JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Widzisz i tu "jawlajetsa prablema" bo index dla m42 wynosi 45,5 a nie 45,3 jak dla m39 co już przy nieco dłuższych ogniskowych i otwartej przesłonie może uniemożliwić ustawienie ostrości na nieskończoność. Ciut braknie.Starych obiektywów nie da się zwykle przekręcić dalej po za skalę.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
JacekK napisał/a:
Widzisz i tu "jawlajetsa prablema" bo index dla m42 wynosi 45,5 a nie 45,3 jak dla m39 co już przy nieco dłuższych ogniskowych i otwartej przesłonie może uniemożliwić ustawienie ostrości na nieskończoność. Ciut braknie.Starych obiektywów nie da się zwykle przekręcić dalej po za skalę.

Problem jest do obejścia. Trzeba zdjąć pierścień zaskokowy do ustawiania przysłony, potem pierścień przymykania przysłony i następnie pierścień ustawiania ostrości. Wewnątrz znajduje się mechanizm ślimacznicy blokowany osobnym pierścieniem za pomocą wkrętów. Trzeba je odkręcić i wyjąć przekładki dystansujące. Po ponownym skręceniu obiektywu okaże się, że możliwe jest ostrzenie poza indeksem "nieskończoności". Wystarczy na koniec poluzować pierścień ustawiania ostrości (3 mikrowkręty) i ustawić tak by na oporze wskazywał indeks "nieskończoność". Zablokować wkręty i "gatovo".
W taki sposób przerobiłem swojego (na M42 z odległością roboczą 45,5), który z przejściówką Olympusa OM (46 mm roboczej + kołnierz przejściówki) ostrzył po przeróbce na 10 m, podczas gdy przed przeróbką na ok. 3m I tak okazało się za mało, więc jakiś czas temu dałem go na zupełną przeróbkę bagnetu i ustawienie na kolimatorze. Ale to inna opowieść ;-)
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
A tak, też podobnie kombinowałem tyle,że nie z J9. To jednak metoda inwazyjna i większość użytkowników woli jej unikać.
Właśnie tak teraz sobie pomyślałem, po co używać f2 na nieskończoności ( przecież bokehu nie ma poza nieskończonością i mocno spada rozdzielczość ),a gdy koniecznie trzeba tak ustawić - wystarczy lekko przysłonić i GO, która szerzej bierze za punktem ostrzenia łatwo pokryje to "ciut".
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Dzisiaj z Jupiterem. Czy ktoś ma jeszcze Jupitera?





Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach