slawek  Dołączył: 25 Lip 2007
testy tamron pentax sigma
Witam wszystkich czlonkow tego zacengo forum.
To moj pierwszy post - mam nadzieje ze obejdziecie sie ze mna lepiej niz wczoraj z grzesiem (fakt uparty byl;)

Zaznaczam ze nie chodzi mi o rade jaki sprzet wybrac ale o rzeczowa dyskusje o mozlwosciach 3 typowanych w 1 kolejnosci tele do k10
petnax 50 200
i odsadzanych od czci i wiary sigmy i tamrona 70 300



Czytalem wiele testow tych tele.. wyniki jak to wyniki bywa roznie
Wszyscy wiemy ze slabe.. ze wolne, ze entry level..
ale ostatnio natkanlem sie na testy photozonie.. i wyniki daly mi do myslenia

Po dluzszej lekturze tego forum wnioskuje ze wiekszosc majac w kieszeni 1kPLN
wybralaby Pentaxa
Potem bylaby sigma
Od biedy.. tamron tak by na :-B dla znajomych zostalo

Patrze na testy:
pentax z k 10 -> http://www.photozone.de/8...0_456/index.htm
tamron z k10 -> http://www.photozone.de/8...entax/index.htm
sigma z canonem? - http://www.photozone.de/8...0_456/index.htm

skupiam sie na rozdzielczosci obrazu.. wyniki dla srodka kadru sa dla mnie zblizone powiedzmy na granicy bledu
ale juz w rogach penax ustepuje pola
co ciekawe pentax na 200mm wypada ogolnie slabiej niz tamron na 300mm

I tu moje pytanie: JAk to z tymi testami jest? na ile sa one obiektywne? Jest sens wbijac sie w ich wyniki i roznice miedzy 1400 1800 LW /PH czy zdac sie na opinie uzytkownikow??

Zaznaczam ze jestem pacyfista i foto amatorem:) wojny miedzy posiadaczami roznych sprzetow rozpoczynac nie mam zamiaru

Pozdrawiam wszystkich foto funów i zachecam do dysputy
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
slawek napisał/a:
Jest sens wbijac sie w ich wyniki i roznice miedzy 1400 1800


nie ma i dlatego lepiej nie zawracaj sobie glowy. a roznicy i tak nie zobaczysz poza cropem 100% a i to czasem nie
 
slawek  Dołączył: 25 Lip 2007
Zy.. czytalem sporo forum wiec traktuje Twoje rady bardzo serio.. nigdy nie bawilem sie szklami m42 a pamietam ze swego czasu miales jakies wystawione na aukcji.. masz moze cos w zanadrzu albo spodziewasz sie czegos? troche mnie ta cala zabawa z m42 zniecheca ale w poszukiwaniach jakiegos tele rozwazam wszystkie opcje
 

Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
Roznice w jakosci obrazu lepiej chyba samemu ocenic. Zamiast przejmowac sie skrajnymi opiniami, lepiej jest usrednic to co ludzie o tych szklach pisza. Ich jakosc optyczna nie rozni sie chyba tak dramatycznie zeby byla jedynym kryterium wyboru.
50-200 i 70-300 to dosc duza roznica w ogniskowych, poza tym pentax jest mniejszy i lzejszy niz sigma. Z kolei sigma ma makro (calkiem niezle jak na zooma).
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
SLAWEK,5 lat temu miałem podobne rozterki:tamron 75-300,pentax 100-300.Sigmy nie brałem pod uwagę,bo w testach wyszła słabiej niz te dwa.W koncu kupiłem tamrona,bo dla kilku linii na millmetrze nie warto było dopłacać 300 zł(w Jokerze była wtedy "primicja" na tamrony).Dzisiaj moge powiedziec,że był to niezły zakup.Najcześciej używam ogniskowych z przedziału 75-200 przy f8.Gdy używam 300mm,to i tak zwykle nie da sie przymknac do optymalnej f 11,tylko max. f8.Nie daje fotek na wystawy,do druku i takich innych.Najwiekszy format,jaki robie to 30*45cm(zwykle 20*30cm).Jakośc,jaka uzyskuje dotychczas mi wystarczała(no tak,bo nie miałem stałek pentaxa :evilsmile: - teraz może sie to zmienic).Jesli nie zamierzasz bardzo poważnie focić dla pieniędzy,to raczej nie ma znaczenia co wybierzesz,tylko w jaki sposób będziesz robił użytek ztego,co masz(optymalna przysłona,statyw :!: -bardzo "wyostrza' zdjecia,w porównaniu do focenia z ręki).
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
mnie przekonują fotki z sigmy. Tamron jest mniej popularny stąd mniej opinii. Biorąc pod uwagę cenę jest naprawdę nieźle.

 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
slawek, olej testy, wszystkie niskobudżetowe tele (a o takich tu piszesz) dają podobną jakość, pod warunkiem, że sie trafi na dopracowany egzemplarz :mrgreen:
 
slawek  Dołączył: 25 Lip 2007
Kilka zdan ale rzeczowych i wreszcie rozjasnia sie w glowie
Na foto zarabiam jako analityk (pisze ludziom co jest ile warte, co warto kupic.. a co sprzedac.. i niestety ludzie lykaja wszystko co sie wypisuje.. a wypisuje sie nie tyle ile wychodzi.. tylko tyle "ile ma wyjsc..."
stad chec upewnienia sie co myslicie o tych testach..

Dzieki za slowo
zatem na pare lat powinien wystarczyc tamron
(oby)
potem rynek pentaxa rozrosnie sie tak ze w nowych szklach jak w ulegalkach
pzdr!

pzdr
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
slawek napisał/a:
potem rynek pentaxa rozrosnie sie tak ze w nowych szklach jak w ulegalkach
Jakiś prorok powstał między nami, czy co?
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Cytat
slawek napisał/a:
potem rynek pentaxa rozrosnie sie tak ze w nowych szklach jak w ulegalkach
Jakiś prorok powstał między nami, czy co?


Przypomniał mi się komentator Zdzisław "Tak więc" Zakrzewski, który kiedyś powiedział coś takiego ( może być niedokładnie): "możemy przebierać w tych kolarzach jak w ulęgałkach" ;-)

A w temacie - proponuję Tamrona...
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Przypomniałem sobie: na Alledrogo sa FAJe 75-300.Nie znam ich jakości,ale jak ktos chce miec SMC i nazwe Pentax,to oferta jest ciekawa(699zł).Nie wiem ,jaki wpływ na jakośc maja powłoki w tym obiektywie.Kiedys zrobiłem sobie "test":obiektyw zamkniety do f 16 i słońce w kadrze.Rywale: FA 4/28-70 i FA 3,5-5,6/28-90.Wynik: 28-70 jeden ostry blik,bez zauważalnego spadku kontrastu;28-90 - niebo usiane zamglonymi słońcami-pełno nieostrych blików i kontrast niski,nawet dla osoby mającej problemy ze wzrokiem(czyli mnie :-) ).Zatem same powłoki nie gwarantuja poprawnego przenoszenia kontrastu-ważne jest też szkło(albo plastik),z którego wykonano soczewki.Może pisze herezje-jesłi tak ,prosze o sprostowanie.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
slawek napisał/a:
Na foto zarabiam jako analityk (pisze ludziom co jest ile warte, co warto kupic.. a co sprzedac.. i niestety ludzie lykaja wszystko co sie wypisuje.. a wypisuje sie nie tyle ile wychodzi.. tylko tyle "ile ma wyjsc..."
stad chec upewnienia sie co myslicie o tych testach..
Tego to ja z kolei nie rozumiem. Zarabiasz jako analityk a zadajesz pytania jak osoba, która widziała Pentaxa tylko na wystawie za szybą... ;-)
 

pawcio  Dołączył: 11 Maj 2007
A jak wypada porównanie tego FAJ'a 75-300 z allegro ze wspomnianym wyżej Tamronem czy Sigmą APO?
ps
za 7 stówek jest też Pentax 100-300 (4,5-5,6)

qrde ciągle sie motam :roll:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

Throwend  Dołączył: 26 Kwi 2007
Ok, mając chwilę czasu i akurat dostępne w sklepie Sigmę 70-300 bez APO, Tamrona 70-300 i Pentaxa FAJ 75-300 pstryknąłem kilka zdjęć wymienionymi obiektywami. Z tym, że nie miałem Sigmy APO a 'zwykłą'. Mam jeszcze te zdjęcia i mogę udostępnić.
Zrobiłem zdjęcia przy różnych ogniskowych i przysłonie 8 i przy różnych przysłonach i ogniskowej 300mm Nie był to profesjonalny test tylko pstrykanie latarni ulicznej na tle nieba, ale widać kilka rzeczy.

Dla mnie najważniejsza jest jakość przy 300mm bo po to kupowałem taki obiektyw. Przy tej ogniskowej najlepiej wygląda Tamron - widać najwięcej szczegółów itp. Sigma jest na drugim miejscu, a o Pentaxie zapomnijcie...

Za to aberracja chromatyczna mnie zaskoczyła. Tu Tamron wypada chyba najgorzej (chyba, bo z Pentaxem może być tego po prostu nie widać z powodu marnej jakości), drugi jest Pentax, a Sigma - bez APO - wypada znakomicie!

Kiedyś robiłem porównanie makro Sigmy i Tamrona i tu Sigma wypadła dużo lepiej, ale jak napisałem, ja kupiłem taki obiektyw do ptaków, więc uzywam głównie 300mm, a makro jest tylko dodatkiem.

Jak będę dziś w domu i będę miał dostęp do komputera to wrzuce gdzieś te zdjęcia i je udostępnie. Zdjęcia robiłem z ręki więc przy większych wartościach przysłony nie miałem łatwego zadania, ale reszta powinna byc ok.

[ Dodano: 2007-07-29, 17:44 ]
Ok, wrzuciłem nieobrobione zdjęcia na serwer. paczka ma ok. 40MB. są tutaj. Bedzie tu wisiało przez kilka dni i potem zdejmę.

A małe zestawienie przy 300mm i f/8 wygląda tak (przypominam: Pentax 75-300, Sigma bez APO i Tamron):



czas wszędzie 1/350... niestety znów miałem puszkę ustawiona pod moją 50-tkę czyli +1.5EV, bo tak mogę pstrykać w trybie Av... zapomniałem o tym, a czasy mogłybyć krótsze. no i bez statywu i z ASRem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach