:
Pozdrawiam
Tomek


ok
Pozdrawiam
Tomek
;-)
 

tom  Dołączył: 07 Maj 2007
vobo - a nie prosciej by bylo kupic stabilizowane szkla?
stabilizacja w pentaxie nie jest warta zmiany systemu
moim zdaniem kaprysisz, ja bym nie zmienila systemu majac taka szklarnie i 2lata doswiadczen z d70..
chyba ze potrzebujesz tej zmiany do tego by poczuc sie lepiej - wtedy prosze bardzo :)
ale z punktu praktycznego i ekonomicznego, odradzam
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
arrow01 napisał/a:
(nawet w USA) a parametry takie jak K10D.

Tomek


Parametry czyli? matryca? Ja przestaję powoli patrzeć na "tabelkowe" parametry aparatów bo to trochę jak z reklamami komputerów w marketach (zabijanie klienta cyferkami w oderwaniu od jakości cyferek :) czytaj: np. 300GB dysku (ale nie piszą że samsunga), 64MB karta graficzna (nie piszą że zintegrowana) itd... ).
D200 miał dla mnie np. tę zaletę, że pod kciukiem miałem przełącznik trybu pomiaru światła przez co bez oderwania oka od wizjera mogłem sobie zmienić ten dość istotny czasami parametr :) Generalnie ergonomia obudowy d200 mnie rozwaliła. Miodzio!
 
arrow01  Dołączył: 28 Cze 2007
Witam.
Mówiąc o parametrach korpusu miałem na myśli parametry użytkowe :-)
Może niezbyt jasno się wyraziłem :roll:
Chodzi mi o porównywalną ergonomię, wielkość, jakość wykonania czy wizjer.
Czyli ogólnie przyjemność pracy z korpusem na co dzień.
Wodotryski jak np. stabilizacja czy uszczelnienie są miłe ale to nie jest dla mnie konieczne w codziennym użytkowaniu.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Grendel napisał/a:
300GB dysku (ale nie piszą że samsunga)
A co masz do Samsunga ? Mam 3 dyski i nie było z nimi problemów. Mam znajomych, którzy maja także Samsungi, także bez problemów.
Za to Caviary( 2 szt.) padły po roku.
Grendel napisał/a:
D200 miał dla mnie np. tę zaletę, że pod kciukiem miałem przełącznik trybu pomiaru światła
Hm..przecież K10D także to ma, tylko przy lewym pokrętle.
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
Ja do dyskow samsunga mam mieszane uczucia.
Mam dwa dyski tej firmy i jeden padl po 1 miesiacu a drugiego czas pracy wynosil jakos w przyblizeniu 0 godzin 0 sekund.
Ale po wymianie na nowe modele dzialaja bez zarzutu jeden 6 lat drugi 2 lata.

A jesli chodzi o D7D to nie mialem w rekach lepszego aparatu pod wzgledem wygody i ergonomi.
 
rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
Ja też nie rozumiem dlaczego ludziska są na Samsunga (Szajsunga) tacy cięci ...
Miałem (mam) kilka rzeczy tejże firmy i nigdy nie miałem problemów:
- monitor 700 ITF (ale to inna bajka, najlepszy w klasie jak kupowałem, i tylko czasem żałują że go sprzedałem na rzecz LCD :cry: ),
- dyski już nie pamiętam jakie konkretnie (a seagate barracuda mi padł 2 razy),
- aparat :evilsmile: ,
- telefon,
- a! no i silnik krokowy w moim pełgocie.

No, ale koniec bo zaraz jakiś admin tu wpadnie i zrobi porządek ;-)
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
rysiekll, a co ty sie tak adminow boisz. Admin tez czlowiek i trzeba dac mu szanse. :mrgreen:
 
rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
asklop, to taki haczyk na admina był, właśnie chciałem dać mu szanse :-P
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
Moim zdaniem nie ma zadnego racjonalnego argumentu zeby zmieniac system. No ale widze, ze jest silne cisnienie na nowe otwarcie, czyli pozaracjonalne, tez wazne powody.

Jak bys nie zrobil i tak Cie lubimy, tyle, ze nie wolno Ci pisac na forum poza dzialem "inne systemy" :evilsmile:

zarcik taki :->

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach