Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Lytro Illum
No proszę, myślałem że ludkowie dali sobie spokój z tym patentem. A tu wyszedł nowy model obiektywem 30-250 f2.0. Cena 1500$. To może być mały przełomik dla Lytro, kiedy wejściowa cena trochę spadnie.

Tutaj parę fotek na zachętę: https://www.youtube.com/watch?v=mx0HMY7E9R0

Stylistyka sprzętu jest fajna moim zdaniem. Lubię takie futurystyczne kształty. A pochylony ekran chyba jest bardziej ergonomiczny niż ekran prostopadły do poziomej osi aparatu:
http://www.dpreview.com/n...t&ref=title_0_0

Cholernie mi się ten sprzęt podoba... 8-)
 
Serafion  Dołączył: 01 Gru 2007
Właściwie to jest chyba jedyny świeży projekt w fotografii wykorzystujący w rzeczywistości cyfrowe obrazowanie.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Moim zdaniem ta cała rejestracja "pola światła" to jest taka technologiczna homeopatia... która sprowadza się do tego, że aparat robi serię zdjęć a potem soft je składa w animacje... ;)
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Homeopatia? To co robi Lytro nie da się w sposób konwencjonalny emulować. No bo żeby było lytropodobnie, trzeba by zrobić serię zdjęć w 1/500 sekundy, przy czym każde zdjęcie musiałoby mieć inne miejsce ogniskowania ostrości. O ile można sobie wyobrazić takie czarowanie w wypadku obiektu idealnie statycznego, to już poruszające się łagodnie liście drzewa, czy fale na jeziorze przekreślałyby sensowność tego rodzaju "emulacj". Że nie wspomnę o fotografowaniu dynamicznych scen, gdzie Lytro jest całkowicie nie do zastąpienia.

Fajna zabawka. Szkoda tylko, że ostrość zdjęć jest średnia... :-/
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
 
Serafion  Dołączył: 01 Gru 2007
izbkp napisał/a:
Zerknij tu: http://www.optyczne.pl/83...a_od_Adobe.html :)


Cóż z artykułu i tak wynika że to pieśń przyszłości. Mam zresztą wrażenie że to rozwiązanie aż się prosi o produkt pełny taki jak lytro. Multum problemów z taką nakladka, ale ciekawe kiedy powstanie pierwszy obiektyw systemowy tego typu. Próbki w postaci obiektywow 3d już są.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
izbkp napisał/a:
Zerknij tu: http://www.optyczne.pl/83...a_od_Adobe.html :)


No przecież pisałem, że konwencjonalnie nie da się tego Lytro emulować. A to co linkujesz to raczej mało konwencjonalne rozwiązanie.

Zresztą news był z 2008 r., i jakoś obiektywów tego typu na rynku chyba też za dużo nie ma.. :mrgreen:

Swoją drogą - czy ktoś na forum miał w rękach stare Lytro? Bawił się tym? Na allegrze leży za niecałe 1k PLN, może się skusić?
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
Pytanie tylko czy takie zdjęcia, na których można po fakcie ustawić punkt ostrości, pozostaną jedynie fotograficznym folklorem, czy za kilka, kilkanaście lat będzie to technologia dostępna w większej ilości aparatów niż tylko w Lytro.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Ja myślę, że zaletą Lytro nie jest możliwość ustawienia ostrości post factum, ale możliwość oglądania zdjęcia z różną głębia ostrości. Zdjęcia z Lytro - moim zdaniem - to nie są fotki do wydruku. Podobnie jak nie są nimi fotki 3D.

Mały to on nie będzie...



 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Benek, Chodzi mi o to, że to jest ciągle oparte na tym samych schemacie -> robimy serię zdjęć a potem składamy z nich animację. Tyle, że do nazywania tego używa się pseudomagicznego słownictwa np: "rejestracja pola światła" :) Dzięki tej tzw. "soczewce plenoptycznej" całą taką serię zdjęć robisz jednym strzałem - ot cała tajemnica. Przypuszczam, że za jakiś czas będzie można takie soczewki, w formie filtra nakręcanego na obiektyw DSLR-a kupić w zestawie z odpowiednim oprogramowaniem dla każdego z systemów spokojnie sobie kupić.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
izbkp napisał/a:
Przypuszczam, że za jakiś czas będzie można takie soczewki, w formie filtra nakręcanego na obiektyw DSLR-a kupić w zestawie z odpowiednim oprogramowaniem dla każdego z systemów spokojnie sobie kupić.
Tylko za jaki czas? Już sześć lat temu coś takiego opisywano i niestety słowo ciałem się nie stało.

Ciekawe też jakie są optyczne ograniczenia tej soczewki o której piszesz. Jakie jest światło, jakie są aberracje itp itd. Lytro też daje dziwnie nieostre obrazki, ale nie spodziewam się, żeby ta soczewka plenoptyczna dawała jakość lepszą niż komórka... Tutaj przynajmniej masz f2.0...

Aha - jeśli "rejestracja pola światła" jest pseudomagiczne, to czym jest 'soczewka plenoptyczna'? Slangiem ultrahermetycznym? :mrgreen:
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Cóż, wyścig trwa a firma z Cupertino ma już odpowiedni patent ;) vide: http://appleinsider.com/a...mera-for-iphone
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Ustawienie punktu ostrości po zrobieniu zdjęcia, mało tego regulacja głębi ostrości wedle uznania dla uzyskania pożądanego efektu to kluczowe punkty bardzo istotne dla fotografa.
Wreszcie w trakcie fotografowania nie trzeba głównej uwagi skupiać na tym aspekcie i bardziej skupić się na kadrze czy na naświetleniu.
No właśnie a co w kwestii zakresu tonalnego?
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Zaczyna się: http://tech.wp.pl/kat,100...,wiadomosc.html

ps. magia... ;P
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Obawiam się, że to może być początek końca "prawdziwej" fotografii. Jeśli z czasem sprzęty typu lytro będą dawać dobrej jakości obrazki to jaki będzie sens inwestować w drogie, jasne, ostre szkła? :-|
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
Raynold1987, patrząc z takiej perspektywy, fotografia to już dawno zombie aka cuchnące truchło. :roll:
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Czy ktoś wie jakiej rozdzielczości zdjęcia wychodzą z lytro?
Canon już pracuje nad podobną technologią i planuje ją zaimplementować w kompaktach i EOSach
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
http://www.benchmark.pl/a...le-swiatla.html

Odpowiednikiem 4 Mpix, sercem jest matryca wielkości 1''.

Inna rzecz - że to aparat robiący zdjęcia raczej do oglądania w necie, aniżeli do wydruku. Rozdzielczość nie jest więc tak ważna. Warto zobaczyć ten filmik: https://www.youtube.com/watch?v=CevVGBZgdts#t=373

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach