rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Podkleję lepiej paluchy do spodu i będę działał :mrgreen: Chcę sprawdzić, czy działa światłomierz, na razie nie potrafię na niego wpłynąć.

EDIT:
Trochę światła dziennego i czasy się zmieniają. Gdzie wpisuje się wartość filmu, puszka nie wie co włożyłem B) W jaki sposób zmienia się przysłonę i czas w pozycji A?

Te nowe puszki to jednak kosmos w porównaniu do tych staroci i to pod każdym względem :evilsmile: Aż strach pomyśleć co będzie za kolejne 20 lat :-P Jedyna zaleta to wykorzystanie jasnych szkieł do oddania tego po co je stworzono.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
rey napisał/a:
Gdzie wpisuje się wartość filmu, puszka nie wie co włożyłem B) W jaki sposób zmienia się przysłonę i czas w pozycji A?

Filmy mają kod DX z ISO naniesiony na kasetę a puszka je odczytuje http://pl.wikipedia.org/wiki/Kod_DX
Gdy takiego kodu nie ma to aparat automatycznie ustawia ISO 100- jedyne wyjście wtedy, to zmieniać parametry naświetlania samemu. Na szczęście coraz trudniej o filmy bez tego kodu.
ad. B) Pozycja A to automat- aparat sam ustawia czas i przysłonę. Gdy chcesz focić z preselekcją przysłony to jej wartość musisz zmieniać pierścieniem na obiektywie. Nie ma możliwości sterowania przysłoną z poziomu puszki.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
No to nieciekawie w tym trybie auto :roll: Pozostaje preselekcja przysłony, tylko w jaki sposób ustawić właściwy czas poza pozycją A. Ustawiam ręcznie 1.8, czas body dobiera automatycznie? 8-)
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
rey napisał/a:
No to nieciekawie w tym trybie auto :roll: Pozostaje preselekcja przysłony,

Nie. Masz wszystkie funkcje jak w cyfraku (Av, Tv, M i P)
 
_Damian_  Dołączył: 30 Sie 2013
Jako, że to mój pierwszy post na forum, witam wszystkich serdecznie :)

Od paru dni jestem w posiadaniu puszki SF7 i zrobiłem nią jedną rolkę testową (dzisiaj idę odebrać wyniki)
Chciałbym się podzielić kilkoma spostrzeżeniami. Pierwsze primo, aparat zdecydowanie lepiej leży w dłoni (a nie mam wielkich) niż "kasetka". O wizjerze nie wspominam, gdyż te dwa aparaty dzieli przepaść. Na SF7 ostrzy się komfortowo i pewnie (choć jak wiadomo, klin byłby mile widziany) Jeśli chodzi o współpracę z obiektywami: Z "bagnetowymi" działa jak najbardziej w porządku. AF działa szybko i pewnie. Jeśli chcielibyśmy założyć manuale m42 (a na tym najbardziej mi zależało, bo tych mam najwięcej) to jest trochę zabawy. Jako, że posiadam adaptery tylko i wyłącznie "bez kołnierza", na stałe przykręcone do obiektywu, tylko o nich będę pisać. I tak, jeśli założymy obiektyw przez przez adapter w taki sposób, że obiektyw nie będzie dotykać styków, aparat nie będzie potwierdzać ostrości oraz zdjęcia będą niedoświetlone o ok 1.3-1.7EV. Jeśli zapniemy obiektyw, który będzie zwierać styki, wtedy zadziała potwierdzenie ostrości, jednak niedoświetlenie dalej będzie występować. Oczywiście mówiąc "zwierać styki" mam na myśli "przewodzenie ładunku" czyli, jeśli obiektyw ma czarną dupkę, to w miejscu styków trzeba tą farbę skutecznie usunąć. Jak spowodować zatem aby ze szkłami m42 działało i potwierdzenie oraz dobry pomiar światła? Otóż trzeba zastosować dwa triki. Na potwierdzenie ostrości, jak wspominałem, zetrzeć farbę. Aby sprawnie działał pomiar światła, trzeba odpowiednio założyć obiektyw. W normalnym przypadku zakładamy obiektyw aż do momentu zablokowania na bagnecie. W przypadku obiektywu w adapterem zakładamy tak, aby do momentu zablokowania pozostało jakieś 5-10mm (czyli nie do końca nakręcamy na bagnet). Gorzej jest kiedy chcemy mieć potwierdzenie ostrości w obiektywem, który nie dosięga styków (nr Takumar 1.4/50 albo MIR 37A), wtedy trzeba zastosować dodatkową blaszkę lub inny element zwierający styki. Co ciekawe, patent z niedokręceniem obiektywu działa również w "kasetce", gdyż ta również nie doświetla przy m42.
Pozostają dwa pytania :)
Kiedyś w czeluściach internetu wyczytałem, że Pentax dlatego nie doświetla, gdyż adapter wadzi o popychacz przysłony, przez co aparat źle mierzy światło. Remedium na to, było spiłowanie cześci adapteru. Niestety nie potrafię tego teraz odnaleźć, stąd moja prośba czy może któryś z Szanownych Kolegów dysponuje wiedzą o takiej modyfikacji? Założyłem sam adapter na bagnet i nie bardzo wiem jak spiłowanie mogłoby tutaj pomóc.
Druga sprawa dotyczy samego SF7. Wyczytałem w specyfikacji, że aparat ma funkcje korekcji ekspozycji +/-4EV. Jednak nie mam pojęcia jak to działa. Mam instrukcję. jednak nie odnalazłem w niej stosownych informacji. W K100D po prostu ustawiałem stałą korekcję +1.7EV i zdjęcia z m42 wychodziły pięknie. To samo chciałbym uzyskać w SF7.


Pozdrawiam
Damian
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
_Damian_, no niestety w SF7/SF10 nie ma tej funkcji. Jest ona dostępna tylko w SFX/SF1 i SFXn/SF1n. ( http://www.bdimitrov.de/kmp/ ). Pzdr.
 
_Damian_  Dołączył: 30 Sie 2013
Witam,

Odebrałem próbna rolkę Ilforda PAN 400. Analog spodobał mi się do tego stopnia, że do SF7 postanowiłem dokupić jeszcze Z-20 :) Poniżej przykładowe fotografie z wojaży po Katowicach. Poziom jest jaki jest i wiem, że długa droga przede mną, jednak z analoga nie zrezygnuję tak łatwo :)

















Pozdrawiam
Damian
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Używałem ostatnio SF7 z Pentaxem SMC-M 135/3,5. Jak to jest, że aparat zmienia czas stosownie do zmiany przysłony pierścieniem, jeżeli to Manual bez pozycji A?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Bagnet nie jest "kastrowany" więc ma symulator przysłony.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Z ciekawości zapytam jak to działa? W momencie zmiany przysłony jej nie przymyka.

Co sensownego z szerokokątnych można podpiąć do tego body? Mam na myśli szkiełko o typowo ciepłych pentaxowych barwach.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
rey, jak popatrzysz w tył obiektywu na przeciw popychacza przysłony zobaczysz szczelinę a w niej małego dzyndzla, który się porusza wraz ze zmianą przysłony. Jest on sprzężony z symulatorem przysłony w korpusie i on wysyła sygnał o odpowiedniej wartości.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Ponieważ jeden obraz mówi więcej niż 1000 słów, zamieszczam ilustrację (tu mamy akurat inną generację bagnetu, ale jest co trzeba):



Elementy oznaczone numerem 4 służą za informowanie korpusu o przysłonie nastawionej na obiektywie.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
To świetna sprawa, analogi ze szkieł M robią takie prawie A 8-)

Rozważam zakup czegoś starszego bez af, ale czekam na efekty tego, co zobaczę po wywołaniu, w końcu :mrgreen: to FF Pentaxa :evilsmile:
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Dużo zależy do filmu i skanera.
Jak zobaczylem ostatnio efekt skanu klatki z Adoxa CHS-25, zrobione LX i Pentax-K 28mm F2 albo 50mm F1,4 to mi szczena trochę opadła. Klatka skanowana bębnem na 4800 dpi i praktycznie zero ziarna.
Ale ten film, podobnie jak CMS-20 można skanować na poziomie 100-250 a nawet więcej z małej klatki.
Tu są przykładowe skany z CMS-20 na 90 mpx:
http://www.adox.de/Media/...Development.jpg
http://www.adox.de/Media/...Entwicklung.jpg
 
chwast  Dołączył: 11 Maj 2015
MarWoj napisał/a:
Viridian napisał/a:
głośny to spory eufemizm - jest megagłośny

Na moje ucho, to trochę przesadzacie z tą głośnością. Fakt - ciche to urządzenie nie jest,ale dżwięk jest naprawdę "filmowy" i taki "aparatowy". ;-) Ja go lubię- bardziej niż ten z MZ 5.


Jak na moje ucho - to SF7 dość mocno hałasuje tylko przy przesuwie filmu, AF nie jest straszliwie głośny, a kłapanie lustra to w ogóle jest cichutkie (w porównaniu z takimi np. Praktikami serii B - to wręcz niesłyszalne; ich lustro i migawka hałasują jak kościelne dzwony :mrgreen: ).
Na głośność narzekają chyba głównie posiadacze SFX/SFXn - może po prostu SF7 jest w porównaniu z nimi trochę lepiej wyciszony?
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
Wczoraj przybył, do moich zbiorów w pudełku z papierami i z kitem F 50mm/F1,7. Kupiłem dla szkła ale szukałem zestawu w miarę bliskiego nowemu i taki kupiłem. Stan całości jak po macaniu w sklepie bdb. Obiektyw ideał ale to body mnie zaskoczyło. Jasna matówka, czasy do 2000, dobry grip, metalowa kurtyna i słuszna waga. Ten SF7 to mój pierwszy w kolekcji. Jak tylko skończę niedokończone rolki, założę film. Głośność? Pamiętam głośne kompakty... Tu będzie podobnie. Głośny będzie po zdjęciu?
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
fanmario, gdzie takie rzeczy można dostać?
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
rychu, przeglądając aukcje.
F50/1,7 po krótkich testach działa jak nowy ze sklepu. Jeszcze trochę prób i sprawdzenie w akcji. Za dwa miesiące mam komunię w rodzinie. W kościele z dystansu używam FA35/F50/FA100/TA105 (APSC K-3) Tym razem zabiorę dwa F50/1,7. Który mój pojawi się na giełdzie ? Czy zaufanie do starszego czy stan nowego nabytku zatrzyma go u mnie? Tych F i FA miałem już chyba kilkanaście. Do brzydala F 1,7 wracam zawsze z szacunkiem. To najbrzydsze szkło Pentax obok kilku podobnych F z zoom. Śledź aukcje i nie tyko szkieł a również zestawów i body.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Za 220 takie coś mam, M28/2,8 jak nówka, kundel 200mm/3,5 działa. A3 wydaje się działać, załadowałem film, się zobaczy. Szkiełka na allegro myślę że zwrócą mi zakup.



Zdjęcie z aukcji, nie moje.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach