boober  Dołączył: 28 Wrz 2009
Jena Pancolar 50 1.8
Witam. Kupiłem dzisiaj korpus exakty z przypiętym do niego taki właśnie szkiełkiem. Mam pytanie do Wiedzących. Czy istnieje jakaś przejśćiówka na nasz Pentaxowy bagnetżeby zapiąć do cyfry? chodzę po tej sieci i niewiele wciąż wiem. Jakby któś miał jakieś doświadczenie to jestem wdzięczny.


Szkoda było nie wziąć - koszt był bardzo śmieszny, a te szkiełka na allegroszu po około 200-300 złociszy.

Pozdrawiam i dziękuję za uwagę :)


Aha - korpus to Exakta RTL 1000
 

SiekaSS  Dołączył: 11 Maj 2008
;-) Strasznie zamieszałeś kupiłeś obiektyw Jena Pancolar 50 1.8 czyli bagnet M42 i pytasz się czy jest adapter z możliwością podpięcia tego szkła pod cyfrówkę Pentaxa ?? odpowiedź jest prosta pewnie że jest :-) http://www.allegro.pl/ite...konczonosc.html
 

boober  Dołączył: 28 Wrz 2009
"korpus Exakty z przypiętym do niego taki właśnie szkiełkiem" - z tego można wywnioskować że ów obiektyw o którym mowa nie posiada mocowanie m42 tylko takie jak posiada Exacta - nie gwint, bagnet taki podobny do pentaxowego jeno mniejszy. Szkła m42 w ilości sztuk - jedno posiadam, jest to Helios 44-4, podpięte za pomocą adaptera. No niestety nie pasuje on do tej jeny. Zaraz wstawię zdjęcie tego mocowania.

[ Dodano: 2009-10-13, 17:59 ]


[ Dodano: 2009-10-13, 17:59 ]
o, proszę tak wygląda ten bagnet. Any idea? Stawiam :-B , albo nawet :-B :-B
 

SiekaSS  Dołączył: 11 Maj 2008
:-> http://forum.mflenses.com...ax+adapter.html

Tu masz przeróbkę i pomysł kolesia :-P z San Francisco, :mrgreen:
 

boober  Dołączył: 28 Wrz 2009
dzięki :) to już widziałem. Myślałem o jakimś gotowcu może, poza tym potrzebuję dokładniejszego tłumaczenia, podejmie się ktoś? Dzięki wielki z góry.
BTWSiekaSS, dla ciebie :-B za zaangażowanie.
 

SiekaSS  Dołączył: 11 Maj 2008
:-D Spoko mam jeszcze 5 buteleczek w pokoju :-B Zdrówko i Powodzenia ;-)
 
trumil9  Dołączył: 16 Sie 2008
Luis juz nie robi obecnie takich adapterow. Zamiast zawijania elektryczna tasma izolacyjna i stosowania adptera M39/M42 uzywa aluminiowej zaslepki do bagnetu Exa/Exacta, ktora obcina tak zeby zostawic tylko pierscien. Na tym mocuje 3 srubami co 120° adapter M42/PK z kolnierzem. D tego wstawia blaszke mosiezna blokujac ja dodatkowo sruba tak aby uzyskac sztywne polaczenie miedzy pierscieniem pozstalym z zaslepki i adpterem. Wszystko dziala lepiej niz fabrycznie wykonane adaptery z dalekiego wschodu. Powyzsze co napisalem dotyczy przede wszystkim adapterow przez niego wykonanych do EOS'a a nie do Pentaxa. Obiecalem kiedys pokazanie jak on to robi tutaj na forum ale z kolei wiem, ze on prawdopodobnie bedzie walczyl o patent w USA na taki adapter wiec takich zdjec nie moge pokazac. Natomiast na podstawie zamieszczonego zdjecia jw i mojego opisu kazdy kto jest troche "manualny" bedzie w stanie samodzielnie taki adapter zrobic. Jedno jest pewne: W chwili obecnej nie ma mozliwosci aby przy pomocy adaptera Exa/EOS czy Exa/PK uzyskac ostrzenie do nieskonczonosci na Canonie czy Pentaxie bez przejustowania obiektywu. Dodatkowa informacja: mocowanie typu bagnet Exa/Exacta produkcji niemieckiej i japonskiej (tutaj takze do Topcor) roznia sie wymiarami, mocowania "japonczykow" wchodza glebiej w body o 2-3 mm w porownianiu z niemieckimi.
 

boober  Dołączył: 28 Wrz 2009
dzięki. Jeszcze tylko pytanie: taką zaślepkę można gdzieś zanabyć? Szukałem allegro, ale lipa. BTW, ciekawe czy można odkręcić tylną częśc obiektywu z mocowaniem Exa i zamienić na "dupkę" z mocowaniem M42...
 
trumil9  Dołączył: 16 Sie 2008
boober napisał/a:
dzięki. Jeszcze tylko pytanie: taką zaślepkę można gdzieś zanabyć? Szukałem allegro, ale lipa. BTW, ciekawe czy można odkręcić tylną częśc obiektywu z mocowaniem Exa i zamienić na "dupkę" z mocowaniem M42...

Mozna na ebay. Na przyklad tutaj Fabryczne - robione przez Ihagee maja zbyt grube scianki i musialbys z kolei frezowac wewnetrzny piercien adaptera M42/PK. O ile mi wiadomo takie rozwiazanie stosowania zamiennych dupek z mocowaniami Exa i M42 wystepuje "w przyrodzie" wylacznie w wypadku obiektywow Orestor i Pentacon, starsze wersje, preselekcyjne. Obiektywy pod obydwiema nazwami o ogniskowych 200 (4.0/200) oraz 135 (2.8/135) moga miec zmieniane gwintowane dupki bez zadnych problemow. Prawdopodobnie podobne rozwiazanie jest tez dla obiektywu Sonnar Olympia 2.8/180 ale oryginaly a nie kopie. Czy jednak tak jest nie wiem na 100%. Mysle, ze dla innych obiektywow z mocowaniem Exa i M42 z Zeiss'a takie proste rozwiazanie nie jest mozliwe, obiektywy z mocowanie Exa maja zawsze mniejsza srednice niz analogiczne z mocowaniem M42. Wszystko jednak jest mozliwe ale potrzebny jest doswiadczony narzedziarz (? - tak sie pisze?) a pozniej wizyta w serwisie foto aby przejustowac obiektyw. Czyli praktycznie zmiana kunstrukcji.
 

boober  Dołączył: 28 Wrz 2009
kurczę, nie jestem taki narzędziowy złota rączka, ale popróbuję coś porozbierać i jakoś to wszystko zaadoptować do mojego bagnetu. Cały zestaw aparat + obiektyw kosztował mnie całe 25 złociszy, więc można eksperymentować. W sieci znalazłem trochę sampli z tego szkła i robią wrażenie. Może kupię uszkodzoną jenę za jakieś grosze i coś się z tego da zmontować. :)
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Pytanie do doświadczonych: są jakieś różnice (optyczno-bokehowe) w tych obiektywach w wersjach zebra/nie zebra? Jeżeli tak to który lepszy? I jak się ma lepszy do pentacona 50 bo to bardzo podobne szkła?

[ Dodano: 2015-01-08, 23:08 ]
Jak już gdzieś było to może ktoś podlinkuje, bo szukajka znów nie chce ze mną współpracować.
 
Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
 
Nowsze modele miały lepsze powłoki, im nowszy tym lepszy, "zebra" to muzeum z marnymi jak na dzisiejsze standardy powłokami. Była jeszcze różnica w najkrótszej odległości ostrzenia na skali (Pancolar bodajże od 0,33 metra).

Myślę, że gołe oko by nie odróżniło zdjęć z Pentacona f1,8/50mm od CZJ Pancolara f1,8/50mm. Raczej mało kto robił tymi obiektywami na zmianę i porównywał. Z Twojego punktu widzenia nie będzie żadnej różnicy (a zawsze była w cenie, legenda CZ). Sam robiłem CZJ Prakticarem f1,4/50mm przez lata, bardzo dobry obiektyw, choć paradoksalnie obiektywy f=1,4 są optycznie nieco gorsze od obiektywu f=1,8 (więcej soczewek itp.), na dodatek nieco klamotowate, natomiast dają jaśniejszy obraz na matówce i płyciutką głebię ostrości, ostrzenie to bajka

-----
SlicaR napisał/a:
Pytanie do doświadczonych: są jakieś różnice w tych obiektywach w wersjach zebra/nie zebra?
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Dziękuję bardzo. Wątpliwości rozwiane.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Cytat
Myślę, że gołe oko by nie odróżniło zdjęć z Pentacona f1,8/50mm od CZJ Pancolara f1,8/50mm. Raczej mało kto robił tymi obiektywami na zmianę i porównywał.


Tak jest. Zrobiono takie porównanie co potwierdza powyższe. (Kiedyś podałem ten link przy innym temacie)

http://www.theage.ru/Articles/30072014.html

A reszta tak jak pisze trumil9
Jeżeli ktoś ma dużo optyki różnych producentów i chciałby się tym pobawić to na dzisiaj najlepiej jakimś bezlusterkowcem , bo ma bardzo krótki index co pozwala na użycie dowolnego adaptera.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Inaczej się układają kółeczka w bokeh przy fotkach pod światło. CZJ ma taki charakterystyczny ząbek ... przy lekko przymkniętej przysłonie i inną tonację kolorów ...
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Jak sobie tak porównam zdjęcia z moich Pentacon'ów do również mojego Pancolar'a to jest całkiem inna bajka (zupełnie inna kolorystka i inny bokeh), ale zapewne jak zawsze mam coś nietypowo. :oops:
 
Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
 
Ale w moim rozumieniu mowa jest o jednym konkretnym Pentaconie f=1,8/50mm
BTW nie mogę zrobić próby, bo mam wersje Electric i z uwagi na styki elektryczne obiektywy nie dają się wkręcić w korpus Pentaksa, o czym właśnie pisałem w sąsiednim wątku.
Móglbym zapewne uzyć adaptera z flanszą, do portretów może by wystarczyło zakresu odległości :roll:

-----
ADestroyer napisał/a:
Jak sobie tak porównam zdjęcia z moich Pentacon'ów do również mojego Pancolar'a to jest całkiem inna bajka (zupełnie inna kolorystka i inny bokeh), ale zapewne jak zawsze mam coś nietypowo. :oops:
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
ADestroyer, na korzyść którego?
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Na korzyść Oreston'a. ;-)
Co kto woli i lubi, bo to naprawdę sprawa bardzo indywidualna. :roll:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach