pingwin legnica  Dołączył: 28 Lis 2014
Obiektyw do k-50 na wyprawę życia ?
Mam k-50. Jestem amatorem. Większość zdjęć robię na "auto" i się tego nie wstydzę :) Resztą funkcji kręcę jak mi cos nie wychodzi w auto. Taki jestem mało skomplikowanym fotografem :)

W przyszłym roku jadę na miesięczną włóczęgę po Azji środkowej. Będzie tam raczej słonecznie i ciepło. Fotografuje wszystko ludzi, zwierzęta, widoki ... Dotychczas używałem małpek - compaktów na wyprawach. Pokusiło mnie jednak o coś lepszego. Chwyt z uszczelnieniem zadziałał i kupiłem Pentaxa k-50. Mam a właściwiem miałem w nim fabryczny obiektyw 18-55. Niestety zmarł nieszczęśliwie. Właściwie nikt nie wie co się mu stało. Ostatnio otwieram szufladę i widzę go w częściach... Obstawiam syna albo szanowną małżonkę ;)

i teraz do meritum : muszę jakieś szkło zakupić. Niestety nie jestem zawodowcem i nie chciał bym wydać worka pieniędzy.

Myślę (tyle chciałbym wydać) o :
Pentax 18-55
Tamron 18-200 (3.5-6.3) tu mi sie podoba większy zoom ale czytałem niepochlebne opinie, że lipny, ciemny itp...

nie wiem czy na prawdę warto dołozyć do ok. 1500 pln i kupić :
Pentax 18-135 3.5-5.6
Sigmę 18-250 F3.5-6.3

czy może jednak jasny, porządny obiektyw bez dużego zoomu :
TAMRON 17-50 2.8
Sigma 17-50 F2.8

Bratowa moja fotografuje i powiedziała mi :
'Kup zooma na wyprawę bo nie będziesz ludziom pod nos z aparatem wchodzić, kup jeszcze jeden szerokokątny do fotografowania widoków, potem co najwyżej wykadrujesz sobie". Co do wyboru sprzętu mi nie pomoże bo to nie jej liga szkieł :(

Dochodzi mi jeszcze filtr .

Proszę nie piszcie o abernacjach czy beczkach - bo to mi nic nie mówi. Proszę Was o doradzenie obiektywu pod tym konkretnym, amatorskim kątem. Nie kupię trzech obiektywów i nie chcę ich przekładać. Nie będzie na to czasu. Ot tak chcę po prostu mieć najlepiej jeden. Tylko który mi się spodoba najlepiej jakościowo i cenowo ?

Dziekuję Wam z góry za pomoc.
 

baddog  Dołączył: 17 Sty 2013
Jak możliwości pozwalają finansowe i zależy Ci na jakości to radzę dołożyć trochę kasy.
Z moich typów to:
Pentax 18-135 3.5-5.6 - duży rozstaw ogniskowej
Sigma 17-50 2.8 - super stosunek jakości do ceny.
To jest moja subiektywna ocena oczywiście opieram się na wiedzy teoretycznej wynikającej z przeczytanych artykułów nt ww. obiektywów :)

 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
pingwin legnica napisał/a:
Pentax 18-135 3.5-5.6

Będzie wyborem najbardziej uniwersalnym jeśli chodzi o ogniskową.
pingwin legnica napisał/a:
TAMRON 17-50 2.8
Sigma 17-50 F2.8

Będą wyborem optymalnym jeśli chodzi o jakość obrazu.
Z drugiej strony jeśli do tej pory pasował Ci 18-55 to po co wydawać więcej pieniędzy? Te na wyprawie bardziej się przydadzą niż lepszy obiektyw. Poza tym obiektywy 17-50/2,8 ważą więcej niż krótki kit co również może mieć znaczenie.
 
pingwin legnica  Dołączył: 28 Lis 2014
dziękuję bardzo za opinię.
Czy to światło 2,8 nie będzie za jasne i czy przypadkiem nie trzeba będzie czegoś korygować ręcznie podczas robienia zdjęć w słoneczne dni ?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
IMHO 18-135 to optymalny wybór. Zakres ogniskowych, lekki, cichy, z uszczelkami.
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Po miesiącu w Azji jestem zadowolony, że wziąłem ze sobą da 18-135 :-)
Ale wymagania mi spadają i jestem coraz bliżej tego, żeby dokupić jeszcze jednego fuja xf-1, a K-30 trzymać w szafce ;-)
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
pingwin legnica napisał/a:
Czy to światło 2,8 nie będzie za jasne i czy przypadkiem nie trzeba będzie czegoś korygować ręcznie podczas robienia zdjęć w słoneczne dni ?
Nie. Na programach automatycznych i półautomatycznych aparat sam sobie skoryguje.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na wyprawę też bym polecił 18-135.
 

pinkman  Dołączył: 31 Paź 2013
18-135 i wszystko w temacie :mrgreen:
 
przemoo  Dołączył: 03 Lis 2009
W okolicach 1,5k jest już dostępna nowa wersja sigmy C 18-200 pod nasz bagnet, która zbiera dobre opinie.
 

action01  Dołączył: 22 Maj 2008
Wróciłem z 2 tygodniowej włóczęgi po Indochinach. Miałem Sigmę 8-16, Pentaxa 18-135 i Pentaxa 70/2.4. 95 % fotek robiłem 18-135 nie było czasu zmieniać szkieł. Te 5 % też bym zrobił 18-135 ;)
 
pingwin legnica  Dołączył: 28 Lis 2014
przemoo napisał/a:
W okolicach 1,5k jest już dostępna nowa wersja sigmy C 18-200 pod nasz bagnet, która zbiera dobre opinie.


posiadasz może jakiś link , typ ?

[ Dodano: 2014-12-01, 20:21 ]
action01 napisał/a:
Wróciłem z 2 tygodniowej włóczęgi po Indochinach. Miałem Sigmę 8-16, Pentaxa 18-135 i Pentaxa 70/2.4. 95 % fotek robiłem 18-135 nie było czasu zmieniać szkieł. Te 5 % też bym zrobił 18-135 ;)


super :)

a ten Tamron rzeczywiście jest taki do bani ?
 

Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
pingwin legnica napisał/a:

a ten Tamron rzeczywiście jest taki do bani ?


Tamron nie jest zły, powinien być nieco lepszy optycznie, ale:
- nie ma uszczelnień
- przy dobrym oświetleniu nie będzie jakoś dramatycznie ostrzejszy niż 18-135
- 50 vs 135 to spora różnica, zwłaszcza jak nie ma warunków na wachlowanie obiektywami
- jest trochę cięższy (450g vs 405g) i ma nieco większą średnicę gwintu na filtry (filtr polaryzacyjny będzie droższy :) )
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Jeśli zależy Ci na uszczelnieniach, to brałbym DA 18-135.
Jeśli uszczelki nie są ważne, to brałbym najnowszą wersję sigmy 18-200 albo 18-250.
 
jorguś71  Dołączył: 12 Lis 2010
Również polecam DA 18-135. Oprócz zakresu ogniskowych posiada cichy AF. Podczas wyjazdu do Maroka wiele zdjęć robiłem z biodra. Może to było niezbyt fajnie, ale cichy AF był w tym przypadku ogromną zaletą.
 
pingwin legnica  Dołączył: 28 Lis 2014
Wojtek.A napisał/a:
pingwin legnica napisał/a:

a ten Tamron rzeczywiście jest taki do bani ?


Tamron nie jest zły, powinien być nieco lepszy optycznie, ale:
- nie ma uszczelnień
- przy dobrym oświetleniu nie będzie jakoś dramatycznie ostrzejszy niż 18-135
- 50 vs 135 to spora różnica, zwłaszcza jak nie ma warunków na wachlowanie obiektywami
- jest trochę cięższy (450g vs 405g) i ma nieco większą średnicę gwintu na filtry (filtr polaryzacyjny będzie droższy :) )


chodziło mi pentax 18-135 a tamron 18-200 (3.5-6.3) ?
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
18-135
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
pingwin legnica napisał/a:
W przyszłym roku jadę na miesięczną włóczęgę po Azji środkowej. Będzie tam raczej słonecznie i ciepło.


Może Ci się jeszcze przydać szara połówka, zwłaszcza do widoków. ;-)
 
pingwin legnica  Dołączył: 28 Lis 2014
kazio napisał/a:
pingwin legnica napisał/a:
W przyszłym roku jadę na miesięczną włóczęgę po Azji środkowej. Będzie tam raczej słonecznie i ciepło.


Może Ci się jeszcze przydać szara połówka, zwłaszcza do widoków. ;-)


a możesz po ludzku, normalnie ?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
pingwin legnica, filtr szary połówkowy.

Może się przydać przy krajobrazach.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach