pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
Super A vs. Program A
Hej,

Pytanie natury "moralnej":

- mam:

a) zejpsutego Super A (potłuczone wyświetlacze wewnętrzne) w stanie pięknym,
b) sprawnego Super A w stanie zewnętrznym beznadziejnym,
c) sprawnego Program A w stanie OK (na mocną 4+)

Kilka ostatnich prób zakupienia taniego zdechłego PA lub SA spełzły na niczym więc teraz mam dylemat - czy przeszczepu wyświetlaczy dokonać z Program A czy z Super A ??

Czy też może dalej polować na pewnym znanym serwisie aukcyjnym i szukać rozwalonego body ze sprawnymi "światełkami" ??

Pomożecie ??

pzdr
paw
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Szukaj całkowicie sprawnego korpusu, a to co masz trzymaj jako części zamienne ;-)
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
A może przełożyć na sprawnego SuperA pokrywy górną, dolną i klapkę od tego z potłuczonymi wyświetlaczami?
Pewnie będzie prościej niż same wyświetlacze do tamtego...
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Ja też bym był za złożeniem jednego Super A z dwóch. One się różnią od Program A - chociażby podświetleniem wyświetlaczy. Żeby się nie okazało, że coś nie pasuje.

A moja metoda to:
- kupić w pełni sprawny aparat, w pięknym stanie. :mrgreen:
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
Dominik - "nowe" Super A (moje ulubione body analogowe) to koszt około 600 - 800 PLN. MAm je w stanie prawie sklepowym, tylko z potłuczonymi wyświetlaczami ;)

a oprócz niego mam jeszcze 2 inne Super A w pełni sprawne ;) ale w stanie mniej sklepowym...

stąd pytanie - skąd brać dawcę na przeszczepy - z Program A (jakby nie patrzeć puszka klasę niżej) czy z Super A...

Nie oczekuję jednoznacznej recepty - jedynie wskazówek ;) ja lubię każde moje Super A ;)

[ Dodano: 2009-10-26, 21:31 ]
Generic napisał/a:
A może przełożyć na sprawnego SuperA pokrywy górną, dolną i klapkę od tego z potłuczonymi wyświetlaczami?
Pewnie będzie prościej niż same wyświetlacze do tamtego...


i to jest też jakaś myśl ;) a tamte zostawić na części zamienne... jakby ktoś bagnet nagle potrzebował ;)
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Ostatnio robiłem taki przeszczep z MX. Tylko w drugą stronę. Poobijaną obudowę ze zużytego aparatu założyłem na sprawny. Szkoda by mi było używać obudowy w lepszym stanie. Teraz z czystym sumieniem będę mniej dbał o lakier. ;)
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
pawgra napisał/a:
"nowe" Super A (moje ulubione body analogowe) to koszt około 600 - 800 PLN.

Tak było chyba z 8 lat temu :-) fabrycznie nowych to już nie ma.....
Ja kilka miesięcy temu w tymże znanym serwisie kupiłem dla kolegi Super A body za 150 zeta - w stanie bdb. W tym układzie jakiekolwiek naprawy (poza drobiazgami) nie mają sensu, no chyba że masz talent i smykałkę do majstrowania samemu. Program A i Super A to wbrew pozorom troszkę inne aparaty.
 

gezaj  Dołączył: 11 Mar 2008
Yeti napisał/a:
fabrycznie nowych to już nie ma

na alle.... ostatnio zdaje się ktoś z zagranicy sprzedawał jako całkiem nowy za chyba ok. 700 zł, chyba nie kupił go nikt
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
dlatego napisałem "nowy"... a nie fabrycznie nowy ;-)

w Fotocompleksie za doprowadzenie body do stanu używalności wzięli ode mnie 20 PLN - w tym wymiana gąbki, regulacja, smarowanie, testy i cholera wie co jeszcze...

Decyzja moja została podjęta: wymienię obudowę ze sprawnego Super A (obdrapaną) na ładną z zepsutego ;-)

I będę miał 2 ładne i w pełni sprawne Super A, jednego ładnego i w pełni sprawnego Program A i mocno zdezelowanego i niesprawnego Super A ;-)

Taka jest decyzja "rady" ;-)
 
pankracccy  Dołączył: 18 Gru 2008
Chciałbym kupić jeden z wymienionych w temacie modeli, będę wdzięczny za podanie kluczowych różnić między nimi. Dawno temu miałem miałem model Program A, niestety uszkodzony więc się nie nacieszyłem. Z sentymentu chcę kupić Program A, ale "ogólnikowe" strzępy informacji wskazują, że lepszy jest Super A.
A jak jest naprawę ???
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
kup superA. jest lepszy i wszystko na ten temat.

na stronie bojidara masz oba korpusy rozpisane w 100%.

z głównych różnic najwazniejsze to:

- ttl błysku vs brak
- Tv vs brak
- migawka 1/2000 vs 1/1000

pzdr
paw
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
pawgra napisał/a:
Pomożecie ??


Pomożemy - nie prościej było się pytać?

Mam trochę rozbebeszonych korpusów, po patroszeniu matówek jakiś PA/SA też tam jest.
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
Grzechotnik, odpowiedziałeś na post z 2009 roku ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To nie jest u nas karalne.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Archeologia to moja druga pasja ;)
 
zoran  Dołączył: 08 Wrz 2009
To już wiem czym się różni Super A od Program A, znaczące różnice.
Lubię ten aparacik, znów załadowałem do niego film, i 50 f1,7 niedługo dotrze:)
 
germario  Dołączył: 08 Cze 2011
"Tak było chyba z 8 lat temu :-) fabrycznie nowych to już nie ma..... "
Pewnie to już nie ma, ale mi udało się niedawno za niecałe 300PLN kupić SUPER A (moje trzecie, jeden korpus na części, drugi intensywnie użytkowany a ten tak idealny, że się boję) w stanie idealnym do tego stopnia, że pozwoliłem sobie podziękować sprzedającemu za stan w/w aparatu. Miło by było jakby sprzedającym był ktoś z forum.
Pozdrawiam.
 
Tomasz.h  Dołączył: 17 Lis 2014
A jak jest w Pentax super A z pomiarem światła i ustalaniem parametrów przy używaniu szkieł manualnych tzn np. Pentax m? Żeby pomiar był poprawny to muszę domknąć przysłonę przed wciśnięciem spustu migawki czy nie?
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Cytat
Żeby pomiar był poprawny to muszę domknąć przysłonę przed wciśnięciem spustu migawki czy nie?


To nie jest cyfranka : nie trzeba . Tam nie ma matrycy i innych upierdliwości. Mierzy światło tak samo , jak z obiektywami serii A. Jedynie nie ma programu i preselekcji czasu przy automatyce przysłon. TTL-flash też działa z eMkami. Tam- pomimo styków- nadal jest też mechaniczna wymiana informacji.
 
Tomasz.h  Dołączył: 17 Lis 2014
Dzięki za odpowiedź. A co do Pentaxa super A... świetny aparat, kultura pracy mechanizmów, wygoda używania bije na głowę wszystkie cyfrówki z jakimi miałem okazję się mierzyć.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach