bilder32  Dołączył: 23 Maj 2007
Makro
To znowu ja :p Na innym forum zadałem już to pytanie ale wole zasiegnac porady innych osób :) Posiadam MZ-6. Chcę spróbować troche makro :p Polecono mi
1) Reduktor Pentax-M42 - 40-50zł
2) Pierścienie Makro M42 - ok. 40zł
3) Obiektyw 50mm:
Industar 50-2 - nie powinien kosztować więcej niż 50zł
Industar 61L ( tutaj cena już przekracza 130zł)
ale niezłe efekty mozna uzyskać tańszymi Heliosami 44M-4 czy 44M-6

to był cytat... Chciałbym sie dowiedzeic czy jesli kupie przejsciowke K>m42 to nie bedzie przepuszczac światla tam gdzie nie trzeba?? :p Nom i czy pomysł z makro na m42 jest dobry?? Który obiektyw polecacie?
Wiem ze wyniesie mnie to najtaniej... i dobrze... Chce sprobowac, nie wiem czy wciagnie mnie to na dobre :) Jeśli nie, to przynajmniej nie bede zalowal kasy i przejsciowka sie na przyszlosc przyda ;-)
Pozdrawiam
Kamil
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
da sie, popatrz tu
http://pentax.org.pl/view...b996bf35#106553

o problemie przepuszczanie swiatla przez przejsciowki nie slyszalem
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
A ja słyszałem i sam miałem ten problem. W przejściówce, która cała wchodzi w bagnet, są dwie podłużne dziury na kluczyk do jej zdejmowania. Pierścieni m42 są mniej więcej tej samej średnicy co ta przejściówka i po ich założeniu dziury nie są szczelnie zakryte. Problem ten rozwiązałem zakładając kawałek dętki od roweru na ostatni pierścień. Po podpięciu sprzętu dopycham gumowy pierścień do bagnetu aparatu.
Powiększenie, jakie mi się udało osiągnąć kompletem pierścieni i obiektywem Pentacon 50/1.8 MC to mniej więcej 1:1.
Tutaj przykład:

To jest matryca z jakiegoś kompakcika Canona (nie pamiętam wymiarów, ale dłuższy bok raczej nie przekracza 1 cm).
 

bilder32  Dołączył: 23 Maj 2007
No właśnie :-/ Ale jeśli ty sobie poradziłeś to ja może tez dam rade :) Jak cos to bede pytał :)
Pozdrawiam
Kamil
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Stachu napisał/a:
Problem ten rozwiązałem zakładając kawałek dętki od roweru na ostatni pierścień. Po podpięciu sprzętu dopycham gumowy pierścień do bagnetu aparatu..


No proszę, dętka od roweru znowu na topie.
Chyba niedługo dołączę takową do swojego zestawu foto, skoro czyni cuda.
 

bilder32  Dołączył: 23 Maj 2007
No dobra... to jesli M42 moze byc to prosilbym o zaoferowanie taniego/dobrego obiektywu do 130zł, pierscieni makro lub mieszka (najlepiej jakas konkretna aukcje allegro bo sie kompletnie nie znam na mieszkach i na pierscieniach :-> )
Pzdr.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
bilder32, mieszek ja mam do sprzedania, nowy.
 

bilder32  Dołączył: 23 Maj 2007
nom ok... to jesli mozna przybliz mi jego obsluge i co on tak naprawde daje i dlaczzego mieszek a nie pierscienie... :) I czy nada sie do mojej mz szostki i jakie obiektywy moge do niego stosowac :) nom i jeszcze jedno... nie mam jeszcze przejsciowki na m42!! ale mam zamiar zamowic :) z gory dzieki za pomoc
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Wygląda tak


Możesz wkręcić dowolny obiektyw na gwint M42.
W makro się nie bawiłem, wiem tylko tyle, że mieszek w przeciwieństwie do pierścieni pozwala Ci płynnie regulować odległość obiektywu bez ciagłego rozkręcania całego układu.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
I przy tym jest trochę mniej poręczny. IMHO mieszek lepiej się nadaje do studia, pierścienie na plenerek.
 

bilder32  Dołączył: 23 Maj 2007
Dobrze... Więc teraz kolejny zestaw pytań:
1)Mieszek "przykręcam" normalnie do mojej mz-6 z przejściówką, tak samo jak obiektywy M42?
2)Czy jeszcze zamiast mieszka obiektywu i body+przejsciówka musza być jakieś pierścienie?
3)Efekty z pierścieniami, czy z mieszkiem beda lepsze?
4)Czy oprócz statywu będę potrzebował czegos do "podtrztymania" mieszka z obiektywem??

Zdaje sobie sprawę, że pytania powyżej są głupie ale kto pyta nie błądzi, a ja chce mieć wszystko czarno na białym :lol:
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
bilder32 napisał/a:
1)Mieszek "przykręcam" normalnie do mojej mz-6 z przejściówką, tak samo jak obiektywy M42?


normalnie do aparatu, jak obiektyw

bilder32 napisał/a:
2)Czy jeszcze zamiast mieszka obiektywu i body+przejsciówka musza być jakieś pierścienie?


nie musza, ale pewnie tez moga dla jeszcze wiekszego

powiekszenia
bilder32 napisał/a:
3)Efekty z pierścieniami, czy z mieszkiem beda lepsze?


efekt zalezy od tego na jaka odleglosc odsuniesz obiektyw; mieszek zazwyczaj daje wieksze powiekszenie; oczywiscie mozna tak zrobic ze zsuniety mieszek bedzie krotszy niz 3 pierscienie


bilder32 napisał/a:
4)Czy oprócz statywu będę potrzebował czegos do "podtrztymania" mieszka z obiektywem??


silnych rak :-) , jak statyw utrzyma calosc to ok
 

bilder32  Dołączył: 23 Maj 2007
Ok... Dzieki ;-) No to wszystko już jest jasne :lol:
 

outi  Dołączył: 03 Lip 2007
Stachu napisał/a:
IMHO mieszek lepiej się nadaje do studia, pierścienie na plenerek.
to fakt, 2* więcej kręcenia i ustawiania, w dodatku mieszek (przynajmniej taki jak na foto powyżej) ma jeszcze ruchomy pierścień z gwintem którym można regulować obrót całej reszty... Masę kręcenia, ale swoboda większa...
 

bilder32  Dołączył: 23 Maj 2007
Tylko, że ja nie mam zamiaru ganiać za robakami... :) Raczej nie... Lubie foty jakiś malutkich detali... moze czasem jakiś ładny kwiat... może jakaś pszczoła czasaaaami wleci w kadr :lol: Ot co :mrgreen: No a poza tym pierscienie drogie nie sa wiec w takie tez sie moge zaopatrzyc ;-)
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Można jeszcze poszukać pierścieni o regulowanej długości - coś prawie jak mieszek ale o mniejszym wyciągu. Miałem takowe na M42 ale popchnąłem na Allegro bo wolę jednak pierścionki na bagnet, albo konwerter makro (z regulowaną skalą odwzorowania - obiektyw 50mm 1:1)
 

bilder32  Dołączył: 23 Maj 2007
Załączam tabele chyba od tego samego mieszka co mi sprzedał Zdano, ktora podobno jest bardzo wazna tylko niestety ja nie wiem o co w niej chodzi i po co ona jest... Jeśli to nie problem to prosiłbym o wyjaśnienie bo już w tym tyogodniu mam zamiar zacząć używać tego mieszka i pierścieni pośrednich na M42/1. W jeden z nich jest wstawiona soczewka i pierścień zachowuje się jak telekonwerter x2. Załączam te informacje bo patrząc na tą tabelke moga sie przydac temu ktory bedzie mi to wyjasniał :roll:

[ Dodano: 2007-08-08, 13:29 ]
W tej tabelce np.jest kolumna wspólczynnik naświetlenia... dla kazdego wyciagu mieszka jest inny i dla roznych ogniskowych jest inny... tylko teraz powiedzcie mi co mi daje informacja ze wspolczynnik naswietlenia wynosi NP. 2,9?? Jak widzicie zaczynam to poznawac od podstaw... zeby nie powiedziec od gruntu.. :-/ Prosiłym o szybką informację!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach