zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
Ponownie wracam do problemu z wybieraniem konkretnego punktu ostrości. Jak pisałem wyżej problem został rozwiązany kiedy używam szkła AF, ale jak podpinam manualny (nawet taki ze stykami) to za cholerkę nie mogę zmienić i tylko jest ustawiony centralny - dopiero niedawno zauważyłem :(. Tak ma być, czy tylko ja tak mam?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Tak jest o ile pamiętam w cyfrankach Pentaxa od zawsze - przy manualach tylko centralny.
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
bEEf napisał/a:
Tak jest o ile pamiętam w cyfrankach Pentaxa od zawsze - przy manualach tylko centralny.


O przepraszam, w moim K-x działa to świetnie , a sprawdzałem dla pewności przed chwilą ze swoim Pancolarem, a K-50 nie chce nawet z Samyangiem, który ma styki. Dziwne trochę .... Z chęcią bym to dorzucił to pobożnych życzeń aby uwzględnili przy kolejnym poprawieniu oprogramowania :-)
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
zuka68 napisał/a:
bEEf napisał/a:
Tak jest o ile pamiętam w cyfrankach Pentaxa od zawsze - przy manualach tylko centralny.

O przepraszam, w moim K-x działa to świetnie , a sprawdzałem dla pewności przed chwilą ze swoim Pancolarem

Chyba masz zepsuty aparat, wg papierów do K-x, nie da rady: Jeżeli używane są inne obiektywy niż DA, DA L, D FA, FA J, FA lub F, punkt ostrości zostaje ustalony na O niezalezienie od tego ustawienia. O, czyli punkt centralny (w instrukcji jest odpowiedni obrazek).
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
W KX nie ma podświetlenia aktywnego punktu AF więc nie wiesz fizycznie który punkt Ci działa. A z manualnymi szkłami działa Ci tylko centralny, bo niby też po kiego grzyba miałby działać inny?
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
chyba się wygłupiłem bo da się zmieniać w menu K-x (jest podświetlenie na ekranie), ale to nic nie daje, bo dalej jest ustawiony centralnie, co do papierów to zgubiłem je w domu (wsiąkły jak kamfora) z jakiś miesiąc od zakupu więc tego tematu nie ogarnąłem. K-50 nie daje już tych złudzeń...
Wielka szkoda bo jak robię portret to muszę przekadrować (nie do końca ufam swojemu oku) a przy małej GO może myć ostrość nie tam gdzie ma być ....
Dzięki za oświecenie :-B
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
zuka68 napisał/a:
Wielka szkoda bo jak robię portret to muszę przekadrować (nie do końca ufam swojemu oku) a przy małej GO może myć ostrość nie tam gdzie ma być ....
Odpowiednia matówka załatwia sprawę :-)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Czy ktoś ma porównanie jeśli chodzi o jakość filmów HD z K-30 i 50 Pentaxa ?
Tzn. który model ma ją lepszą ?
 

arob  Dołączył: 01 Gru 2009
wydaje mi się, że żadnej różnicy nie ma... ale domniemam czysto teoretycznie
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
A mógłby ktoś wrzucić jakieś sample video o dług. 1 min. w różnych rozdzielczościach z K-50 ?
 
pawel12345  Dołączył: 20 Sty 2013
Czy w zestawie K-50 + DA 18-135 jest osłona przeciwsłoneczna ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tak
 
pawel12345  Dołączył: 20 Sty 2013
Dzięki :)
Już mam w rękach nową zabawkę K50.
 

macKon  Dołączył: 04 Paź 2013
Będzie Pan zadowolony ... ja jestem .

A swoją drogą może mi ktoś zorientowany podpowie - czy da się skorygować w ramach gwarancji dość silny FfOCUS - jadę na korekcji wszystkich obiektywów na -8 . Sprecyzuję pytanko - czy serwis ma możliwość poprawnego skalibrowania AF ?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
macKon napisał/a:
czy serwis ma możliwość poprawnego skalibrowania AF ?
Ma. Co najmniej w menu serwisowym.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Cytat
Ma. Co najmniej w menu serwisowym.

Gdzieś kiedyś czytałem, że żeby cośtam ustawić w k200d to trzeba wejść w menu serwisowe... Czy to oznacza, że problem macKona można rozwiązać samemu (bez wysyłania puszki do serwisu) czy to już nie działa tak prosto?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
SlicaR napisał/a:
Czy to oznacza, że problem macKona można rozwiązać samemu (bez wysyłania puszki do serwisu) czy to już nie działa tak prosto?
Jeśli w serwisie ustawią tylko software'owy bias, bez mechanicznej kalibracji samego modułu, to tak, można to zrobić samemu, chociaż nie wiem, czy w Debug Mode K-50 można wejść w prosty sposób (np. przy użyciu PK_Tether).
 
maderos  Dołączył: 07 Lis 2013
Witam wszystkich pentamaniaków ;) . To mój pierwszy post na forum, wiec nie bijcie jak będę zadawał dla Was oczywiste pytania :) Stałem się posiadaczem K-50, to tak krótko mówiąc. Wcześniej "szczelałem" fotki Fujikiem 6500d, który służy mi do obecnej chwili, chociaż nie pałam do niego miłością. Pierwsze wrażenie po złożeniu k-50 do kupy, było bardzo pozytywne. Nie mam dużych dłoni, wiec Pentax leży idealnie. Od wczoraj napstrykałem już jakieś 200 fotek ( oczywiście testowo, nic ciekawego ) aby zaznajomić się z możliwościami tego sprzętu. Jedno co mnie, póki co intryguje, to chwalony już wszem i wobec wizjer. Po przesiadce z Fuji ( jaki wizjer Fujik ma każdy wie ) lekko się...nie bardzo wiem jakiego słowa tu użyć, bo rozczarowanie to za mocno powiedziane. Chodzi mi o to, ze chwalony za jasność itd wcale taki jasny nie jest. Wręcz powiem nawet, że w ciemniejszym pokoju nie zawsze widzę czy dobrze celuje. Poprawcie mnie, jeśli źle mowie, bo to mnie najbardziej nurtuje. Jak coś znajdę niepokojącego to dam znać. Póki co jestem zadowolony...

Pozdrawiam
 
BAN Sektoid  Dołączył: 26 Lut 2013
maderos,

Kup jasne szkło.
 
maderos  Dołączył: 07 Lis 2013
Ok, czyli rozumiem, ze obraz w wizjerze jest zależny od jasności szkiełka? No to w takim razie, czy tylko ja tak to postrzegam? Mam kitowy obiektyw 18-55...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach