eros86  Dołączył: 26 Sie 2014
Pentacon auto 1.8/50
Witam:)

Dostałem za darmo obiektyw jak w tytule, kupiłem pierścień zamontowałem i wszystko działa.

Martwi mnie jednak ostrość tego obiektywu tzn. widzę w wizjerze super ostry obraz a zdjęcia wychodzą lekko rozmyte, muszę ustawić delikatnie niewyostrzony podgląd w wizjerze aby zdjęcie wyszło ostre... czy da się coś z tym zrobić?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jak jest z innymi obiektywami?
Możliwe, że trzeba skorygować ustawienie matówki. Robi się to przez zmianę grubości podkładki pod matówką.
 
eros86  Dołączył: 26 Sie 2014
na kitowym ostrość w auto jest super w manualu także, innego obiektywu nie mam manualnego na testy ale chyba skoczę do tego znajomego bo on ma całe wiadro stałek manualnych - o czym wcześniej nie raczył poinformować:)
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Cytat
Martwi mnie jednak ostrość tego obiektywu

Pentacon to mięciutki obiektyw i super żyletką nigdy nie będzie. :roll:

 
kwybryk  Dołączył: 24 Sie 2014
ADestroyer napisał/a:
Cytat
Martwi mnie jednak ostrość tego obiektywu

Pentacon to mięciutki obiketyw i super żyletką nigdy nie będzie. :roll:

Potwierdzam - mam to szkło i jest straszne mydło. Niemniej objawy wskazują na matówkę.
 
eros86  Dołączył: 26 Sie 2014
Wczoraj od tego znajomego wziąłem na testy chyba z siedem obiektywów między innymi

TIAR 11A 135MM F 2.8
ZENITA TTL z HELIOSEM 44M-4 2/58
JAKĄŚ PRACTICĘ Z HELIOSEM 44M 2/58
PENTACON 200MM F4.0

I zamówiłem na własne potrzeby JUPITERA 37A 135MM F.3.5 jak tylko się wypogodzi to przetestuję na dworze jednak w warunkach domowych wydaje mi się, że nie ma tego problemu co w pentaconie na tych obiektywach.


Czy ta podkładka pod matówką to jest wina producenta aparatu? to się robi na gwarancij? czy we własnym zakresie, kto takie coś wymienia?

P.S. nie wiem co to nawet jest :)

[ Dodano: 2014-09-26, 18:55 ]
Problem chyba tkwi w stabilizacji a właściwie tym że z m42 jest ona wyłączona, czy nie powinna działać? Przecież stabilizacja jest w body.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
A dlaczego sądzisz, że problem tkwi w stabilizacji?
Tak. Stabilizacja działa niezależnie od obiektywu, musisz ją tylko włączyć i przy włączeniu aparatu podać ogniskową (aparat o nią zapyta).
 
eros86  Dołączył: 26 Sie 2014
Bo jak zrobię zdjęcie ze statywu to jest ok.jak włączyć ta stabilizację jeśli opcja jest wyłączona (szara) i nie można nawet na nią wejść.aparat mam ustawiony na M, z kitowym obiektywem stabilizacja działa ok
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
A co Ty masz za puszkę?
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
kwybryk napisał/a:
ADestroyer napisał/a:
Cytat
Martwi mnie jednak ostrość tego obiektywu

Pentacon to mięciutki obiketyw i super żyletką nigdy nie będzie. :roll:

Potwierdzam - mam to szkło i jest straszne mydło. Niemniej objawy wskazują na matówkę.

:shock: Może macie jakieś rozregulowane egzemplarze, albo przy czyszczeni poodwracały się wam soczewki. Żadnych nieostrości i "mydła" przez 20 lat użytkowania obiektywów Pentacon nie zauważyłem. Nie gadajcie głupot.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
A wracając do meritum to jeżeli na statywie jest ok to znaczy, że obiektyw jest ok. Może np robisz zdjęcia z małej odległości i na niskich wartościach przysłony - wtedy najmniejsze wahanie ciała czy ręki powoduje zmianę punktu ostrości, co jest bardzo widoczne przy tak małych GO.
Jeżeli chodzi o samo szkło to zgadzam się z technik219. Może żyleta absolutna to to nie jest, ale miękkim obiektywem bym go nie określił. Czasem też warto go przymknąć o 2 działki. Ostrość się poprawia.
Tak czy owak trza rozgryźć tą stabilizację (która tutaj moim zdaniem nie ma nic do rzeczy).
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
eros86 napisał/a:
widzę w wizjerze super ostry obraz a zdjęcia wychodzą lekko rozmyte,

Czy temu super ostremu obrazowi odpowiada zapalenie się lampki potwierdzenia ostrości w wizjerze?
 
eros86  Dołączył: 26 Sie 2014
mam pentaxa k-500 on nie ma podświetlanych punktów ostrzenia w wizjerze.
 
maser  Dołączył: 15 Lut 2009
Ja mam ten obiektyw i jest bardzo fajnym szkłem. Czy ostry? Jest tu gdzieś wątek z gratulacjami dla zwycięzcy konkursu NG. Zdaje się że właśnie pentaconem były robione.Ostrość na niektórych zdjęciach baaardzo miła jak i bokeh oczywiście - uwielbiam to szkło za ten parametr. Myślę że możesz po prostu coś robić nie tak podczas robienia zdjęcia, zwłaszcza na przysłonie 1.8 gdzie GO jest bardzo mała a i ciekawe jak z czasami jest.
Sfotografuj linijkę w dobrym świetle to zobaczysz gdzie jest ostro. Poza tym zapodaj jakieś zdjęcie z tego pentacona..
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Nie chodzi o podświetlenie punktu ostrości tylko o taki mały zielony sześciokąt na środku na dolnym pasku w wizjerze. Jeżeli on się świeci (stale - nie mruga) to aparat twierdzi, że dobrze ustawiłeś ostrość.
Dalej nie wiem co i jak fotografujesz (odległość, przysłona, wielkość przedmiotu)
 
eros86  Dołączył: 26 Sie 2014
ten sześciokąt zapala się tylko z moim kitowym obiektywem, przy tych wszystkich na m42 nie działa.

Jeśli chodzi o ostrość to jest chyba ok, za długi czas naświetlania w połączeniu z moją wrodzoną trzęsawicą rąk plus brak stabilizacji składa się na taki a nie inny efekt. Tak jak wspomniałem ze statywu wyszły ok, skrócenie czasu naświetlania na 1/100 i krótsze już powoduje to, iż obraz jest ostry:)


Najbardziej mi teraz ten brak stabilizacji przeszkadza.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Stabilizację zaraz spróbujemy włączyć.
Sześciokąt powinien się świecić, tym bardziej, że działa z kitem. Spróbuj kręcić pierścieniem ostrości bardzo, bardzo powoli, oprzyj się stabilnie o coś albo daj aparat na statyw. Możesz też spróbować na jakimś obiekcie oddalonym 5-10 m od Ciebie - będzie łatwiej. On się świeci dosłownie na zakresie 1-2 mm (i wtedy jest ostro)
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
technik219 napisał/a:
Może macie jakieś rozregulowane egzemplarze, albo przy czyszczeni poodwracały się wam soczewki. Żadnych nieostrości i "mydła" przez 20 lat użytkowania obiektywów Pentacon nie zauważyłem. Nie gadajcie głupot.

To muszę mieć jakiegoś strasznego pecha, bo obecnie w użyciu są u mnie trzy Pentacony i dwa Orestony (pięćdziesiątki ) i uważam, że szkła są mięciutkie jak pierożki. A co do pisania głupot to nie pamiętam abym odnosił się w poście w jakikolwiek sposób co do rzekomej nieostrości i mydła. :roll:

eros86 napisał/a:
ten sześciokąt zapala się tylko z moim kitowym obiektywem, przy tych wszystkich na m42 nie działa.

Wracając do tematu to Kolega zwyczajne nie ustawił dobrze ostrości. :roll:
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Stabilizacja:
U mnie (K50) jest tak:
1. Włączasz aparat -> klikasz "info" -> wybierasz znaczek łapki -> klikasz ok -> wybierasz znaczek łapki z "on" -> klikasz ok. Stabilizacja właczona.
Albo
2. Klikasz menu i przechodzisz do zakładki z aparatem strona 3 pozycja "shake reduction" (u ciebie może nie być na 3 stronie tylko na jakiejś innej) -> strzałką w prawo -> z rozwijanego podmenu przechodzisz w dół na łapkę z "on" -> klikasz ok.
W jednym i drugim przypadku:
W menu pod opcją "shake reduction" powinna być pozycje "podaj ogniskową"
musisz ją znaleźć i podać ogniskową obiektywu jakiego używasz (zakładając, że jest to stary obiektyw manualny, bez styków i nie może sam przekazać tej informacji do body tak jak np. kit). To ważne bo z zależności od tego aparat będzie stosował bądź nie redukcję drgań. Np przy podanej ogniskowej 18mm redukcja będzie działać tylko dla czasów dłuższych niż 1/20s a dla ogniskowej 135mm dla czasów dłuższych niż 1/120s (troszkę konfabuluję ale mniej więcej tak to działa).
Podobnie jak przy sześciokącie aby redukcja działała poprawnie w wizjerze łapka ma sie świeciń a nie mrugać.
 
eros86  Dołączył: 26 Sie 2014
SlicaR wiem gdzie się znajduje ta opcja ale jest ona u mnie szara - nie da się na nią wejść przy tych obiektywach na M42.



ten sześciokąt się nie zapala a kręce bardzo bardzo powoli, tak jak wspomniałem na kicie obie rzeczy działają.... głupie pytanie czy to może być kwestia kiepskiej redukcji na m42?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach