Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
  "Prawo autorskie koliduje z Prawami Człowieka"
Więcej http://www.dobreprogramy....nosc,39099.html

Czy i co z tego w praktyce wyniknie (o ile w ogóle), pewnie nie tak szybko się przekonamy, ale jak dla mnie to początek światełka w tunelu...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ale czego oczekujesz?
Jeżeli zniesienia wszelkich zabezpieczeń DRM na płytach - oby - choćby po to żeby można sobie spokojnie zrobić kopię płyty CD np. do samochodu...
Natomiast jeżeli oczekujesz zezwolenia na powszechne dzielenie się twórczością innych - to mam nadzieję ż eto się nei stanie.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Za słabo mowię po francusku, zeby się odnosić do pełnej sentencji, ale mam wrażenie, że chodzi tu o kwestie inne, niż zezwolenie na kopiowanie i rozpowszechnianie bez ograniczeń cudzych dzieł.
Koleś, kupujący film czy program a potem sprzedający kopie z zyskiem będzie nadal piratem. Osoba używająca pirackiej kopii programu do pracy - nadal będzie przestępcą.
Myslę, że chodzi tu o inne rzeczy, takie jak kody regionalne DVD czy fakt, iz probując obejrzeć z Irlandii jakiś clip dołączony do newsa, powiedzmy, na Gazeta.pl dostaje komunikat, ze nie mogę, bo łącze się spoza Polski.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Bardziej informacyjnie zamieściłem, bo wiele osób tutaj (fotografowie) zapewne jest osobiście zainteresowanych ochroną praw autorskich i tym co się w temacie dzieje, a może też miało jakieś "problemy"... Choć w kwestii fotografii chyba uregulowania są całkiem niezłe i raczej "rewolucji" bym się nie spodziewał.

Ale np. w muzyce. Sam mam ileś tam płyt CD, trochę filmów, i w zasadzie nawet nie wiem czy mogę je sobie przerobić i "legalnie" odtwarzać na innych sprzętach. Daaawno temu miałem też zakupione gry (raptem ze dwie) - dla wygody grałem na obrazach płyt i... byłem "piratem" z tego co mi wiadomo.
[plus takie kuriozum - co zrobić, gdy zakupione legalne wersje AutoCADa nie działają we firmie, support nie pomaga, a "piraty" śmigały bez problemu? kwadratura koła czy...piractwo? bez działających CADów firma by padła...]

Nie chodzi mi o ewidentne łamanie praw autorskich, ale o to co zakupiłem i co mogę (albo nie mogę) z zakupionym "czymś" zrobić. Książkę "papierową" mogłem pożyczyć (komuś i od kogoś). A wersję elektroniczną"?

Lub też o czym ostatnio dość głośno (choć to kwestia "umowy" przy zakupie - teoretycznie można nie kupić). Nowe konsole mają ponoć uniemożliwiać grę na używkach.... Czy to nadal tylko ochrona "praw autorskich"?

Albo inne z życia (nie mojego) wzięte. Znajomy, który ma grube setki (o ile nie tysiące) płyt z muzyką. Wg prawa jest piratem i to "zatwardziałym". Bo od wielu lat, zanim płytę kupi, ściąga (przy ściąganiu, świadomie lub nie, zarazem udostępnia i to decyduje o jego "winie") i sprawdza czy mu się podoba. Jeśli tak, kupuje oryginał... W świetle obecnego prawa jest "przestępcą" (bez wyroku sądu)...

O przypadkach kuriozalnych (dla mnie) wyroków nagłaśnianych w mediach chyba każdy słyszał...

Wiele obecnych uregulowań mi się nie podoba (nie każdy musi się ze mną zgadzać )i dlatego w podtytule dopisałem, że mam nadzieję na normalność. Choć prawdę powiedziawszy bardzo nikłą...
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Naprawdę chcemy znów wrócić do tej dyskusji tu?
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
jorge.martinez napisał/a:
Naprawdę chcemy znów wrócić do tej dyskusji tu?

Nie wiem czy było i w jakim zakresie. Szukajka za wiele mi nie pokazała... A ponieważ potencjalnie może być w prawie autorskim trochę "normalności", to ja się cieszę, że jest na to jakaś nadzieja. Bo wiele dziś spotykam absurdów. Moim zdaniem oczywiście.
Zaś dyskusji (powrotu?) raczej nie będzie, bo jak widzisz, zainteresowania praktycznie brak... Zresztą póki co żadnych zmian chyba jeszcze nie ma. Raczej ich (niepewna?) zapowiedź...

Edit: ja już więcej nie będę. Tym bardziej, skoro było. W takim razie niech mod (ja już nie mogę) ustawi wygaśnięcie tematu na np. za 1 tydzień.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach