Maxi 7  Dołączył: 07 Mar 2007
potrzebne ustrojstwo
Witam, potrzebuję taką "tuleję z gwintem" jaka występuje w filtrach do obiektywów M42. Można kupić jakieś 2 tanie filtry i odciąć z nich ten kawałek z gwintem a potem spróbować je jakoś połączyć. Wolał bym jednak taka tuleję w całości tzn. żeby gwintu było jakieś 10mm. Istnieje coś takiego na rynku? czy trzeba samemu kombinować ?
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Nie zrozumiałem... to AI, K, MD, FD, OM itd to są jakieś inne gwinty filtrów? :-(
A tak serio, to chyba jedyne rozwiązanie - filtry z jak najwęższymi pierścieniami, ale trzeba ze 4. Takie komplety filtrów korekcyjnych "Panchromar" produkowano w NRD-ówku, miałem taki komplet z m49 x 0.75 czyli klasyka. Chyba nie będą drogie.
 
plis  Dołączył: 12 Paź 2011
Tylko jak to później połączyć z wyrównaniem gwintu?
Ja chyba bym szukał tokarza i zrobił na miarę.
 
Maxi 7  Dołączył: 07 Mar 2007
Jestem w posiadaniu obiektywu MC Helios-44M-4 i potrzebuję na niego nakręcić takową przedłużkę.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Na niego, czy do niego ? Bo to chyba nie to samo. Co chcesz z tego zrobić ?
 
Maxi 7  Dołączył: 07 Mar 2007
Chcę nakręcić od strony na którą zakłada się filtry.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
Celem ?
 
sergeant  Dołączył: 04 Mar 2009
Odwrotne mocowanie obiektywu ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Są w handlu tulejki do odwrotnego mocowania.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
E... chyba nie o to chodzi. To zbyt proste, żeby było aż tak skomplikowane.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Nad czym tu kombinować?
Dwa filtry z jak najszerszą ramką, wywalasz szkiełka, skręcasz ze sobą i gotowe- masz pierścień 10mm. Po wywaleniu szkiełek środek pozostanie prawie równy, występ trzymający szkło filtra jest bardzo wąski i znaczenie nie ma żadnego.
arQ napisał/a:
Celem ?

Pewnie odsunięcia szkła przy odwrotnym mocowaniu celem zwiększenia skali odwzorowania.
 
Maxi 7  Dołączył: 07 Mar 2007
Tak to jest jak ktoś czegoś szuka a nie wie jak to się nazywa :oops: oczywiście ze chodziło mi o takie coś jak pierścień odwrotnego mocowania. Do czego mi to potrzebne? otóż : mam stary powiększalnik krokus( pierwsza wersja) na którym za młodu robiłem odbitki, teraz już się tym nie zajmuje ale postanowiłem przerobić go na "skaner do negatywów" :-) Obracając krokusika do góry nogami i wykręcając jego obiektyw postanowiłem dokręcić w to miejsce owego Heliosa. Brakowało mi właśnie takiego pierścienia. Tak że po kolei : Krokus-pierścień-Helios-pierścień pośredni-adapter M42-body. Po zmontowaniu powinno chodzić. Dziękuję kolegą za porady, po zakończeniu pracy przedstawię wyniki w dziale "Złota rączka".
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Nie za skomplikowane to ?
 
Maxi 7  Dołączył: 07 Mar 2007
Krokus jeszcze po ojcu, szkoda sprzedawać... Trochę negatywów znalazłem przy porządkach i warto by im dać drugie życie (cyfrowe) zamiast inwestować w skanery pomyślałem o takim rozwiązaniu. Tym bardziej że można się pozbyć dużej ilości mikrorys poprzez "skanowanie na mokro".
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
A wiem, było o tym w "skanowanie bez skanera" - chcesz znaleźć położenie obiektywu by osiągnąć odpowiednią odległość i powiększenie. Jeśli o to chodzi to nic nie zyskujesz albo nawet tracisz gładką powierzchnia wewnętrzną tych pierścieni, bo zwiększa się podatność na wewnętrzne odblaski

http://pentax.org.pl/view...kanera&start=40
 
Maxi 7  Dołączył: 07 Mar 2007
o widzę że kolega JacekK głęboko w temacie, przestudiuję linka :-)
 
Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
 
Twój Krokus miał M39 czy M42?
Helios się do tego nie nadaje, bo przy tak małej odległości obrazowej będzie miał tragiczną jakość nieskorygowanego dla makro odwzorowania.
Ja już pomijam, że możesz uszkodzić matrycę ciepłem z żarówki powiększalnika :evil:
Mc Gyver, może zrób to stykowo, znaczy przyłóż te slajdy czy negatywy do matrycy, lampą biurkową po otworze i jazda :evilsmile:
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Cytat
Helios się do tego nie nadaje, bo przy tak małej odległości obrazowej będzie miał tragiczną jakość nieskorygowanego dla makro odwzorowania.

Po odwróceniu i przymknięciu nie będzie źle
Cytat
Ja już pomijam, że możesz uszkodzić matrycę ciepłem z żarówki powiększalnika

Z odległości ponad pół metra i różnych przeszkodach po drodze (kondensor) to niemożliwe
Cytat
Mc Gyver, może zrób to stykowo, znaczy przyłóż te slajdy czy negatywy do matrycy, lampą biurkową po otworze i jazda

Można i tak, ale po co te złośliwości :-/
To nie takie głupie jak się wydaje. Zakładając k-3 masz za jednym naciśnięciem spustu 24 Mpix w RAW. Nie wiem ile kosztuje skaner który to potrafi i robi to dobrze i szybko. Chyba sporo.
 
Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
 
Odwrócenie tylko pogorszy sprawę.
Po co chcesz odwracać?
Przecież matryca APS-C jest mniejsza od klatki 24x36 mm :shock:
Na rynku (np. niemieckim) pełno 'przystawek' do kopiowania slajdów, nakręcasz na gwint swojego obiektywu i jazda.
www.amazon.de/Polaroid-Du...e/dp/B005UEN68E
Z drugiej strony albo flesz (nie spalisz ciepłem matrycy) albo niebo.
Lub po prostu:
www.amazon.de/Rollei-DF-S...r/dp/B0038YY466

-----
JacekK napisał/a:
Po odwróceniu i przymknięciu nie będzie źle
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Spalić matrycę ? Przy 100 iso f8-16 i czas ok 1/250 s, niemożliwe. A poza tym - Tam są różne samoróbki dla zabawy, jak kto lubi pomajsterkować to nich się bawi, jak się znudzi to kupi coś za duża kasę, osiągnie pewnie to samo ale nie będzie miał frajdy, ze odkrył po raz tysięczny Amerykę.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach