wiemac  Dołączył: 29 Mar 2014
Obiektywy m39 w Pentaksie Q
Witam i pozdrawiam wszystkich forumowiczów i mam pytanie czy któryś z użytkowników modelu Q próbował zastosowania obiektywów od Zorki lub Feda. Będę wdzięczny za pomoc
 
Piotrek K  Dołączył: 16 Lis 2009
Witam,

ja nie próbowałem, ale sample z kilku obiektywów m39 znajdziesz na Pentaxforums w zbiorczym wątku dotyczącym obiektywów innych systemów w testowanych na Q. Z tego, co widzę są tam linki np. z kilku Industarów,

Link do wątku:

http://www.pentaxforums.c...nce-thread.html

Pozdrawiam,
Piotrek
 
wiemac  Dołączył: 29 Mar 2014
Dzięki Piotr, obejrzałem link, wygląda fajnie i dowiedziałem się też, że najlepsze rezultaty na Industarze 61 będę miał przy F8. Zamówiłem adapter i zobaczymy co z tego będzie.
Pozdrawiam. Wiesiek
 
trumil9  Dołączył: 16 Sie 2008
Moze troche sie rozpedziles? Nie wiem czy Twoj obiektyw jaki zamowiles to mocowanie L39 czy M39. Pierwsze to pasujace do dalmierzy a drugie do wczesnej wersji Zenit z mocowaniem o srednicy 39mm. To tego aparatu byly tez obiektywy Helios 44, Helios 40, Tair 133, Industar Macro 61. Nie wiem duzo o bezlusterkowcaach Pentax, mialem tylk K10d ale moze chodzi o obiektywy ktore maja mocowanie umozliwiajace mocowanie ich w systemie Pentax K. Industar L39 mozesz od biedy wkrecic w body Pentax z pierscieniem zwiekszajacym srednice do 42mm a pozniej adapter na mocowanie K ale obraz jaki bedziesz mial to tylko close-up do normalnych zdjec nadaje sie
 
wiemac  Dołączył: 29 Mar 2014
Zamówiłem adapter Kiwi o symbolu M39, bo na linku Piotra jest zdjęcie korpusu Q z Industarem od dalmierzowego Feda i tym właśnie adapterem, więc widać, że całość gra.
W ofercie Kiwi nie ma zresztą podziału na M39 i L39, więc chyba jednak są wymienne.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Wymienne tak, ale różnią się indeksem. Chyba nie ma już adapterów lustrzankowych M39 bo to wymarły system 40 lat temu jak nie więcej. Zwykle łaczy się adapter M42 z redukcją M39 tez nie bezboleśnie (45,5 i 45,2 mm) uniemożliwia ustawienie na nieskończoność(choć niewiele brakuje).
A z tego co piszesz wiemac, to z pewnością dalmierzowy L39.
Zapewne nie da się użyć Jupitera 12 2.8/35 mm mimo, że gwint pasuje - bardzo głęboko wchodzący tylni zespół soczewek , ale Orion 15 i wszystkie Industary 10 (FED), 22, 26,50, 61, Jupitery 3,8,9,11 bez problemu.(Chyba to wszystkie popularne dalmierzowe L39 do Fedów i Zorek które "sdiełano w CCCP")
 
wiemac  Dołączył: 29 Mar 2014
Dzięki, Jacek. Zwrócę uwagę na sprawę ostrości i tylny zespół soczewek. Na razie mam do dyspozycji Industara 61 i Jupitera 8 od Zorki, a z nimi jak piszesz nie powinno być problemu.
Jedno jest pewne - zabawa będzie przednia, jak tylko się doczekam adaptera. U nas żaden sklep ich nie oferuje. Zamówiłem w Czechach.
Pozdro. Wiesiek

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach